NadwozieNowe technologie

W jaki sposób działa adaptacyjny tempomat?

W jaki sposób działa adaptacyjny tempomat?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Adaptive Cruise Control, czyli adaptacyjny tempomat jest rozbudowaną wersją tradycyjnego tempomatu. Coraz częściej można go spotkać w nowych modelach samochodów. 

Ta technologia ma swoje zalety, ale również kilka wad. Sprawdź, w jaki sposób działa aktywny tempomat i jak wpływa na bezpieczeństwo.

Jak działa aktywny tempomat?

Inteligentny tempomat sam redukuje prędkość, gdy napotka przeszkodę przed samochodem. Aby mógł działać, konieczny jest radar, najczęściej montuje się go w grillu lub zderzaku przednim. Ma on za zadanie mierzyć dystans pomiędzy Twoim samochodem, a dla przykładu pojazdem przed Tobą. W ten sposób może zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego auta. Warto zaznaczyć, że jako kierowca masz możliwość ustawienia minimalnego dystansu, jaki chcesz zachować. 

Działanie adaptacyjnego tempomatu jest bardzo podobne do tego tradycyjnego. Ustawiasz założoną prędkość, wciskasz przycisk set i samochód z daną prędkością porusza się po drodze. Oczywiście możesz także sam regulować, zmieniać prędkość na większą lub mniejszą. Różnica polega jednak na tym, że jeśli tego nie zrobisz, a Twój samochód zbliży się do poprzedzającego go na odległość mniejszą od tej, którą ustawiłeś, tempomat sam zmniejszy prędkość.

Aktywny tempomat a bezpieczeństwo

Inteligentny tempomat jest bezpieczny, co potwierdzają liczne testy. Warto jednak zaznaczyć, że to wciąż system, który może okazać się wadliwy. Dlatego mimo wszystko należy kontrolować odległość dzielącą Twój pojazd od poprzedzającego. Wciąż więc musisz zachować czujność, warto dodać, że to jedynie wspomagacz, dodatkowy element poprawiający komfort jazdy, a nie zastępstwo dla kierowcy. Mimo korzystania z aktywnego tempomatu musisz prowadzić pojazd w sposób, który nie będzie zagrażał bezpieczeństwu i zdrowiu wszystkich uczestników ruchu.

Trzy rodzaje aktywnych tempomatów

Możemy wyróżnić trzy rodzaje tempomatów aktywnych. Pierwszy działa w określonych prędkościach na przykład od 30 do 180 kilometrów na godzinę. To oznacza, że nie użyjesz go, gdy pojazd będzie poruszał się z mniejszą lub większą prędkością. Co za tym idzie, nie będzie pracował na przykład w korkach. Drugim rodzajem tempomatu aktywnego jest ten działający w całym zakresie prędkości. To bez wątpienia udogodnienie dla wszystkich podróżujących po mieście. Ostatnim rodzajem jest wersja Stop & Go, która także działa w całym zakresie prędkości.

Co więcej, podczas pełnego zatrzymania pojazdu, auto samo się rozpędza do zadanej prędkości. Taki tempomat sam hamuje i sam rusza, co jest bez dwóch zdań największym udogodnieniem dla kierowcy.

Dodatkowe funkcje tempomatów adaptacyjnych

Aktywny tempomat może rozpoznawać znaki, dzięki czemu sam zmniejszy prędkość do tej dozwolonej. Co więcej, w wielu modelach najnowszych aut znajdziemy tryb eco tempomatu aktywnego. System dostosuje prędkość w taki sposób, aby pojazd zużywał najmniej paliwa czy też prądu.

Niektóre inteligentne tempomaty zmniejszą prędkość przed wjazdem w zakręt, co także jest przydatną funkcją, która zwiększa bezpieczeństwo. Przy zjazdach i rondach również możliwe jest automatyczne zmniejszanie prędkości. W nowych pojazdach znajdziesz także system przewidujący, który łączy się z internetem i informuje kierowcę o wypadkach, pojazdach na poboczu czy złych warunkach pogodowych.

Zdj. główne: Hareez Hussaini/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*