Technika

Jak podkręcić moc silnika? Podpowiadamy!

Jak podkręcić moc silnika? Podpowiadamy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Osiągi proponowane przez producenta to dla Ciebie za mało? Sprawdź, jak w bezpieczny sposób zwiększyć potencjał Twojej jednostki!

Kiedy warto podkręcać silnik, a kiedy jest to niewskazane?

Każdy z nas w kontekście posiadania samochodu kieruje się innymi priorytetami. Niektórzy patrzą na wygląd oraz komfort podróży, inni na systemy bezpieczeństwa czy funkcjonalność, lecz naprawdę spora część kierowców bierze również pod uwagę osiągi swojego auta, szczególnie jeżeli nie ma być to pierwszy pojazd w rodzinie. 

Chociaż liczba koni mechanicznych nie zawsze jest perfekcyjnym i nieomylnym wyznacznikiem mocy danego auta, bez wątpienia działa ona na wyobraźnię i jest w stanie zrobić naprawdę spore wrażenie. Czasami jednak to, co oferuje fabryka, to dla nas za mało.

Oczywiście na rynku jesteśmy w stanie znaleźć wiele różnych sposobów, by podbić możliwości naszej jednostki. Warto jednak pamiętać o tym, iż nie zawsze będzie to rozwiązanie w pełni bezpieczne dla kondycji motoru. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie natrafić na względnie bezpieczne sposoby na zwiększenie mocy. O czym więc w szczególności powinniśmy w tym kontekście wspomnieć?

Najlepsze sposoby na bezpieczne podbicie mocy naszej jednostki

Jak już wspomnieliśmy, sposobów na zwiększenie potencjału jednostki napędowej w naszym samochodzie jest naprawdę wiele. Jeżeli jednak planujemy drobną korektę, bez większego angażowania się w kwestie mechaniczne, bardzo dobrym krokiem bez wątpienia będzie w tym przypadku chip tuning. Z jego pomocą możliwe będzie zmienienie mapy silnika i bezpieczne odblokowanie jego potencjału. Producenci bowiem w większości przypadków zostawiają pewną rezerwę mocy – wszystko po to, by przedłużyć żywotność jednostki.

Co jednak, jeżeli planujemy większe zmiany, by sam efekt był również o wiele widoczniejszy? Możemy na przykład wymienić konkretne elementy całego układu, takie jak chociażby turbosprężarka, dokonać odwiertu bloku silnika czy wymienić konkretne komponenty na takie, które posiadają bardziej wyczynową charakterystykę. Istnieje również opcja wykonania swapa, czyli całkowitej wymiany jednostki, lecz nie tylko jest to operacja dość kosztowna, ale na dodatek obarczona pewnym ryzykiem. 

Gdzie szukać pomocy w tuningu silnika?

Oczywiście tuningu silnika, niezależnie czy stawiamy na opcję mechaniczną, czy elektroniczną, nie powinniśmy wykonywać sami. Po pierwsze jest to prosta droga do utraty gwarancji, a po drugie ryzykujemy w tym wypadku zniszczeniem jednostki. W całej Polsce, w szczególności w większych miastach, nie powinieneś mieć jednak żadnego większego problemu z trafieniem na dobre studia tunerskie, które będą w stanie zaproponować Ci wiele ciekawych rozwiązań. Dzięki temu możliwości Twojego auta w bezpieczny sposób wejdą na o wiele wyższy poziom!

Zdj. główne: Erik Mclean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*