Porady

Jaki pojazd możesz stuningować? Podstawowe zasady

Jaki pojazd możesz stuningować? Podstawowe zasady
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, czy możesz stuningować swój samochód i jak to zrobić? Chcesz wiedzieć, co będzie Ci do tego potrzebne i na jakie koszty należy się przygotować? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. 

Dowiesz się z niego wszystkiego, co najważniejsze przy tuningu samochodów. Przekonaj się, jak to zrobić zgodnie z prawem i estetyką.

Czy każdy samochód może być stuningowany?

To bardzo częste pytanie kierowców, którzy chcą nieco zmienić i unowocześnić swój pojazd. Prawda jest taka, że każdy samochód może zostać stuningowany, jednak należy przy tym pamiętać, by mimo wprowadzonych zmian pojazd przede wszystkim zapewniał bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego. Wprowadzone zmiany nie mogą więc rozpraszać czy stwarzać niebezpieczeństwa na drodze, ponieważ możesz dostać za to mandat – i to niemały.

Jakie są rodzaje tuningu? Co warto wiedzieć?

Wyróżnia się dwa rodzaje tuningu: mechaniczny i optyczny. Ten pierwszy to przede wszystkim wprowadzanie zmian w silniku, układzie napędowym i paliwowym. Do tego rodzaju zmian można zaliczyć również unowocześnienia wprowadzane w podwoziu. Mają one za zadanie przede wszystkim poprawić parametry techniczne pojazdu, a także jego właściwości na jezdni. Sprawiają, że pojazd ma większą prędkość maksymalną lub zwiększa się moc silnika. Na takie zmiany zazwyczaj decydują się kierowcy, którzy uwielbiają szybką jazdę pełną wrażeń.

Do optycznego tuningu zalicza się wszelkie zmiany wprowadzone w wyglądzie pojazdu. Wiele osób decyduje się na przemianę swojego klasycznego auta na wersję sportową. Jest to dość pracochłonne zadanie, które wymaga sporego nakładu czasu i pieniędzy. Oba typy tuningu sprawiają, że samochód zdecydowanie bardziej dopasowuje się do potrzeb i oczekiwań kierowcy.

Ile może kosztować tuning samochodu?

Jedną z kwestii, jaką warto poruszyć, jeśli decydujesz się na tuning samochodu, to oczywiście koszty, które poniesiesz. Każda zmiana będzie Cię kosztować.

Przy tuningu mechanicznym można liczyć się z kosztem powyżej 10 tys. złotych. Oczywiście wszystko zależy do tego, na jakie zmiany się decydujesz, jednak jeśli chcesz zmienić parametry pojazdu na lepsze, to konieczne będzie wprowadzenie zmian silnika, skrzyni biegów i często komputera w samochodzie. Każda zmiana to odwiedzenie mechanika i specjalisty od zwiększania mocy. 

Nieco mniej można wydać, decydując się na tuning optyczny, jednak również w tym wypadku ceny są zawrotne. Wielu kierowców decyduje się na lakierowanie lub oklejenie samochodu folią, zmianę felg lub zderzaka. To koszt 500–20 000 złotych. Jednak cena ta może okazać się nieco większa, jeśli zmiany dotyczą nowego samochodu.

Aspekty prawne, o których warto wiedzieć decydując się na tuning samochodu

Jeśli decydujesz się na tuning samochodu, koniecznie zapoznaj się z tym, jakie są ogólne wymogi techniczne, jakie powinien spełniać pojazd na drodze. Znajdziesz tam informacje na temat tego, jakie wyposażenie powinien mieć samochód, który porusza się po drodze.

Dodatkowo warto pamiętać, że stuningowane auto będzie musiało przejść badania techniczne, które wykonywane są raz w roku. Wprowadzone zmiany muszą być więc zgodne z prawem. Do tego warto zapoznać się z rozporządzenia ministra infrastruktury z 16 grudnia 2003 roku.

Wszystko w zgodzie z prawem i estetyką – nie przesadzaj

Decydując się na tuning samochodu, trzeba zachować zdrowy rozsądek i umiar. Pamiętaj, że samochód nie może rozpraszać uwagi innych kierowców, a co więcej, powinien przejść przez badania techniczne. Jeśli samochód nie będzie spełniać podstawowych norm prawnych, to w trakcie kontroli policja może wlepić kierowcy mandat w wysokości 500 złotych.

Znając już wszystkie zasady i sposoby na tuningowanie pojazdu możesz to zrobić we właściwy sposób lub odpowiednio się do tego przygotować.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*