Technika

Czy wygląd silnika można poprawić? Oto odpowiedź

Czy wygląd silnika można poprawić? Oto odpowiedź
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jak poprawić wygląd silnika samochodowego? Masz już dość zacieków z oleju? Rozwiązanie jest bardzo proste. Oto kilka pomysłów, dzięki którym Twój silnik będzie się dobrze prezentować.

Silnik – najważniejszy element każdego pojazdu

Silnik to element, który jest niezbędny do tego, aby samochód mógł się poruszać. To on jest napędem, dzięki któremu możemy cieszyć się z codziennych podróży. Od niego zależy, jaką moc będzie miał nasz samochód, jakie będzie jego przyspieszenie oraz w ile wyciągniemy „setkę”. Właściciele samochodów bardzo często zapominają, jak istotna jest ta część pojazdu. Wygląd zewnętrzny jest ważny, ale nie najważniejszy. Warto czasami poświęcić chwilę uwagi sercu naszej maszyny. Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać stan silnika samochodowego. Dzięki temu będzie można szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości, które czasami mogą doprowadzić do poważnych awarii. Bardzo ważne jest również regularne czyszczenie; gromadzący się brud to zmora wszystkich kierowców – w skrajnych przypadkach będzie ciężko się z nią uporać. 

(fot. pixabay.com)

Wygląd silnika – czy to ma znaczenie?

Silnik to nie tylko parametry techniczne. Duże znaczenie ma także jego wygląd. I wcale nie chodzi tu o kolor czy design. Wygląd jednostki napędowej wiele mówi o jej stanie. Jest to szczególnie ważne na przykład podczas sprzedaży samochodu. Otwierając maskę pojazdu, już od pierwszej chwili będzie wiadome to, czy auto jest zadbane, jak było eksploatowane oraz czy dokonywane było regularne serwisowanie. Poza tym niedbałość w obrębie silnika może przyczyniać się do wielu usterek i narażać kierowcę na niepotrzebne koszty. Warto więc od czasu do czasu podjąć się odświeżenia tej części pojazdu. To na pewno nie zaszkodzi. 

Jak można poprawić wygląd silnika?

Silnik można odświeżyć na wiele sposób. Możliwości jest całe mnóstwo, a poszczególne czynności wcale nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Wystarczy poświęcić chwilę czasu, zaopatrzyć się w cierpliwość, a przede wszystkim mieć do tego chęci. Takie podejście z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Samochody potrafią się odwdzięczyć. 

Zacieki – zmora każdego kierowcy

Silnik ubrudzony smarem to prawdziwy problem. Wygląda to bardzo nieestetycznie, a co gorsza – może prowadzić do wielu problemów. Wycieki spowodowane są głównie złym uszczelnieniem, a czasami niedbałością właściciela. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto zaopatrzyć się w okulary ochronne, szmatki, folię zabezpieczającą, szczotkę, preparat odtłuszczający i wodę. Z takim zestawem możemy przystąpić do działania. Na początku warto przeprowadzić czyszczenie wstępne – dzięki temu późniejsze usuwanie oleju będzie znacznie prostsze. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie innych elementów. Podczas całego procesu bardzo często będzie trzeba sięgnąć po wodę, która może poważnie zaszkodzić elektrycznym podzespołom.

Pokrywy zaworów też mogą dobrze wyglądać

Aby poprawić wygląd komory silnika, można także zadbać o pokrywy zaworów. Ich pomalowanie to bardzo prosta czynność, którą można wykonać niemal błyskawicznie. Takie rozwiązanie dedykowane jest szczególnie osobom, którym zależy na estetyce. Otwierając maskę samochodu, na pewno zrobi to na innych wrażenie. Bardzo ważne jest to, aby do tego celu zastosować farby najlepszej jakości. Oszczędzając na preparatach, zamiast poprawić, możemy znacznie pogorszyć sprawę. 

Detailing silnika

Detailing silnika to usługa, dzięki której silnik w samochodzie zostanie przywrócony do fabrycznego stanu wizualnego. Cały proces jest bardzo czasochłonny i skomplikowany, dlatego zazwyczaj podejmują się go tylko specjaliści. Co dokładnie obejmuje usługa detailingu silnika? Jest to między innymi mycie i inspekcja komory silnikowej, punktowe czyszczenie, osuszanie sprężonym powietrzem, pranie elementu wygłuszającego, konserwacja i czyszczenia rantów. Cena takiego przedsięwzięcia zazwyczaj waha się od 100 do 200 złotych. Naprawdę warto!

Mycie silnika na sucho

Jeżeli zależy nam na czasie, dobrym wyjściem z sytuacji będzie czyszczenie silnika na sucho. Do tego celu można użyć na przykład warsztatowego zmywacza uniwersalnego. Błyskawicznie usuniemy wszelkie zacieki po płynach eksploatacyjnych oraz inny zalegający brud. To także dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy obawiają się o elektronikę pojazdu. Czasami nie warto ryzykować i dokładne czyszczenie zostawić specjalistom. 

(fot. Mike/pexels.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*