Wygląd

Jak estetycznie zamontować głośniki w aucie?

Jak estetycznie zamontować głośniki w aucie?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przeczytaj, jak w prosty i estetyczny sposób zamontować głośniki w samochodzie. Mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które znacząco ułatwią pracę.

Prace związane z montażem i naprawą głośników bardzo często wiążą się z nieoczekiwanymi sytuacjami. Poprawne wykonanie z zachowaniem estetyki jest możliwe dzięki podziałowi całej pracy na etapy.

Przygotowanie zestawu niezbędnych narzędzi

Każda praca związana z montażem i naprawą wiąże się z przygotowaniem odpowiedniego sprzętu i narzędzi, bez których trudno jest osiągnąć zadowalający efekt. W przypadku instalacji głośników trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że warto je zamontować do poszycia drzwi. Jest to dość trudny i czasochłonny fragment pracy, dlatego należy wcześniej przygotować najpotrzebniejsze narzędzia. Pomogą one w realizacji całego przedsięwzięcia wymiany nagłośnienia. Będą do tego potrzebne:

  • lutownica i cyna,
  • płaskie i krzyżakowe śrubokręty o różnej wielkości,
  • maty wygłuszające,
  • ściągacze do demontażu tapicerki,
  • adaptery głośnikowe,
  • dystanse głośnikowe.

Demontaż tapicerki drzwi

W celu rozpoczęcia instalacji nowego nagłośnienia należy najpierw zdemontować tapicerkę drzwi w miejscu montażu nowego głośnika. Aby to zrobić:

  • znajdź i podważ wszystkie zaślepki specjalnym ściągaczem lub nożykiem owiniętym miękką ściereczką;
  • wykręć śruby;
  • chwyć i pociągnij tapicerkę tak, aby nie uszkodzić wcisków i klipsów;
  • odłącz kostkę elektryczną regulacji szyb i inne przewody utrudniające uwolnienie tapicerki.

Osoby niedoświadczone powinny zadbać o to, aby utrzymać estetykę i jakość wykonywanej pracy. W tym celu najlepiej zajrzeć na fora internetowe lub strony motoryzacyjne. Są tam często publikowane specjalne filmiki ukazujące prawidłowo wykonywane prace instalacyjne tego typu, a w szczególności przedstawiające miejsca ukrycia śrub i zaślepek. To duże ułatwienie w sytuacji, gdy nie wiemy, gdzie się one znajdują.

Założenie wygłuszenia drzwi

Po zdjęciu boku drzwi dobrze jest jeszcze odpowiednio zadbać o dodatkową estetykę wydobywanego dźwięku. Aby to zrobić, trzeba we właściwy sposób wygłuszyć drzwi. Jest kilka powodów, dla których wyciszenie drzwi jest szczególnie istotne. Umożliwia zaślepienie otworów konstrukcyjnych, dzięki czemu dochodzi do uszczelnienia drzwi i wygenerowania jeszcze wyższego ciśnienia akustycznego przez głośnik. Ponadto maty, którymi oklejane są zewnętrzne poszycia drzwi, usztywniają komorę i służą do absorpcji fal emitowanych przez tylną część membrany głośnika. To z kolei ma duży wpływ na ograniczenie rezonansów i zniekształceń dźwięku. Ostatecznie dzięki wygłuszeniu dochodzi do poprawy efektywnej pracy głośnika i wzmocnienia tonów niskich. 

Aby poprawnie wygłuszyć drzwi, należy najpierw pokryć ich zewnętrzną i wewnętrzną część specjalną matą samoprzylepną. Produkty posiadające w składzie gumę butylową są najbardziej doceniane z uwagi na jej właściwości tłumiące. Biorąc pod uwagę producentów mat, warto szczególnie zwrócić uwagę na takich jak Dynamat i Bitmat. 

Przednie drzwi można wygłuszyć, mieszcząc się w granicach 200 zł. Wszystko zależy jednak od jakości oraz ilości zużytych materiałów.

Demontaż starych głośników oraz montaż nowych

Aby zdemontować stare głośniki, należy wykręcić tylko kilka śrub. Trudniejsza sytuacja jest w przypadku montażu nowego nagłośnienia. Żeby to zrobić, trzeba zastosować specjalne dystanse mocujące, niezbędne w celu dopasowania w fabryczne otwory. W celu przymocowania dystansów do blachy należy w niektórych przypadkach nawiercić specjalne otwory. Wkrętarka nie będzie jednak potrzebna w każdym przypadku. Szczególnie polecanym materiałem jest płyta MDF, która bardzo dobrze potrafi wyeliminować rezonanse i drgania. 

Przed przykręceniem głośników do dystansu podłącz przewody zasilające. Jeśli adaptery są przeznaczone dla tego modelu samochodu, wystarczy tylko wpiąć kilka wtyczek w odpowiednie gniazda. W innym przypadku trzeba przylutować ucięte przewody do konektorów w głośniku. Pamiętaj, aby zamontować je w ten sam sposób, to znaczy, jeśli kable jednego koloru podłączysz do złącza plusowego w lewym głośniku, w prawym należy zrobić to samo. 

Montaż tapicerki oraz wyciszenia

Po zamocowaniu okablowania i przykręceniu głośnika do blachy warto wykonać test pracy nagłośnienia. Gdy wszystko będzie działać prawidłowo, należy skręcić z powrotem tapicerkę. Jeśli wygłuszyłeś drzwi, oklej je delikatną pianką kauczukową od wewnętrznej strony. Dzięki temu tapicerka wpadająca w wibracje nie będzie źle wpływać na odsłuch muzyki.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*