PoradyTuning

Ciekawe trasy po polskim nabrzeżu – jakimi drogami warto podróżować?

Ciekawe trasy po polskim nabrzeżu – jakimi drogami warto podróżować?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy polskie nabrzeże oferuje ciekawe, niezapomniane widoki dla motocyklistów? Jaką trasę obrać, aby zwiedzić wiele w krótkim czasie? W naszym kraju możemy spotkać kilka naprawdę ciekawych tras nad Bałtykiem. Jedną z nich wyruszamy z Gdyni, druga z kolei ciągnie się przy naszej zachodniej granicy.

Z Gdyni przez Półwysep aż na Hel i zachód

Zwiedzanie polskiego nabrzeża warto zacząć od Gdyni. To miasto, które bez dwóch zdań ma swój urok, a przy tym w ostatnim czasie niezwykle rozwija się gospodarczo. Najważniejsze jednak są widoki, jakie na Ciebie czekają. Możesz także postawić na planetarium czy słynne Westerplatte. Jeśli masz czas, zahacz o Sopot oraz popularne molo. Następnie kieruj się na zachód wzdłuż półwyspu. Kolejnym celem niech będzie Hel, nie jest do niego daleko, bo około 70 kilometrów. Co czeka na Ciebie po drodze? Po jednej stronie morze, po drugiej z kolei lasy, wyjątkowy krajobraz, którego nie zapomnisz do końca życia. Warto udać się do miejsca strategicznego w czasie wojny, a więc bazy marynarki na Helu, droga, która do niej prowadzi, jest niezwykle kręta i znajduje się w gęstym lesie.

Jeśli jesteś fanem historii, na Helu czeka na Ciebie wiele wyjątkowych miejsc i zabytków, przede wszystkim pochodzą one z czasów drugiej wojny światowej, gdy obrońcy dzielnie walczyli z atakującymi z morza niemieckimi żołnierzami. W drodze z Helu zatrzymaj się we Władysławowie, znajduje się tam niesamowita latarnia morska. Doskonałym pomysłem będzie także przejazd przez Jastrzębią Górę, gdzie czekają na Ciebie blisko 50-metrowe klify, które oddzielają morze od lądu. Kontynuuj podróż najlepiej drogą 215 oznaczoną na mapie na żółto. Jedź w stronę Słupska, następnie Ustki, Darłowa i Dąbek. Wycieczkę możesz zakończyć w Kołobrzegu, dystans od Gdyni wynosi około 250 kilometrów. To idealny sposób na spędzenie kilku dni, a nawet tygodnia nad morzem, ale w bezsprzecznie innym klimacie. 

Motocyklem przez Świnoujście

Kolejną wyjątkową trasą będzie ta prowadząca od Szczecina wzdłuż Zalewu Szczecińskiego. Możesz jechać do Świnoujścia drogą krajową E65, choć polecamy drogę numer 111 oraz okoliczne mniejsze drogi przy samym Zalewie. Świnoujście przywita Cię wyjątkowo długą, piaszczystą plażą. Zachęcamy do zwiedzenia samego miasta, gdzie czekają na Ciebie niesamowite atrakcje, między innymi Stawa Młyny, dom do góry nogami czy podziemne miasto na wyspie Wolin. Następnie zachęcamy do udania się w stronę Międzyzdrojów, gdzie znajduje się na przykład sławne molo. Polecamy wjechać na Kawczą Górę, skąd widoki na morze są niesamowite. Jeśli jesteś fanem historii, sprawdź, jak prezentuje się na żywo Bateria Artylerii Stałej. Możesz skończyć podróż na tym etapie lub kierować się dalej na wschód do Międzywodzia, Dziwnowa czy Kamienia Pomorskiego. 

W taki sposób masz szansę zobaczyć z bliska całe polskie nabrzeże. Polecamy także wydłużyć podróż z jednej lub drugiej strony i udać się na środek wybrzeża do Rewala czy Dźwirzyna. Oczywiście ostateczny wybór należy do Ciebie.

Zdj. główne: Carnaby Gilany/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*