Pojazdy przyszłości

Quad – czy trzeba go ubezpieczyć?

Quad – czy trzeba go ubezpieczyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok coraz większą popularność zyskują pojazdy mechaniczne takie jak skutery, motory czy też quady. Ich właściciele niejednokrotnie zastanawiają się, jakie formalności prawne muszą spełnić i jak wygląda kwestia ubezpieczeń w ich wypadku. Sprawdźmy, czy quada trzeba ubezpieczać? 

Quad to nie tylko zabawka

Quady w ostatnich latach zyskały miano najlepszych prezentów dla młodych osób z okazji urodzin czy komunii. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie służą one tylko do zabawy. Choć niewątpliwie potrafią dostarczyć ogromną frajdę z jazdy, to w rzeczywistości są pojazdami bardzo praktycznymi i w pewnych sytuacjach są niezastąpione, szczególnie kiedy trzeba dotrzeć w bardzo trudny teren, w który nie wybierzemy się żadnym samochodem. Dlatego też quady znajdują zastosowanie, chociażby w wojsku, ratownictwie górskim czy rolnictwie. Chociaż jest to czterokołowiec, to jego kierownica jest typowa dla motocyklów, a obniżone ciśnienie w oponach i napęd na cztery koła w wersjach terenowych zapewniają świetne właściwości jezdne w trudnych warunkach. Ze względu na typ producenci dzielą te maszyny na sportowe, terenowe oraz rekreacyjne.

Czym jest quad w świetle prawa?

Kto może poruszać się legalnie quadem? Do 2013 roku można było użytkować tego typu pojazd na tych samych zasadach, co w przypadku motoroweru. Było to o tyle niebezpieczne, że właściwie mogły nimi jeździć dzieci, dlatego też zdecydowano się zaostrzyć przepisy i chociaż obecnie nadal w kodeksach nie znajdziemy terminu „quad”, to właśnie od 2013 roku prawo definiuje ten pojazd. 

W zależności od masy własnej oraz ograniczonej konstrukcyjnie prędkości quad może być nazywany czterokołowcem lub czterokołowcem lekkim. Ten pierwszy to, jak mówi definicja, pojazd samochodowy (poza samochodem osobowym, ciężarowym i motocyklem) o masie własnej do 550 kg w przypadku przewozu ładunków lub do 400 kg w przypadku przewozu osób, do którego kierowania wymagane jest prawo jazdy kategorii B lub B1. Natomiast w przypadku mniejszego, masa własna nie może przekraczać 350 kg, a konstrukcja musi ograniczać prędkość do 45 km/h. Jeżeli pojazd spełnia te wymogi, to można go prowadzić, mając prawo jazdy kategorii AM.

Czy quad musi być zarejestrowany?

Podobnie jak samochód osobowy czy motocykl, również quad podlega obowiązkowej rejestracji i ubezpieczeniu OC. Wszelkie informacje na temat ubezpieczeń znajdziemy na stronie: http://ubezpieczenie24.org/

Proces rejestracji przebiega podobnie jak w przypadku innych pojazdów. W tym celu powinniśmy przygotować następujące dokumenty: dowód własności, jeśli quad był już rejestrowany – dowód rejestracyjny, wniosek o rejestrację pojazdu, kartę pojazdu, potwierdzenie wniesienia wszystkich obowiązkowych opłat i świadectwo zgodności lub dopuszczenie jednostkowe. Dokumenty musimy złożyć w wydziale komunikacji.

Czy quada trzeba ubezpieczać?

Czterokołowiec, jako pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć też opłaconą obowiązkową składkę OC. 

Polisa OC powinna zostać opłacona najpóźniej w chwili wprowadzenia quada do ruchu. Sam proces ubezpieczenia także odbywa się bardzo podobnie jak w przypadku innych pojazdów. W celu wyszukania najkorzystniejszej oferty możemy skonsultować się z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego lub skorzystać z porównywarki internetowej. W obu przypadkach analizowane są między innymi historia ubezpieczeniowa pojazdu oraz właściciela, pojemność silnika, wiek i liczba kierowców czy przebieg w kilometrach. Wszystko to powoduje, że trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile może kosztować ubezpieczenie quada. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: http://ubezpieczenie24.org/ubezpieczenie-quada-czy-jest-obowiazkowe-ile-kosztuje/. 

Zdjęcie główne: Joris Molenaar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*