Dla kierowcy

Najciekawsze aplikacje GPS na telefon z Androidem

Najciekawsze aplikacje GPS na telefon z Androidem
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobra nawigacja potrafi wybawić nas nawet z najgorszych tarapatów. Jest to również swoista podstawa komfortowej i bezpiecznej jazdy. Sprawdzam, która aplikacja oferuje najwięcej.

Nawigacja

W dobie wszechobecnych smartfonów, niegdyś bardzo popularne nawigacje samochodowe straciły swoją dawną chwałę. Większość kierowców woli korzystać ze smartfonów wyposażonych w odpowiednią aplikację – z przeróżnych przyczyn. Mnogość opcji dostępnych na rynku nie ułatwia zadania, jakim jest wybór odpowiedniej aplikacji wykorzystującej moduł GPS. 

Tytuł tego artykułu jest nieprzypadkowy – większość Polaków używa smartfonów wyposażonych w system operacyjny spod skrzydeł korporacji Google. Telefony z Androidem są zdecydowanie tańsze, a to głównie za sprawą otwartego oprogramowania, które w nim znajdziesz. Poza tym sklep Google Play posiada ogrom darmowych aplikacji, które cały czas są rozwijane. 

Te wszystkie czynniki złożyły się na ten artykuł, w którym przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych aplikacji GPS na telefon z Androidem.

Waze

Ta stworzona przez izraelski start-up aplikacja została wykupiona przez Google za ponad miliard dolarów. Gigant technologiczny zdecydował się wyłożyć horrendalną sumę pieniędzy nie bez przyczyny. Waze chwalona jest przez użytkowników nie tylko za przyjemny dla oka i przejrzysty interfejs, ale również zaawansowaną funkcjonalność. Aplikacja dobrze wylicza i przedstawia propozycje tras, które najszybciej doprowadzą Cię do celu. Z drugiej zaś strony, podczas jazdy Waze w czasie rzeczywistym koryguje trasę, by dostosować ją do warunków drogowych.

Yanosik

Bardzo popularna aplikacja wśród polskich kierowców, więc chyba nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Rodzima aplikacja ujrzała światło dzienne aż dekadę temu, jednak dzięki wachlarzowi funkcji, które są cały czas rozbudowywane, Yanosik jest jednym z liderów swojej niszy. Podobnie jak w przypadku Waze, Yanosik zawdzięcza swoją dokładność informacjom od użytkowników. Nie bez przyczyny Yanosik może pochwalić się największą liczbą użytkowników w Polsce.

Bardzo przydatną funkcją tej aplikacji jest asystent drogowy, który ostrzega użytkownika o kontrolach policji, obecności fotoradarów i nieoznakowanych radiowozach na drodze, wypadkach i remontach. 

Sygic GPS Navigation

Słowacka aplikacja Sygic to kompleksowa nawigacja oferująca bardzo dokładne mapy. Jedną z największych zalet tej aplikacji GPS jest możliwość korzystania z nawigacji offline – jest to szczególnie przydatne w miejscach, w których na próżno szukać zasięgu. Wbudowane mapy kreślone przez firmę TomTom i kilku innych producentów aktualizowane są kilka razy do roku.

Tak jak konkurenci, Sygic potrafi bezbłędnie skorygować trasę w zależności od natężenia ruchu oraz ostrzec o ograniczeniach prędkości, kontrolach i fotoradarach. Przydatnym dodatkiem jest również asystent pasa ruchu, który graficznie informuje o tym, którego pasa należy się trzymać, by nie przegapić zjazdu.

Here WeGo

Historia Here WeGo sięga zamierzchłych czasów, kiedy to Nokia prowadziła prace nad systemem operacyjnym Symbian. Darmowe i działające offline mapy Here były nieocenionym dodatkiem telefonów z systemem Symbian czy Windows Phone. Aktualnie producenci zadbali o wersję na telefon z Androidem i iOS.

Here WeGo to aplikacja rozwijana przez motoryzacyjnych gigantów, co przekłada się na jej unikatową dokładność. Aplikacja ta pozwala na wyznaczanie trasy dla samochodu, roweru oraz pieszego. 

Warto zauważyć, że aplikacja nie straciła swojej cechy charakterystycznej dotyczącej możliwości pobrania map do pamięci urządzenia.

Mapy Google

Nie jest tajemnicą, że aplikacja giganta technologicznego nie ma większych szans w uczciwej walce z Yanosikiem lub Waze, jednak Mapy Google warto polecić ze względu na jej  uniwersalność. 

Popularności Map Google zdecydowanie sprzyja fakt, że jest aplikacją systemową smartfonów z Androidem.

Dzięki swojej unikatowej funkcji satelitarnej, terenowej, czy Street View, jest idealna do tego, by prześledzić trasę przed wyruszeniem w drogę. Zaletą Google Maps jest również możliwość zaznaczenia miejsca, w którym zaparkowaliśmy cztery kółka i udostępnienie swojej lokalizacji najbliższym.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*