Dla kierowcyGadżety i akcesoria

Ochrona zniżek – jak działa i czy warto mieć?

Ochrona zniżek – jak działa i czy warto mieć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ochrona zniżek to jedna z ciekawszych opcji, jeżeli chodzi o ubezpieczenie samochodowe. Najczęściej jest to pakiet, który można dodatkowo zakupić, decydując się na polisę ubezpieczeniową OC. Na początku, jeszcze zanim opiszemy, czym jest ochrona zniżki, to warto dowiedzieć się, na czym polega sam upust na usługi ubezpieczeniowe i jak można go uzyskać.

Zniżka na ubezpieczenie – czym jest?

Ubezpieczenie jest konieczne, jeżeli ma się zarejestrowany samochód. Oczywistą rzeczą jest to, że kierowcy szukają najbardziej opłacalnych rozwiązań. Czekają na oferty promocyjne lub porównują różne pakiety, żeby znaleźć najlepszą polisę. Jedną z kwestii, na które również warto zwrócić uwagę, jest zniżka na ubezpieczenie. Czym jednak jest?

Zniżka na ubezpieczenie jest zazwyczaj przyznawana tym kierowcom, którzy w trakcie korzystania z prawa jazdy nie spowodowali żadnej kolizji. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego benefity mogą być naliczane już od 3 lat. W niektórych przypadkach trwa to jednak dłużej. Korzyści są dość spore. Dzięki zniżkom na ubezpieczeniu można zaoszczędzić nawet 50%. W naliczaniu zniżek towarzystwa kierują się zazwyczaj tabelą bonus-malus.

Tabela bonus-malus – jak działa?

Nazwa „bonus-malus” wywodzi się od języka łacińskiego. W tłumaczeniu na polski oznacza „dobry-zły”. Z tabeli korzysta większość ubezpieczycieli na całym świecie. Dzięki niej są wystawiane oceny merytoryczne, pozwalające sprawiedliwie nagradzać kierowców, którzy nie wywołują kolizji, jak i tych, którzy często uczestniczą w takich niebezpiecznych zdarzeniach.

Efektem jest naliczanie dodatkowych opłat przy corocznej składce lub upustów. To właśnie za sprawą tabeli bonus-malus kierowcy mogą korzystać ze zniżek za jazdę bez kolizji. Wybierając odpowiednią ofertę, a także zwracając szczególną uwagę, na to jak się jeździ, można zaoszczędzić wiele pieniędzy.

Ile można zaoszczędzić na zniżce na ubezpieczenie?

W przypadku polskich ubezpieczycieli te stawki mogą być nawet niższe o 15% względem standardowej opłaty za daną polisę. Żeby wybrać najlepszą ofertę, warto skorzystać z kalkulatora OC i AC na rankomat.pl.

Ochrona zniżki na ubezpieczenie – skuteczny sposób na zachowanie upustu

Kierowcy, którzy przez lata wyróżniają się bezpiecznym stylem jazdy i nie powodują kolizji drogowych, mogą liczyć na zniżki związane z polisą. Jednak wielu z nich się zastanawia nad tym, co stanie się, jeżeli ta passa zostanie przerwana, chociażby przypadkowym zdarzeniem. Rozwiązaniem jest ochrona zniżek, czyli ubezpieczenie gwarantujące zachowanie zniżek za bezszkodową jazdę na dotychczasowym poziomie.

Działa to najczęściej w ten sposób, że kierowca wybiera co roku ubezpieczenie na zniżki OC. Dzięki temu przez dwanaście miesięcy jego rekord jest chroniony. Powoduje to, że nie trzeba się martwić, że w przypadku niespodziewanej sytuacji, cała historia zostanie całkowicie skasowana.

Czy ochrona zniżki na ubezpieczenie działa kilka razy?

To pytanie jest często zadawane w kontekście oferty, jaką jest ochrona zniżki na ubezpieczenie. Jedynym sensownym rozwiązaniem, które ma na celu chronić, a nie zwalniać z odpowiedzialności, jest to, żeby ochrona zniżki działała wyłącznie jednorazowo. I tak się dzieje w przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych.

Jeżeli kierowca doprowadził do kolizji kilka razy w ciągu roku, jego ochrona przestanie działać i to samo będzie dotyczyć jego nieskazitelnej historii prowadzenia pojazdu. Podsumowując, ochrona zniżki na ubezpieczenie jest dość opłacalną opcją, jeżeli upust zwalnia z dużej części opłat. Dlatego warto zastanowić się nad wykorzystaniem tej opcji w swojej polisie.

Fot. Burst/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

15 − sześć =