Pozostałe elementy

Najciekawsze i najnowocześniejsze jednostki napędowe – nasze top 5

Najciekawsze i najnowocześniejsze jednostki napędowe – nasze top 5
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Od pewnego czasu nowoczesne i mocne silniki stosowane są nie tylko w samochodach sportowych. My zaprezentujemy jednak prawdziwy creme de la creme jednostek napędowych, dostępnych na rynku!

To wszystko dzięki temu, że pozwalają na osiągnięcie dużej mocy, a także momentu obrotowego. Wiele z nich ma również niskie spalanie paliwa. Chcesz wiedzieć, jakie są najciekawsze i najnowocześniejsze jednostki napędowe, które dostępne są już od wielu lat? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem, w którym znajduje się top 5 silników wartych uwagi.

Porsche Taycan Turbo S

To jedna z najpopularniejszych i zaliczana do najsilniejszych jednostek napędowych we współczesnych samochodach. Warto wiedzieć, że chodzi tutaj o najnowszą jednostkę napędową, która posiada aż 761 koni mechanicznych. Zaskakujące jest to, że jest to jedyna taka jednostka napędowa dostępna na rynku, która jest w stanie wcisnąć w fotel każdego kierowcę.

Porsche wyposażone w ten silnik zaskakuje zarówno testerów samochodów sportowych, jak i kapitanów formuły jeden. Jego producenci zapewniają, że jest on w stanie osiągnąć sto kilometrów na godzinę w zaledwie 2,8 sekundy. Warto jednak zaznaczyć, że testy pokazują, że potrzebuje 3 sekundy do osiągnięcia tego wyniku, co i tak jest imponujące.

Koenigsegg Gemera

W tym przypadku chodzi o silniki, które kryją się w nowoczesnych, popularnych i sportowych samochodach. To kolejna jednostka napędowa, która cieszy się dużą popularnością i nawet przy obecnej technologii jest w stanie zaskakiwać najbardziej doświadczonych kierowców.

W tym wyjątkowym samochodzie kryje się silnik – benzyniak o pojemności 2 litrów. Nowoczesne rozwiązania pozwalające osiągnąć 600 koni mechanicznych to jednak nie wszystko. Dodatkowo model wyposażony jest w trzy silniki elektryczne, co pozwala łącznie osiągnąć moc 1700 koni mechanicznych. 

Te jednostki napędowe przy takich osiągach naprawdę zachwycają, biorąc pod uwagę to, że nie ma w nich klasycznego wałka rozrządu. Zamiast tego zamontowany jest specjalny system w komputerze pokładowym, który steruje czasem otwierania zaworów. To pozwala na poprawienie parametrów i dostosowanie ich do warunków w jakich pracuje samochód.

Audi RS6 Avant

Marka tych samochodów długo pracowała nad idealną jednostką napędową. Tak powstał silnik 4.0 TFSI VB8. To nowa jednostka napędowa, która jest w stanie osiągnąć 600 koni mechanicznych. Jej moment obrotowy wynosi 800 Nm. To właśnie dzięki temu pojazd wyposażony w to cudo jest w stanie osiągnąć 100 kilometrów na godzinę w 3,6 sekundy.

Na samym początku projektu możliwe było poruszanie się z prędkością 250 km/h, ponieważ pojazd wyposażony był w ograniczenie maksymalnej prędkości. Jednak z czasem rozszerzono możliwości jednostki do pakietu dynamicznego, co zwiększyło jego możliwości do 305 km/h.

Bugatti Bolide W16

Jedna z najpopularniejszych i najsilniejszych jednostek napędowych w świecie motoryzacji. Jest to silnik przystosowany do pracy na torze wyścigowym. Jest wyposażony w cztery turbosprężarki. Składają się z powiększonych łopatek, dzięki którym możliwe jest wytwarzanie większego ciśnienia doładowania. Jest to szczególnie ważne przy  wyższych prędkościach.

Jednostka ta została unowocześniona i wprowadzono w niej wiele zmian, dzięki którym możliwe było doprowadzenie do wzrostu mocy z 1500 KM do 1800 KM.

Tesla Model S Plaid

To popularny i mocny silnik, który został zaprezentowany w 2021 roku. To nowoczesna jednostka napędowa, która zbudowana została z wykorzystaniem włókna węglowego. To sprawia, że jest wyjątkowo lekka — zdaniem Elona Muska można ją bez problemu podnieść. Silnik ten jest w stanie rozkręcić się do 20 tysięcy obrotów na minutę.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*