Stoisz przed wyborem nowego samochodu i jednym z Twoich wymagań jest to, by ułatwiał bezpieczną jazdę?
Obecnie w nowoczesnych autach stosowane są systemy bezpieczeństwa, które sprawiają, że zarówno kierowca, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego są bezpieczniejsi. Chcesz dowiedzieć się, jakie to systemy? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem.
System, który odpowiedzialny jest za zapobieganie blokowania się kół w samochodzie podczas hamowania. Jego praca polega między innymi na mierzeniu prędkości każdego koła w samochodzie. Dzięki temu jest w stanie dozować odpowiednie ciśnienie układu hydraulicznego do wszystkich obwodów. To sprawia, że samochód jest w stanie hamować w czasie skręcania.
Coraz więcej samochodów wzbogaconych jest o ten system, co sprawia, że łatwiej jest uchronić się przed poślizgiem, a w razie czego szybciej można wyprowadzić z niego pojazd. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie miałeś samochodu z tym systemem bezpieczeństwa, to pamiętaj, że podczas awaryjnego hamowania w aucie z ABS-em należy wcisnąć pedał hamowania do końca.
Kolejnym systemem bezpieczeństwa, który stosowany jest w nowoczesnych samochodach, jest automatyczne hamowanie. Jak to wygląda w praktyce? Ten system działa do prędkości 30 km/h. Jeśli wyczuwa przeszkodę, a kierowca nie zwalnia, to sam wysyła sygnał do układu hamulcowego, przez co rozpoczyna się hamowanie.
Jak to możliwe? System tego rodzaju współpracuje z ESP czyli czujnikiem radarowym i kamerą, która jest ustawiona w kierunku jazdy. Dzięki temu pojazd jest w stanie zarejestrować obecność zbliżającej się przeszkody, a to pozwala mu zahamować w odpowiednim momencie, jeśli kierowca sam nie zareaguje.
Istnienie martwego pola w lusterku samochodowym sprawia, że łatwo o stłuczkę lub poważniejszy wypadek. To właśnie dlatego w nowoczesnych samochodach montuje się systemy wykrywające pojazdy znajdujące się w tym obszarze.
Jak on działa? Ostrzega kierowców na wiele sposobów. Obecnie stosowane są wibracje, efekty dźwiękowe lub świetlne, dzięki którym kierowca informowany jest, że w martwym polu znajduje się inny pojazd. Tego rodzaju systemy działają dzięki czujnikom ultradźwiękowym, które zamontowane są w samochodzie.
Kolejnym systemem bezpieczeństwa, który dba o kierowcę i innych uczestników ruchu drogowego, jest ostrzeganie i utrzymanie samochodu na właściwym pasie ruchu.
Jak to działa? W nowoczesnych samochodach montowane są kamery, które są w stanie sprawdzać, czy pojazd porusza się na swoim pasie i kiedy zbliża się do jego krawędzi. Jeśli samochód zaczyna zjeżdżać w nieprawidłową stronę, to kierowca zostaje o tym poinformowany przez drgania kierownicy.
Stosowane są również systemy, które są w stanie wykryć poziom zmęczenia kierowcy. Badane zostają między innymi ruchy kierownicy, pozycja, nachylenie głowy, mruganie, stabilność jazdy. Jeśli system zauważy niepokojące objawy wskazujące na zmęczenie, wyśle do kierowcy informację, że konieczne jest zrobienie przerwy od jazdy.
zdj. główne: erwan hesry/unsplash.com