Sprzęt i akcesoriaTuning

Na co zwrócić uwagę, wybierając części do paleciaków i wózków widłowych?

Na co zwrócić uwagę, wybierając części do paleciaków i wózków widłowych?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Praca w magazynach czy na produkcji wymaga kompleksowego działania, planowania kolejnych ruchów oraz profesjonalnych narzędzi w postaci np. wózków widłowych czy paleciaków. To sprzęt mechaniczny, który pełni rolę pomocy przy załadunku, rozładunku i porządkowaniu produktów, umieszczonych na paletach. Niektóre mechanizmy takiego urządzenia mogą się wyeksploatować i wtedy konieczny jest zakup nowych części do paleciaków. Jak je wybrać?

Jeżeli posiadasz wózek widłowy lub paletowy, to wiesz, że części do paleciaków to istotna rola utrzymywania tych pojazdów. Istotne obciążenie sprzętu wpływa na ich układ hydrauliczny, elementy mechaniczne, jednostkę napędową czy stan kabiny.

Paleciaki i wózki widłowe – do czego się je wykorzystuje?

To tylko niewielki procent usterek, na które narażone są paleciaki i wózki widłowe. Wykorzystuje się je przecież do wszechstronnych prac. Ładują i rozładowują kilkusetkilogramowe palety o różnym stopniu wielkości. Pomagają na budowie w przenoszeniu materiałów budowlanych, w halach produkcyjnych czy magazynach. Są wszechstronne, ale też mocno eksploatowane. To za ich pomocą przenosi się towar, ustawia go, układa na najazdach transportowych itd. Usterki w paleciakach są normą.

Jakie elementy paleciaków lub wózków widłowych mogą się wyeksploatować?

Wózki widłowe wymagają prawidłowej eksploatacji. Mówimy tu m.in. o konserwacji silnika, części hydraulicznych oraz elementów mechanicznych, służących do podnoszenia palet. Koniecznie należy regularnie i zgodnie z wytycznym producenta wymieniać oleje smarujące i hydrauliczne. Ważna jest też kontrola orurowania, elementów napędzających (np. pasków) i innych mechanizmów.

Poza regularnymi przeglądami na usterki narażone są przede wszystkim części obciążane siłowo, włącznie z widelcami. Je także należy wymieniać regularnie, zgodnie z planem założonym przez producenta.

Jak dobrać części do paleciaków?

Pamiętaj, aby wybierać wyłącznie elementy najwyższej jakości, które pasują do oryginalnych mechanizmów i są certyfikowane przez producentów. Unikaj niskiej jakości chińskich zamienników. To nie tylko wpływa na jakość pracy i trwałość wózka, ale też Twoje bezpieczeństwo. Staraj się korzystać z części do paleciaków, które tworzone są przez znanych i cenionych producentów. Wybierając z kolei sklep lub hurtownię, zwróć uwagę na jej asortyment, możliwość ewentualnego zwrotu i pomoc w zakupie. Dzięki temu Twój wózek paletowy będzie funkcjonował dłużej, sprawniej i efektywniej.

Zdjęcie główne: pexels.com/ELEVATE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*