Gadżety i akcesoria

Oświetlenie motocykla — jakie kierunkowskazy wybrać?

Oświetlenie motocykla — jakie kierunkowskazy wybrać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Widoczność na drodze to jeden z najważniejszych czynników bezpiecznej jazdy. Bez odpowiedniego oświetlenia motocykla narażamy się na szereg niebezpiecznych zdarzeń, które mogą wpłynąć nie tylko na nasze zdrowie i życie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Kierunkowskazy motocyklowe to temat często zaniedbywany przez kierowców jednośladów. To duży błąd, ponieważ to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie bezpiecznie wykonywać manewry na drodze, m.in. wyprzedzania czy włączania się do ruchu. W tym materiale szerzej omówimy kierunkowskazy do motocykla, żebyś mógł w pełni docenić rolę, jaką odgrywają w trakcie jazdy po drogach publicznych.

Kierunkowskazy motocyklowe a prawo o ruchu drogowym

Po raz pierwszy kierunkowskazy motocyklowe pojawiły się w 1939 roku w jednośladach marki Harley-Davidson. Co ciekawe, był to ostatni element, który dopełnił oświetlenie motocykla — przednie lampy montowano niemalże od samego początku, natomiast tylna lampa ze światłem stopu pojawiła się już w 1914 roku (również w jednośladzie z gamy Harleya-Davidsona). Kierunkowskazy do motocykla były traktowane przez długi czas jako zbędne akcesorium, co widać nawet po maszynach produkowanych w Polsce kilka dekad temu — popularne u nas WSK i Romety posiadały kierunkowskazy, ale tylko w wersjach deluxe przeznaczonych na eksport.

W dzisiejszych czasach każdy nowy jednoślad z homologacją drogową musi posiadać kierunkowskazy. Prawo o ruchu drogowym stawia kilka wymagań dla tego typu oświetlenia — częstotliwość migania, rozmieszczenie (m.in. wysokość i rozstaw montażu) czy widoczność to tylko kilka pozycji, jakie muszą spełniać kierunkowskazy do motocykla. Warto o tym pamiętać wymieniając je na akcesoryjne produkty. Podczas zakupu sprawdź koniecznie, czy np. popularne kierunkowskazy LED (cechują się mniejszym poborem prądu, a tym samym mniejszym obciążeniem akumulatora) spełniają wymagania homologacji drogowej i czy możesz legalnie poruszać się z nimi po drogach publicznych w kraju i za granicą.

Kiedy wymienić kierunkowskazy w motocyklu?

Kierunkowskazy to istotny element każdego jednośladu, który zwiększa bezpieczeństwo na drodze, podnosi walory estetyczne i zapewnia lepszą widoczność w trakcie dynamicznej jazdy. Oto 3 powody, dla których warto wymienić kierunkowskazy do motocykla na nowe:

  • Uszkodzenia mechaniczne — po szlifie, parkingowej wywrotce czy wymagającej jeździe w terenie kierunkowskazy motocyklowe mogą wymagać wymiany.
  • Uszkodzenia w instalacji elektrycznej —  przepalona żarówka, zwarcie na diodach (kierunkowskazy LED często mają ten problem, szczególnie jeśli są słabej jakości) czy uszkodzony przerywać to najczęstsze awarie kierunkowskazów.
  • Poprawa wyglądu — kierunkowskazy motocyklowe LED mogą znacząco wpłynąć na wygląd twojej maszyny. Warto rozejrzeć się za akcesoryjnymi kierunkowskazami i nieco podrasować swój jednoślad.

Kierunkowskazy motocyklowe znajdziesz w salonach I’M Inter Motors i na imready.eu

Kierunkowskazy do motocykli wszystkich marek (m.in. kierunkowskazy Yamaha) znajdziesz w I’M Inter Motors — największej sieci motocyklowych sklepów stacjonarnych w Polsce — i w sklepie internetowym imready.eu. W ofercie czekają na ciebie m.in. kierunkowskazy LED, dzięki którym odciążysz swoją instalację elektryczną i nadasz swojej maszynie świeżego wyglądu. Duży wybór kierunkowskazów to nie wszystko — możesz liczyć również na szereg korzyści zakupowych. Darmowa dostawa, darmowy zwrot zakupionych produktów czy bezpieczne płatności online to dopiero początek. Odwiedź jeden z 35 salonów stacjonarnych I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i znajdź najlepsze kierunkowskazy motocyklowe do swojego jednośladu.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*