Car audioWygląd

Z czego można wykonać obudowę głośników? Podpowiadamy!

Z czego można wykonać obudowę głośników? Podpowiadamy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Głośniki to bardzo ważna, choć często niedoceniana część samochodów. Jakich materiałów użyć do ich obudowy, by były nie tylko bezpieczne, ale także grały czysto?

Dla wielu z nas pokonywanie kolejnych kilometrów samochodem z naszą ulubioną muzyką na głośnikach to niezwykle przyjemna i relaksująca rzecz. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób w swoich czterech kółkach bardzo duży nacisk kładzie między innymi na dobre nagłośnienie. Niektórzy nie potrafią wręcz skupić się na jeździe bez dźwięków swoich ulubionych piosenek.

Dobry głośnik to jedno, lecz bardzo ważne jest, by móc go umiejętnie dopasować do naszego samochodu, a także ukryć go w taki sposób, by nie straszył wsiadających pasażerów odsłoniętymi kablami i sterczącymi komponentami. Przy okazji należy zrobić to w taki sposób, by dźwięk nie był przytłumiony lub zniekształcony w wyniku użycia niewłaściwej obudowy. Jakich materiałów najlepiej użyć, by głośnik prezentował się dobrze i odtwarzał muzykę w taki sposób, w jaki sobie tego życzymy?

Płyta MDF

Jest to naprawdę szeroko wykorzystywany materiał, szczególnie w przypadku subwooferów lub głośników, które potrafią emitować naprawdę imponujące zakresy basu. MDF, czyli skrót od angielskiego Medium Density Fibreboard, to częste określenie używane przy płytach pilśniowych. 

Płyta MDF to przede wszystkim bardzo wytrzymały materiał, który świetnie znosi duże obciążenia, a nie ukrywajmy, że właśnie takie są generowane podczas puszczania mocnej muzyki z podkręconym basem. Wibracje, które są generowane przez głośniki w takiej specyfikacji, potrafią zdziałać o wiele więcej w kwestii niszczenia niektórych materiałów, niż się to wydaje.

Nie powinien dziwić więc fakt, że w poszukiwaniu idealnego materiału na obudowę naszego głośnika będziemy potrzebowali nie tylko dobrego przewodnika dźwięku, ale także materiału zapewniającego długą żywotność obudowy. Jak płyta pilśniowa wypada pod tym kątem? Okazuje się, że naprawdę świetnie, dlatego też jest ona najczęściej wybierana do takich zadań.

Płyta MDF nie tylko bardzo dobrze znosi basy, ale także świetnie je przewodzi, dzięki czemu nie będzie w stanie ich zniekształcić. Będzie to więc naprawdę dobra propozycja dla osób, które w samochodzie lubią posłuchać sobie mocnych, pobudzających brzmień rocka czy hip-hopu. Jeżeli jednak będziemy chcieli puścić sobie coś łagodniejszego, przy takiej obudowie nie będzie to najmniejszym problemem.

Plastik

Tańszym, choć aktualnie o wiele rzadziej stosowanym materiałem do obudowy głośników, jest plastik. Nie posiada on może aż tak świetnych właściwości względem basu, co płyta MDF, lecz jest w stanie dać nam parę innych zalet.

Przede wszystkim za pomocą plastiku dopasowanie obudowy do naszego auta będzie o wiele łatwiejsze. Materiał ten dobrze przepuszcza dźwięk i go nie zniekształca, co pozwala nam na słuchanie muzyki w dobrej jakości. Dodatkowo jest to wybór najzwyczajniej w świecie tani, co zdecydowanie jest ważnym plusem i sprawia, że z pewnością warto rozważyć do swojego samochodu zastosowanie plastikowej obudowy do głośników.

Zdj. główne: Devon Janse van Rensburg/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*