Dla kierowcy

Czym jest buzzer – wyjaśniamy!

Czym jest buzzer – wyjaśniamy!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Znasz to uczucie, kiedy szybko wysiadasz z samochodu i próbujesz gnać przed siebie, bo jesteś już spóźniony? Jednak coś przypomina Ci sygnałem dźwiękowym, że o czymś zapomniałeś. To właśnie jest buzzer. 

Gdzie znajdziemy urządzenie zwane buzzerem, czyli brzęczykiem? 

Buzzer, zwany inaczej brzęczykiem, beeperem, czy też buczkiem, to bardzo przydatne urządzenie. Wbrew pozorom nie jest wykorzystywane jedynie w samochodach. W wielu urządzeniach elektronicznych montuje się buzzery, które emitują sygnał dźwiękowy i powiadamiają o rozpoczęciu lub zakończeniu przez urządzenie jakiejś czynności. Czasem informują o awarii, jak na przykład słabej baterii czy innej nieprawidłowości. 

W buzzery mogą być wyposażone nowoczesne lodówki – kiedy przez zbyt długi czas nie zamkniemy drzwiczek, wagi kuchenne i higieniczne – uruchamiają brzęczek podczas kalibracji. Mikrofale informują o zakończeniu procesu podgrzewania również za pomocą buzzera. Brzęczyki spotyka się również w kasach fiskalnych, manipulatorach systemu alarmowego oraz panelach i pulpitach używanych w teleturniejach albo zabawkach, czyli tzw. joy buzzers, dzięki którym można robić psikusy. 

Najbardziej znanym zastosowaniem buzzerów jest ich umieszczenie w elektronice samochodowej. Urządzenie to poinformuje nas o zapalonych światłach, kiedy otworzymy drzwi kierowcy, sugerując wyjście z niego, bez zgaszenia reflektorów. 

Rodzaje brzęczyków i zasady ich działania

Brzęczyk to nic innego, jak sterowany za pomocą elektroniki sygnalizator akustyczny. Służy do komunikacji urządzenia z jego użytkownikiem. Możemy wyróżnić jego trzy podstawowe rodzaje:

  • Brzęczyk elektromechaniczny – jego budowa jest zbliżona do budowy dzwonka elektrycznego, lecz pozbawiona jest metalowej obudowy i młoteczka. Emituje sygnał akustyczny przypominający brzęczenie. Czasem konstruuje się brzęczyk tego typu za pomocą przekaźnika elektromagnetycznego, łącząc go w taki sposób, aby sam przerywał własny obwód sterujący. 
  • Brzęczyk elektromagnetyczny – zbliżony budową do bardzo małego głośnika, w którym częścią generującą sygnał akustyczny jest metalowa membrana zamocowana do magnesu przemieszczającego się w polu magnetycznym cewki. 
  • Brzęczyk piezoelektryczny – zasada działania brzęczyka piezoelektrycznego opiera się na zjawisku piezoelektrycznym. Elementem wytwarzającym sygnał akustyczny w tym przypadku jest membrana przymocowana do płytki wykonanej z piezoelektryka. Pod wpływem napięcia elektrycznego płytka piezoelektryczna zmienia swój kształt, emitując w ten sposób sygnał akustyczny. 

Warto zaznaczyć, że brzęczyki elektromagnetyczne i piezoelektryczne można zakupić w dwóch wariantach. Pierwszy z nich jest wyposażony w wewnętrzny generator, natomiast drugi nie. Brzęczyki z zamontowanym wewnętrznie generatorem są niezwykle proste w użytkowaniu i jedynym elementem potrzebnym do ich uruchomienia jest podanie napięcia zasilającego. 

Użytkowanie brzęczyków bez wewnętrznie wbudowanego generatora, jest sprawą nieco bardziej skomplikowaną. Do ich prawidłowego użycia wymagane jest zamontowanie zewnętrznego układu generującego napięcie okresowe. Jest to konieczne do wysterowania przetwornika elektroakustycznego, właśnie za pomocą napięcia okresowego. 

Buzzer najlepszym przyjacielem człowieka

Nieważne, jaki rodzaj buzzera znajduje się w naszym samochodzie, najważniejsze jest, aby prawidłowo spełniał on swoje zadanie. Jednym z nich jest właśnie przypominanie o zapalonych światłach, kiedy chcemy opuścić pojazd. Pomaga w dużym stopniu ograniczyć zużycie akumulatora. Każdy chce przecież uniknąć przykrej niespodzianki, kiedy wracamy z zakupów do samochodu, w którym bateria się wyczerpała z powodu zapalonych świateł lub odpalonego radia. Buzzer można więc nazwać najlepszym przyjacielem człowieka, chociaż jego dźwięk może wprawiać nas w nastrój silnego zirytowania.

Zdj. główne: Mark Chan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

10 + 4 =