Nagłośnienie

Jak dobrać tubę basową do małego auta?

Jak dobrać tubę basową do małego auta?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nagłośnienie to niezwykle ważny element wyposażenia samochodu. A z punktu widzenia audiofili – najważniejszy.  Wymaga przede wszystkim sporych nakładów pieniężnych i fachowej wiedzy, w celu uzyskania najwyższej jakości dźwięku i doznań muzycznych. W tym artykule skupimy się na dźwiękach niskotonowych i pomożemy w wyborze odpowiedniej tuby basowej do małego samochodu.

Niewielki gabarytem, duży sercem

Małe samochody z racji swoich rozmiarów wymagają zaplanowanych działań, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie subwoofera dobrą wiadomość będzie to, że w przeciwieństwie do innych elementów systemu audio nie wiąże się ona z dużym wydatkiem. Dość niska cena przekłada się na radość czerpaną z muzyki.

Tuba basowa to jeden z najtańszych sposobów na zbudowanie sceny basowej w aucie.  Zakup tego urządzenia związany jest z wydatkiem rzędu od 100 do 500 zł. W tym zakresie cenowym dostaniesz głośnik o średnicy of 16 i pół cm to 30 cm, zbudowany z polipropylenowej membrany osadzonej na zawieszeniu z gumy butylowej. Jest standard wśród subwooferów, jednak ma kilka wad – w tubach często zauważalnym mankamentem jest wątpliwa jakość notowanych głośników, która objawia się przeważnie mało wytrzymałą cewką lub koszem o niedostatecznej sztywności.

Tuby basowe bardzo często zawierają budowany wzmacniacz. To rozwiązanie jest proste i funkcjonalne, ale jakość i moc elektroniki oraz końcówek mocy jest co najwyżej zadowalająca. Jest to jednak idealna opcja dla tych, którzy chcą uzyskać jak największe natężenie niskich tonów. Przy niskiej dostępności powierzchni użytkowej mniejszych samochodów.

Tuby  wróciły do Łask?

Tuby basowe przez wiele lat były najtańszym sposobem na uzyskanie basu w samochodzie. Wiązało się to również z wątpliwej jakości dźwiękiem. Od kilku lat można zaobserwować wzrost popularności tego rozwiązania za sprawą topowych producentów sprzętu audio takich firm jak Alpine i Pioneer. Nowe rozwiązania techniczne z pewnością zadowolą nawet tym bardziej wymagających audiofilów. 

Na co zwrócić uwagę?

  • Moc wzmacniacza – wartość ta powinna być dostosowana do impedancji głośników zamontowanych w twoim aucie.
  • Szerokość pasma przenoszenia – najlepiej jeśli będzie ona w zakresie lub powyżej minimalnego zakresu 20-125 Hz.
  • Zakres maksymalnej częstotliwości – pozwala na uzyskanie tonów niskich o różnych częstotliwościach. 
  • Ilość przestrzeni akustycznej w samochodzie – w celu wytworzenia odpowiedniej fali akustycznej.
  • Maksymalne wychylenie membrany – chroni cewkę przed wyskoczeniem poza ustalone gniazdo i jej zerwanie lub spalenie.
  • Skuteczność wyrażona w dB.
  • Parametry T/S (Thiele-Small) – charakterystyczne dla konstrukcji obudowy dla głośników niskotonowych.

Jak widać, wybór odpowiedniej tuby basowej to nie lada wyzwanie. Potrzebne jest obycie w temacie i dogłębny research. Uzyskanie dobrej jakości dźwięku jest szczególnie ważne w przypadku dźwięków niskotonowych – ponieważ często niedoceniane, grają pierwsze skrzypce w systemie audio i bezpośrednio decydują o doznania akustycznych użytkownika. Warto zaznaczyć, że w przypadku mniejszych samochodów trzeba wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni akustycznej, żeby maksymalne wykorzystać nagłośnienie.

Wybraliśmy kilka wariantów, które powinny zwrócić Waszą uwagę i znacznie ułatwić wybór odpowiedniej tuby basowej do pojazdu.

Nasze propozycje

Subwoofer Pioneer TS-WX306T

Pioneer to opcja z wyższej półki, jednak większy wydatek z pewnością przełoży się na wyższą jakość. TS-WX306T to subwoofer o średnicy 30 cm w obudowie typu tuba bass-reflex.

  • moc max: 1.300 W,
  • moc nomin.: 350 W,
  • impedancja 4Ω,
  • pasmo przenoszenia: 20 – 125 Hz.,
  • czułość 96dB +/- 1,5dB,

Alpine SWT-12S4

Jest to odrobinę tańszy produkt, który jednak powinien zadowolić większość Waszych oczekiwań. SWT-12S4 wyposażony jest w głośnik o tej samej średnicy co Pioneer. 

  • moc max: 1000 W,
  • moc nomin: 300 W,
  • impedancja: 4Ω,
  • pasmo przenoszenia: min. 28 Hz, 
  • czułość: 92 dB.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*