Sprzęt i akcesoriaTuning

Akcesoria tuningowe do quada – co warto mieć?

Akcesoria tuningowe do quada – co warto mieć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sezon na motocykle dobiegł już raczej końca, lecz fani motocrossów oraz quadów nadal śmiało bawią się w terenie. W jakie akcesoria warto się wyposażyć w przypadku tego drugiego pojazdu?

Dla wielu ujemne temperatury oraz pierwsze śniegi to ważny sygnał, po którym ich pojazdy udają się do garażu, w którym mogą liczyć na sen zimowy. Quady jednak są często używane także w mniej przyjaznych okolicznościach. Te pojazdy idealnie nadają się na każdą porę roku, oczywiście w zależności od tego, jak mocno zawzięty jest ich użytkownik i czy niestraszna jest mu mniej korzystna aura.

Bardzo często quadem możemy bez problemu jeździć nawet cały rok, lecz aby nasz pojazd mógł wytrzymać wyzwania każdej pory roku, musimy go odpowiednio przygotować. W takim wypadku wręcz nieocenione mogą być odpowiednie akcesoria, które nie tylko sprawią, że nasz quad będzie swobodniej przemierzać wymagający teren, ale także zapewni nam większą przyjemność z jazdy i bezpieczeństwo. W co więc warto się wyposażyć?

Amortyzatory

Kluczową kwestią w kontekście jazdy terenowej bez wątpienia są amortyzatory. To one odpowiadają za komfort jazdy po nierównościach, a także zapewniają ciągłe utrzymanie kontroli nad naszym quadem. W ten element naprawdę warto zainwestować, gdyż ma on bezpośredni wpływ na przyjemność z jazdy, podniesienie wrażeń z niej, a przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo.

Na rynku tunerskim znajdziemy wiele różnych marek, które oferować będą nam amortyzatory z najwyższej półki. W specjalistycznych sklepach możemy natrafić na pojedyncze amortyzatory, całe zestawy, ale również na konkretne części, jak sprężyny czy tuleje. Konstruowane są z lekkich, lecz wytrzymałych materiałów, dzięki czemu nie odbierają quadowi dobrego przyspieszenia czy zwrotności, a przy okazji stabilizują pojazd oraz dostarczają genialnych wrażeń z jazdy.

Dyferencjał

Dyferencjał jest niezwykle ważnym elementem w jeździe terenowej. Dobre rozmieszczenie mocy pomiędzy osiami lub konkretnymi kołami to bardzo istotny element, który sprawia, że jesteśmy w stanie sprawnie poruszać się po mniej wdzięcznych szosach i możemy wyratować się z opresji. 

Stuningowany dyferencjał pozwoli nam na sprawniejsze i dokładniejsze rozłożenie mocy na koła. Dodatkowo możemy pobawić się z jego budową, kupić lepsze uszczelki czy łożyska. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dyferencjał będzie nam dobrze służył przez naprawdę długi czas.

Sprzęgło

Każdy, kto miał przyjemność jeździć w terenie, doskonale wie, jak ważnym elementem jest odpowiednie sprzęgło. Odcięcie mocy we właściwym momencie może sprawić, że wyprowadzenie pojazdu z poślizgu lub kontrolowanie go będzie o wiele precyzyjniejsze i łatwiejsze. Podczas gwałtownych przyspieszeń i hamowań sprzęgło musi być również odporne na naprawdę spore obciążenia, dlatego warto zaopatrzyć się w podzespoły jak najwyższej jakości. 

W specjalistycznych sklepach znajdziemy wiele części, które pozwolą nam ulepszyć cały mechanizm. Mowa tu na przykład o szczękach zmniejszających poślizg sprzęgła, odpowiednio responsywnych sprężynach, specjalistycznych dzwonach czy wielu innych częściach, dzięki którym możemy podrasować posiadany przez nas układ. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by od razu zaopatrzyć się w całe lepiej działające sprzęgło.

zdj. główne: Joe Neric/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*