Sprzęt i akcesoria

Przewody głośnikowe do samochodu – w jakie warto zainwestować?

Przewody głośnikowe do samochodu – w jakie warto zainwestować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na system nagłośnienia w samochodzie poza wzmacniaczami czy skrzynią basową składa się również okablowanie, które łączy poszczególne składowe instalacji nagłaśniającej. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy doborze przewodów do systemu audio. 

Okablowanie

Przewody głośnikowe są podstawowym elementem okablowania w systemie nagłośnienia samochodu. To połączenie przetwornika z końcówką wzmacniacza lub kostką przy radioodtwarzaczu. Jeśli chodzi o zasilanie głośników nisko-, średnio- lub wysokotonowych, które charakteryzują się stosunkowo niewielkim poborem prądu, w zupełności wystarczą kable o przekroju około półtora milimetra kwadratowego. Jednak ważne jest, aby były wykonane z miedzi beztlenowej, która charakteryzuje się dużo lepszym przewodnictwem w porównaniu do zanieczyszczonego tlenem odpowiednika. Dużo droższym wariantem będą kable z domieszką srebra lub te całkowicie wykonane z tego surowca. Charakteryzują się znacznie wyższą przewodnością.

Osobną kwestią jest różnorodność odmian i technologii, z jakich korzystają producenci przewodów głośnikowych. Przewody głośnikowe cechują się bardzo dużą wytrzymałością oraz grubością, co zapewnia, że nasze połączenie pomiędzy różnymi elementami systemu będzie trwałe oraz długowieczne.

Wtyki

Jakość to jeden z kluczowych elementów, który przekłada się na długowieczność kabla. Kabel głośnikowy powinien cechować się wytrzymałymi końcówkami, które będą dobrze znosić nawet najcięższe ślady eksploatacji, gdyż najczęściej ten element najgorzej znosi trudy użytkowa. Wtyki pokryte są wysokiej jakości złotem lub srebrem – ma to zadanie uodpornić końcówkę na ścieranie oraz zwiększyć jakość przesyłu sygnału. Jest to zdecydowanie najbardziej wrażliwy element układu. Najlepszą możliwością będą wtyki z własnoręcznie dokręconą końcówką; przekłada się to na ciasny styk, który jest niezwykle ważny w transmisji sygnału. 

Grubość

Grubość kabla ma istotny wpływ na wybór odpowiednich przewodów głośnikowych do samochodu. Wiąże się z parametrami naszego urządzenia, do którego mają być podpięte kable; od głośnika zależy średnica, jaka będzie odpowiednia dla naszego systemu audio. Jeśli sprzęt audio cechuje się mocą nieprzekraczającą w specyfikacji 70 W, możemy pozwolić sobie na kabel AUX o dość niskiej przekątnej przewodu. W przypadku kiedy moc urządzenia będzie się mieścić w przedziale od 70 wat do 120 wat, najlepszym rozwiązaniem będzie przewód o średnicy 2,5 mm. Jeśli elementy systemu nagłośnienia przekraczają granice tego przedziału, konieczne będzie użycie kabla o przekątnej wynoszącej minimum 4 mm. 

Dostępne technologie

Ostatnią cechą charakterystyczną kabla głośnikowego, którą omówimy, jest technologia produkcji. Techniki splotu kabla i użyte konstrukcje różnią się, jeśli chodzi o ich wady i zalety. Wyróżniamy następujące rodzaje użytych technologii.

  • Time Correct – to technologia, która jest stosowana i wykorzystywana przez niektórych liderów na rynku. Użyta konstrukcja pozwala na bezpośredni przepływ jednej i tej samej jednostce czasu, częstotliwości wysokich oraz niskich. 
  • Magnetic Flux Tube – kabel turn pomaga uzyskać naturalny dźwięk oraz zwiększyć jakość basów.
  • DuraFlex – tym oznaczeniem sygnowane są przewody, w których zewnętrzna warstwa wykonana jest z trwałych i wytrzymałych materiałów.
  • Air Foam PE – tego typu technologia dobrze współpracuje z wysokimi częstotliwościami.
  • Bass Conductor – spód przewodu został wyposażony w dodatkową „żyłę”, której zadaniem jest wspieranie basów, w celu uzyskania większej głębi brzmienia.
  • BassCore – świetnie współpracuje z tonami niskimi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*