Wygląd głośnika w samochodzie może mieć duże znaczenie nie tylko ze względu na jego prezencję, ale także na to, jak brzmi emitowana przez niego muzyka.
Wydawać by się mogło, że wybór dobrego głośnika nie jest trudny. Wystarczy zadbać o to, aby miał odpowiednią moc znamionową. Jednak ważne są inne parametry, jak na przykład maksymalna częstotliwość kHz czy minimalna Hz.
Każdy kierowca, który decyduje się na wyposażenie swojego auta w dodatkowe części, na pewno zdaje sobie sprawę, jak ważne jest inwestowanie w posiadany samochód. Jednym z elementów ulepszania posiadanej maszyny jest także podrasowywanie jej wizualnie, czy to z zewnątrz za sprawą felg lub naklejek, czy wewnątrz, właśnie przez takie detale, jak wygląd głośników samochodowych.
Jeśli chodzi o głośniki do samochodu, które jednocześnie dobrze brzmią i wyglądają, to wybór jest naprawdę szeroki. Jednak zanim ktoś zdecyduje się na konkretny model, to powinien także sprawdzić inne parametry, które nie odnoszą się bezpośrednio do koloru, w jakim utrzymany jest ten element, czy specyfikacji technicznej wpływającej na brzmienie muzyki, ale na te, które mogą przesądzić o tym, czy głośniki będą pasować do obudowy auta.
Wśród najpopularniejszych produktów znajdują się głośniki o wymiarach, które są odpowiednie do obudowy w autach ze starszych roczników. Te modele to zazwyczaj artykuły w rozmiarach 8,7 cm, 165 mm. Ważny jest także format urządzenia, czyli to, gdzie się je umieszcza. Zazwyczaj są to głośniki w pakiecie, w jego skład wchodzą subwoofer umieszczany zwykle w bagażniku auta i dwa osobne głośniki montowane w bocznych drzwiach samochodu. Nieco lepiej wyglądające produkty mogą być dostępne w wyższej cenie, jednak kierowcy, którym zależy na wizerunku pojazdu, nie powinni mieć problemu z tym, aby wydać nieco więcej, by cieszyć się efektownym wyglądem auta.
Na początku warto zwrócić uwagę na dobry subwoofer, bo to właśnie głośniki tego typu są często wybierane jako uzupełnienie systemu audio w samochodach. Do najlepszych należą te od znanego producenta – Pioneer. Model TS-W311S4 jest sprzedawany w wersji bez skrzyni, jednak rekompensują to szczegółowe informacje na temat wymiarów, które są umieszczone w karcie produktu, co pozwala łatwo zamówić pasującą obudowę. Jego parametry to czułość (1 W / 1 m) 95 dB. Zakres częstotliwości to przedział od 20 Hz do 125 Hz. Maksymalna moc szczytowa to 1400 W, a impedancja nominalna to 4 OHM. Subwoofer Pioneer TS-W311S4 ma klasyczny wygląd, czyli balans czerni i srebra, co na pewno wpływa dobrze na jego prezencję.
Drugą propozycją są dwudrożne głośniki Alpine SXE-5725. Można je podłączyć bezpośrednio pod fabryczne radio w autach takich jak na przykład Ford Mondeo, czy do Mazdy 323. Głośniki wyglądają bardzo efektownie, mają czarne obramowanie i białe wnętrze. Specyfikacja techniczna również jest bardzo interesująca. Moc znamionowa to 35 W, system dwudrożny, minimalne pasmo Hz to 70, a maksymalna częstotliwość to 20 Hz. Te głośniki będą się znakomicie prezentować w każdym aucie i dodatkowo cieszyć ucho muzyką w świetnej jakości.
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com