Porady

Jak tuning wpływa na spalanie? Sprawdzamy!

Jak tuning wpływa na spalanie? Sprawdzamy!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu kierowcom zależy na zmniejszeniu spalania paliwa w ich samochodach. Jest to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją auta.

Spalanie w samochodzie — od czego zależy?

Już samo utrzymanie samochodu zazwyczaj wiąże się ze znacznymi wydatkami, które właściciele pojazdów starają się zredukować do minimum. W tym celu poszukujący oszczędności nieraz dążą do redukcji spalania, na które wpływ ma wiele czynników. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę, jeżeli zależy nam na ograniczeniu zużycia paliwa. Są to przede wszystkim pojemność silnika, jego moc oraz styl i sposób jazdy kierowcy. 

Poza wymienionymi istnieje również szereg innych kluczowych czynników, wśród których wyliczyć możemy ciśnienie w oponach, niewłaściwą zmianę biegów, nadużywanie klimatyzacji, znaczne obciążenie samochodu bądź nadmierną prędkość. Większe spalanie może być także wynikiem wady silnika, z którą należy jak najszybciej udać się do specjalistycznego warsztatu mechanicznego. Chęć zminimalizowania spalania powoduje powstawanie coraz nowszych sposobów, mających za zadanie pomóc w osiągnięciu tego celu. Czy tuning również wpływa na zużycie paliwa?

Tuning a spalanie — jaki jest jego wpływ?

Tuning często kojarzy się z różnego rodzaju modyfikacjami, które zmierzają przede wszystkim do poprawy wyglądu pojazdu, zwiększenia jego przyspieszenia czy komfortu w czasie jazdy. Są to oczywiście skojarzenia prawidłowe, jednak nie wyczerpują one tematu. W obecnych czasach zadaniem tuningu może być także zmniejszenie spalania, a co za tym idzie, redukcja kosztów eksploatacji samochodu. Mowa tutaj o popularnym ostatnio chip tuningu. Jak wygląda oraz na czym polega jego działanie?

Chip tuning — na czym polega i czy warto?

Chip tuning jest często stosowaną modyfikacją, którą przeprowadzać należy w wyspecjalizowanym warsztacie samochodowym. Jego zadaniem jest w głównej mierze podniesienie mocy oraz momentu obrotowego silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu spalania, a co za tym idzie — wydatków. Warto zaznaczyć, że profesjonalnie wykonany chip tuning wpłynie również na wzrost poziomu bezpieczeństwa kierującego pojazdem oraz jego pasażerów. Zatem czy warto? Zdecydowanie tak, jeżeli naszym celem jest ograniczenie zużycia paliwa, poprawa elastyczności naszego samochodu czy dostosowanie go do naszych indywidualnych potrzeb oraz upodobań. 

W jaki sposób robi się chip tuning?

Udoskonalenia wprowadzane przez chip tuning powinny zacząć się od dokładnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Z tego powodu dokonywanie zmian musi odbywać się pod okiem specjalisty, tak aby nie doprowadziły do powstania niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym. Jeżeli nasz samochód czy innego rodzaju pojazd mechaniczny jest sprawny, można przystąpić do właściwego chip tuningu. Popularna modyfikacja polega na odpowiedniej oraz bardzo precyzyjnej regulacji pracy silnika. Trzeba przy tym uważać, aby nie był on w żadnym stopniu przeciążony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie każdy samochód będzie nadawał się do tego rodzaju zmian. Niektóre modele mają parametry, przy których nie należy ingerować w ustawienia fabryczne.

Chip tuning jest elektronicznym zwiększeniem mocy silnika, dokonywanym zazwyczaj dzięki uwolnieniu znajdujących się w nim tak zwanych rezerw mocy. Sam proces polega na podłączeniu komputera do centralki sterującej pojazdu, a następnie na modyfikacji maksymalnych dopuszczalnych obrotów silnika, ciśnienia doładowania oraz ilości podawanego paliwa.

Chip tuning znajdzie zastosowanie zarówno przy silnikach dieslowych, jak i benzynowych, jednak należy pamiętać o tym, że w przypadku niektórych wprowadzenie oczekiwanych zmian nie będzie możliwe. Problem może wystąpić przy współpracy z silnikami starszej generacji, modelami wyprodukowanymi w latach 80. czy 90.

Modyfikacje przeprowadzane wyłącznie w sprawdzonych warsztatach

Decydując się na ulepszenia w naszym samochodzie, należy postawić wyłącznie na sprawdzony warsztat samochodowy, w którym pracą zajmują się specjaliści. Chip tuning zaczynamy od sprawdzenia stanu naszego pojazdu, dlatego warto, aby zajął się tym ktoś, kto zna się na rzeczy. Podobnie z samym przeprowadzeniem modyfikacji oraz jej sprawdzeniem po wykonaniu odpowiednich czynności. Prawidłowo przeprowadzony chip tuning zwiększy moc silnika, poprawi jego moment obrotowy, a także zminimalizuje spalanie, na którym tak bardzo nam zależy. Co więcej, może sprawić, że jazda będzie bardziej komfortowa, płynna oraz bezpieczna. Nieodpowiednio wykonany chip tuning może natomiast nieść za sobą wiele przykrych skutków, negatywnie wpłynąć na pracę silnika oraz zużycie paliwa, a także doprowadzić do pojawienia się w samochodzie niechcianych usterek.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*