Pozostałe elementy

Opony, które w przyszłości ułatwią podróż kierowcom

Opony, które w przyszłości ułatwią podróż kierowcom
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sektor automotive za kilkanaście, kilkadziesiąt lat będzie wyglądać zupełnie inaczej. Dotyczy to nawet opon — o czym więcej w dzisiejszym tekście.

Opony – czas na zmianę pewnych aksjomatów

Wiele osób wierzy w to, że w przyszłości nie będziemy korzystać z samochodów. W ich wizjach zostaną zastąpione przez nadziemne pojazdy, ewentualnie hyper-loopy. Niektórzy dysponujący szczególnie bujną wyobraźnią, mówią nawet o teleportacji. Oczywiście nie znamy przyszłości i nie wiemy, w jakim dokładnie kierunku pójdzie ewolucja. Wnioski możemy wyciągać na podstawie obserwacji obecnych trendów. Sektor automotive przyczynia się do sporej emisji spalin. Normy stają się coraz bardziej restrykcyjne, a nowe technologie pozwalają na ekologiczną jazdę. Dotyczy to także opon – wykonane są ze sztucznych materiałów i chemikaliów, które istotnie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska.

To nie wina producentów

Wiele osób w ogóle nie bierze pod uwagę, że taki stan rzeczy wynika z barier technologicznych. By dostarczyć oponę, która jest wytrzymała i zapewnia bezpieczeństwo, przyczepność i komfort na drodze, trzeba wykorzystać dostępne możliwości technologiczne. A te zwyczajnie nie należą do „zielonych”. Dopiero ostatnio w sprzedaży pojawiły się eko opony, których produkcja nie zanieczyszcza środowiska. Bardzo możliwe, że w przyszłości będą one produkowane na szerszą skalę.

Czego powinniśmy oczekiwać od opon przyszłości?

Nie jest to nasz koncert życzeń. Znów – obserwujemy i analizujemy istniejące trendy i wyciągamy wnioski. Nowoczesne opony mają być:

  • Ekologiczne – w pierwszej kolejności chodzi o zasadę 3R – reduce (większa wytrzymałość opon = mniejsza produkcja), reuse (w przypadku opon ponownie liczy się wytrzymałość), recycle (recykling opony jest bardzo ważny). Celem jest także przyczynienie się do ograniczenia zużycia paliwa.
  • Inteligentne – wykorzystanie nowych technologii, na przykład uczenia maszynowego i Big Data, może pozwolić w pewnym momencie na opracowywanie jeszcze lepszych opon i ustalenie optymalnego wykorzystania dla obecnych.
  • Dostosowane do pojazdów przyszłości – oczywisty problem jest taki, że nie do końca wiemy, jakie pojazdy to będą. W tym momencie concept-cary wykorzystują bardzo dziwne dla nas ogumienie, niepodobne do standardowych opon, do których widoku jesteśmy przyzwyczajeni. Niewykluczone więc, że zmieni się ich kształt. Raczej nie zmienią się materiały. Kluczowa jest jednak szansa, że w końcu odejdziemy od ciężkiego, podatnego na uszkodzenia ogumienia.

Co na to topowi producenci?

Oczywiście, nie da się mówić o oponach przyszłości bez przykładów. Wizualizacji ogumienia, które trafi do pojazdów za kilka lub kilkanaście lat, jest wiele. Chociaż niektórzy producenci tak bardzo „odlatują” (i to dosłownie) w swoich przewidywaniach, że prawdopodobnie ich pomysły okażą się mrzonką, zupełną fantasmagorią. Postaramy się jednak wymienić najbardziej interesujące, innowacyjne i unikatowe modele opon, które faktycznie mogą w przyszłości próbować zawojować szosy.

Propozycja Goodyear – totalny odlot

Goodyear ma w swojej ofercie kilka innowacyjnych opon. Od propozycji dla aut latających, po sferyczną oponę, która ma zapewnić kierowcy niezwykłą kontrolę nad pojazdem. Pierwsza opona wykonana jest z ultralekkich materiałów i miałaby być wykorzystywana w samochodach, które przełączałyby się pomiędzy trybem latającym a powierzchniowym. Przypomina nieco niewielkie śmigło turbiny. Nie da się ukryć, na pierwszy rzut oka to ciekawy, nieoczywisty pomysł. Prawdopodobnie jednak zanim będziemy w stanie go wdrożyć do samochodów miną dziesiątki lat. Do tego czasu powstaną już lepsze, mniej ekscentryczne rozwiązania.

Kolejna propozycja Goodyear – tym razem zwrot o 180 stopni

Opona Eagle 360 to naładowana AI i czujnikami sfera, która zamontowana jest w specjalnych polach magnetycznych pojazdów. Dzięki temu redukowany jest opór. Z drugiej strony, problemem jest przekazanie energii do kół w celu kontroli jazdy. Wdrożenie takiego rozwiązania wymagałoby przebudowy i przeorientowania o 180 stopni współczesnych pojazdów – sam pomysł jest jednak niewątpliwie niezwykły.

Ostatnia propozycja Goodyear – ten producent nie daje o sobie zapomnieć

Jak widać, Goodyear stawia na innowacyjne widowiskowe pojęcia. Ciekawe tylko, w jakim stopniu uda mu się je wdrożyć w życie. Opona Goodyear Oxygene to jeden z najgłośniejszych projektów opony przyszłości. Wykonana jest ze szkieletu, w którym znajduje się… mech. Mech przyczynia się do oczyszczania powietrza i wzbogaca atmosferę w tlen. Jednocześnie jest w 100% ekologiczny.

Opony Michelin – tutaj już mniej „kosmicznie”

W ramach marki Michelin opracowane zostały opony Vision. Są to modele, które cechują się prostotą — zwłaszcza na tle tych wcześniej wymienianych. Wykorzystują wyjątkowo wytrzymałe, ekologiczne materiały, które są w stanie podtrzymać ciężkie nadwozie samochodu. Opony Vision są także inteligentne — odpowiednie algorytmy obliczają na bieżąco optymalne ułożenie opony w trakcie jazdy.

Opony NASA – prosto z Marsa

Wykorzystanie w bardziej (dosłownie) przyziemny sposób opon z łazików kosmicznych nie wydaje się pomysłem skazanym na niepowodzenie. Szczególnie że są one z oczywistych powodów tworzone tak, aby radziły sobie z wyjątkowo wymagającymi warunkami. Te niezniszczalne opony, puste w środku i opierające się wyłącznie na bardzo wytrzymałym szkielecie, powinny zdobyć serca niejednego kierowcy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*