Porady

Jak bezinwazyjnie i niskim kosztem zwiększyć moc silnika?

Jak bezinwazyjnie i niskim kosztem zwiększyć moc silnika?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dla fanów motoryzacji i szybkiej jazdy jednym z istotnych parametrów jest moc silnika. Wiele osób decyduje się na jej zwiększenie, by móc cieszyć się lepszymi osiągami na drodze. 

Warto jednak wiedzieć, jak zrobić to poprawnie, a przy tym nie wydać wszystkich oszczędności. Czy możliwe jest zwiększenie mocy silnika niskim kosztem?

Silnik samochodowy – co warto wiedzieć przy zmianie jego mocy?

Sercem każdego samochodu jest silnik. To właśnie on odpowiada za pracę układu napędowego. Dzięki niemu samochód może poruszać się po drodze. Warto wiedzieć, że jednym z ważniejszych elementów każdego silnika są tłoki. Zazwyczaj poruszają się one w górę i w dół. To właśnie dzięki tej części możliwe jest prawidłowe działanie całego silnika. Warto więc zadbać o to, by były sprawne. Tylko wtedy możliwe jest przejście do modyfikacji parametrów i zwiększania mocy silnika.

Moc silnika – co warto wiedzieć przy jej podkręcaniu?

Moc silnika można opisać na dwa sposoby. Pierwszy zarezerwowany jest dla osób bardziej doświadczonych, które doskonale znają się na motoryzacji. Jest to iloczyn wartości momentu obrotowego i obrotów, przy których występuje dana wartość.

Dla osób mniej doświadczonych jest to pochodna momentu i prędkości obrotowej. Warto wiedzieć, czym jest to pojęcie i co się za nim kryje, by mieć świadomość, jak przejść do podkręcania mocy.

Jak zwiększyć moc silnika – najlepsze sposoby 

Istnieją trzy proste sposoby na bezinwazyjne podkręcenie mocy silnika. Oto one:

  1. Zmiana paliwa na lepsze 

Szukając tanich i bezinwazyjnych sposobów, warto zwrócić uwagę na tankowane paliwo. Jakość paliwa ma znaczenie i duży wpływ na pracę silnika. Obecnie można zdecydować się na paliwo, które czyści wnętrze silnika, układ paliwowy i wtryski paliwa. W jego składzie znajdują się uszlachetniające dodatki, które przekładają się na lepszą pracę zaworów. Jednostka paliwowa, która napędzana jest takim paliwem, działa sprawniej, a jej żywotność jest wydłużona. 

  1.  Zmiana ustawień układu wydechowego 

Kolejnym sposobem jest zmienianie ustawień w układzie wydechowym. Warto zacząć od zmiany kolektora. Najlepiej sprawdzi się ten wykonany ze stali, który ma polerowaną i gładką powierzchnię wewnętrzną. Dzięki temu dojdzie do przyrostu mocy silnia, szczególnie przy zakresie obrotów. Taka zmiana sprawi, że spaliny sprawniej będą opuszczać silnik, a dzięki temu jego moc zostanie podkręcona. 

  1. Czyszczenie kolektorów dolotowych

Ostatni sposób to czyszczenie kolektorów dolotowych.  Do tego doskonale sprawdzać się będą spraye, które są w stanie usunąć nawet problematyczne zabrudzenia. Polecane są preparaty EGR, które dostosowane są do tego typu powierzchni. Jeśli jednak szuka się tańszych produktów, można zdecydować się na zastosowanie środków do czyszczenia domowego kominka. Niektórzy polecają płyny do mycia silników. Najważniejsze jest jednak to, by produkt rozpuszczał i dokładnie usuwał tłuste zabrudzenia. Warto pamiętać, że czyszczenie korektorów, które są rozebrane, jest łatwiejsze. 

Zanieczyszczenia, które zbierają się w kolektorach dolotowych, sprawiają, że wydajność i moc silnika może się zmniejszać. Jednak regularnie czyszcząc tę część samochodu, można przywrócić moc do seryjnej. 

Ile kosztuje zwiększanie mocy silnika w samochodzie?

Warto wiedzieć, że cena podnoszenia mocy silnika zależy od tego, jaką metodą wykonywany jest ten proces. Tanim sposobem jest zmiana paliwa. Cena za taką poprawę to około 50–90 groszy na litrze. Czyszczenie kolektorów wylotowych również nie jest kosztowe. Wystarczy kupić specjalistyczny preparat, którego cena nie powinna przekraczać 100 złotych.

Każdym z wyżej wymienionych przykładów można osiągnąć zadowalające efekty.  

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*