PoradyTuning

Co należy regularnie sprawdzać w autach ciężarowych?

Co należy regularnie sprawdzać w autach ciężarowych?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Samochody ciężarowe każdego dnia są wystawione na intensywną eksploatację w bardzo różnych warunkach. Trasy, jakie przemierzają TIR-y z jednym załadunkiem, wynoszą czasem nawet do kilku tysięcy kilometrów. Tak daleko od domu czy też bazy, każda najdrobniejsza usterka to bardzo duży problem. Właśnie z tego powodu konieczne jest utrzymywanie ciężarowego auta w najwyższej kondycji oraz regularne kontrolowanie jego stanu technicznego, by przed każdym wyjazdem był on nienaganny. Przekonaj się, jakie elementy należy sprawdzać regularnie w przypadku samochodów ciężarowych.   

Stan opon   

Ogumienie z samochodzie to jeden z najważniejszych elementów. Dobra przyczepność na drodze oraz dopasowanie do warunków pogodowych to ogromna część gwarancji bezpieczeństwa, jaką zapewnia auto. Opony w samochodach ciężarowych poddawane są niezwykle intensywnemu wysiłkowi, przez co dość szybko się zużywają i tracą swoje właściwości. Z racji tego, jak długie są trasy, w jakie wyruszają niektóre ciężarówki, nawet jeśli opony są jeszcze przed wyjazdem przyzwoite, na trasie może okazać się, że nie nadają się już do dalszego użycia. Jeśli na powierzchni ogumienia pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości i ślady zniszczenia lub zużycia, należy je natychmiast wymienić. Dotyczy to również sytuacji spłycenia bieżnika. Jest to działanie, które ma zapewnić kierowcy nie tylko komfort pracy, lecz także bezpieczeństwo przez wieleset kilometrów drogi.  

Sprzęgło i skrzynia biegów  

Na długiej trasie i przy poruszaniu się głównie autostradami, drążek od skrzyni biegów oraz sprzęgło nie są szczególnie intensywnie użytkowane w samochodach ciężarowych. Większość kierowców korzysta z tempomatów, które w dużej mierze wykluczają konieczność korzystania ze sprzęgła, co nie oznacza jednak, że jego stanu nie należy regularnie kontrolować. Jest to element, który często zawodzi w samochodach, a jego w pełni efektywna praca jest niezbędna do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Sprawność tych elementów możesz sprawdzić w profesjonalnym serwisie dla samochodów ciężarowych https://autos.com.pl/pl/serwisy-i-myjnie/serwis-tir-man.  

Hamulce   

Oczywistym gwarantem bezpieczeństwa na drodze są sprawne hamulce. Ich niezawodne funkcjonowanie jest niezbędna w przypadku każdego pojazdu, jednak w autach ciężarowych układ hamulcowy jest wystawiony na pracę w nieco trudniejszych warunkach. Ciężarówki, jak sama ich nazwa wskazuje, są bardzo ciężkie, a w połączeniu z masą załadunku, potrzebują naprawdę silnych hamulców, by utrzymać je w miejscu. Cały układ hamulcowy musi być regularnie sprawdzany, aby we wczesnych stadiach wyłapywać nawet najdrobniejsze usterki i naprawiać je na bieżąco.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Jonathan Cooper

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*