Porady

Chcesz założyć ksenonowe oświetlenie? O tym musisz pamiętać!

Chcesz założyć ksenonowe oświetlenie? O tym musisz pamiętać!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie samochodowe przez lata zmieniało się i producenci szukali skuteczniejszych rozwiązań. Jednym z nich stało się oświetlenie ksenonowe. O czym pamiętać, jeśli chcesz je założyć?

Czym jest oświetlenie ksenonowe?

Na początku lat 90. XX wieku producenci samochodów osobowych zaczęli prezentować swoim klientom rozwiązanie w postaci oświetlenia ksenonowego. Wtedy była to innowacja, która miała na celu zastąpienie tradycyjnych żarówek. Lampa ksenonowa to odmiana lampy metalohalogenkowej, czyli lampy wyładowczej. Zazwyczaj w takich lampach wykorzystuje się argon. Ma on jednak pewną wadę, gdyż bardzo długo zajmuje mu zapewnienie dobrego oświetlenia. Z tego względu postawiono na gaz, jakim jest ksenon. 

Lampy zawierające w sobie ksenon są znacznie skuteczniejsze od tradycyjnych lamp halogenowych, które były montowane przez lata w autach osobowych. Przede wszystkim skuteczność oświetlenia jest wyższa, podobnie jak żywotność. Bardzo często jedna lampa ksenonowa jest w stanie wytrzymać tak długo, jak auto, lecz trzeba liczyć się z tym, że czasem intensywność świecenia zostanie wytracona. 

Jak założyć oświetlenie ksenonowe w swoim aucie?

Założenie oświetlenia ksenonowego jest dość proste, lecz aby nie mieć z tego powodu żadnych problemów, trzeba stosować się do panujących przepisów. Z racji tego, że oświetlenie samochodowe to kluczowa część każdego pojazdu mająca ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, każda lampa musi posiadać homologację, która jest zazwyczaj udzielana tylko do konkretnych modeli samochodów. W ten sposób można mieć pewność, że zamontowane lampy będą świecić prawidłowo i nie pojawią się żadne problemy na przykład z oślepianiem innych kierowców. 

Aby postawić na oświetlenie ksenonowe, trzeba kupić całe reflektory. Montując po prostu nowe żarówki, łamiemy prawo i narażamy się nawet na utratę dowodu rejestracyjnego. By uzyskać homologację, dobre reflektory ksenonowe muszą być wyposażone w system autopoziomowania, a jeśli ich strumień świetlny generuje ponad 2000 lumenów, nie obędzie się bez systemu, który czyści reflektor, czyli po prostu spryskiwaczy. Dlatego, jeśli chcesz zamontować oświetlenie ksenonowe, masz tak w zasadzie tylko jedno wyjście. Musisz znaleźć lampy, które zostały stworzone z myślą o Twoim samochodzie oraz odpowiednio je zamontować. Dzięki temu będzie można korzystać z oświetlenia ksenonowego i nie martwić się o problemy z prawem. 

Zdj. główne: ivantrig/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*