Car audioNagłośnienie

Seryjne czy zewnętrzne – jakie głośniki będą najlepsze?

Seryjne czy zewnętrzne – jakie głośniki będą najlepsze?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Słuchanie muzyki w samochodzie to dla wielu nieodłączna część każdej podróży. Dlatego dużo osób chce zamontować w swoim aucie jak najlepsze głośniki. Które oferują lepszy dźwięk – seryjne czy zewnętrzne?

Dobre nagłośnienie to podstawa podróży dla wielu. Każda wyprawa potrafi w końcu zlecieć znacznie szybciej, gdy w tle leci nasza ulubiona muzyka. Niektórzy po prostu słuchają radia, licząc też na informacje na przykład o korkach. Inni puszczają losowe utwory z telefonu, a najwięksi miłośnicy decydują się nawet na tworzenie specjalnych playlist do jazdy samochodem. 

Sam wybór muzyki to jednak nie wszystko. Dla wielu ważne jest również to, by odpowiednio ona brzmiała. Seryjne systemy nagłośnienia nie zawsze są wystarczające, a często także ich montaż pozostawia wiele do życzenia. Z tego powodu podstawa poprawy nagłośnienia w samochodzie to sprawdzenie głośników.

Dlaczego warto wybrać seryjne głośniki

Głośniki seryjne to przede wszystkim oszczędność. Nie znaczy to jednak, że są one słabe. Bardzo często wszelkie problemy z jakością dźwięku, który się z nich wydobywa, pochodzą z faktu, iż są one nieprawidłowo zamontowane lub instalacja elektryczna w samochodzie nie działa tak, jak powinna. Poprawę dźwięku powinno się więc rozpocząć od kontroli nagłośnienia. 

Seryjne głośniki, gdy zostaną właściwie zamontowane, mogą okazać się naprawdę dobre. Z tego powodu warto je zamontować tak, by były przede wszystkim nieruchome, gdyż drgania potrafią zmienić ich położenie, a co za tym idzie, pogorszyć jakość dźwięku. Warto też sprawdzić, czy pasują one dobrze pod względem montażu. Może się bowiem okazać, że poprzedni właściciel zamontował w samochodzie inne głośniki, które są za małe na przeznaczone dla nich miejsca. Wtedy mogą wpadać między karoserię a zabudowę wnętrza, czego efektem jest mało przekonujący dźwięk. 

Oczywiście nawet i bardzo dobre seryjne głośniki mogą w pełni nie zadowolić prawdziwego miłośnika dobrego brzmienia. Wtedy polecane są głośniki od innych firm, które można zamontować w swoim samochodzie. 

Zanim przejdziemy do zakupu głośników od firm zewnętrznych, trzeba się zorientować, jakie będą pasować do naszego auta. Z tego powodu warto zrobić dokładne pomiary wszystkich miejsc na głośniki. Najczęściej są to przednie drzwi oraz tylne drzwi lub panel, który znajduje się w ich miejscu w samochodach 3-drzwiowych. Miłośnicy niskich tonów powinni również sprawdzić, ile mają miejsca w bagażniku. Tam można bowiem zamontować tak zwaną tubę. 

Tuba to subwoofer, czyli głośnik, który odpowiada przede wszystkim za basy, a więc najniższe dźwięki. Jego montaż może dodać głębi wszystkim utworom, które zostaną puszczone w naszym samochodzie, więc na tubę decyduje się całkiem sporo osób. Dostępne są zarówno takie, które zaledwie lekko podkręcają bas, jak i te, których montaż oznacza wręcz ogromne wibracje w samochodzie.

Zdj. główne: Steve Johnson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*