Dla niektórych kierowców odpowiednie wyważanie kół jest kwestią wręcz nieistotną lub mało znaczącą dla użytkowania pojazdu. Jak się jednak okazuje, może oszczędzić naprawdę dużych wydatków, a ponadto wpływa na wiele czynników w czasie jazdy.
Dlatego też warto zdecydować się na tego rodzaju usługę, szczególnie przed długą podróżą.
Głównym powodem, dla którego koła są źle wyważone, jest fakt, że w czasie produkcji opon oraz felg doszło do pewnych zmian. Mowa tutaj o niedoskonałym wytworzeniu ogumienia czy obręczy. Jednak to nie wszystko, częstą przyczyną jest także złe ułożenie kół względem siebie. Warto tutaj także dodać nieprawidłowe osadzenie koła na piaście.
Podczas zmiany tarcz lub bębnów hamulcowych, te mogą zostać źle zrównoważone, co także przekłada się na nieprawidłowości podczas jazdy. Należy tutaj także wskazać nierównomierne zużycie bieżnika opon, co bez dwóch zdań jest najczęściej spotykaną przyczyną problemów w trakcie podróżowania. Na koniec warto wspomnieć o zwykłym uszkodzeniu amortyzatora lub też felgi.
Podczas jazdy z mniejszą prędkością, na przykład 50 kilometrów na godzinę, prawdopodobnie nie odczujesz problemów, jednak te z pewnością pojawią się po przyspieszeniu do 100–120 kilometrów na godzinę. Taka prędkość w połączeniu z niepewnym układem kierowniczym spowodowanym błędnym wyważeniem kół jest bardzo niebezpieczna.
Istnieją dwie metody wyważania kół, obydwie wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu wulkanizacyjnego, a więc nie zrobisz tego samodzielnie w domu, o ile go nie posiadasz. Pierwsza metoda to wyważanie dynamiczne, stosowane jest jednak dosyć rzadko. Wykorzystuje się sensory wyważarek do rejestru zachowania opony w trakcie ruchu, co następnie pozwala na uzyskanie czytelnych odczytów, a także możliwości poprawnego wyważenia, które odbywa się najczęściej z pomocą przymocowanych do felg ciężarków. Warto tutaj także podkreślić, że ta metoda jest bardzo dokładna.
Drugą z kolei jest wyważanie statyczne, które ma na celu sprawdzić koła w danej osi. Gdy wystąpi jakakolwiek nieprawidłowość, do obręczy również mocuje się ciężarki.
Samochód, gdy koła nie są wyważone, podczas jazdy może zachowywać się często nie do końca przewidywalnie. Występują między innymi drgania oraz problemy z zawieszeniem, szczególnie przy dużych prędkościach. Co więcej, bieżnik zużywa się znacznie szybciej w takim wypadku, co może spowodować jego nagły spadek do krytycznych głębokości w konkretnych miejscach opony. Na koniec warto również wspomnieć o wzroście zużycia paliwa, co możesz bardzo mocno odczuć.
Zdecydowałeś się na podróż samochodem? Nie zwlekaj więc z wyważaniem, najlepiej zrób to w dzień podróży lub w ten poprzedzający go. Wtedy będziesz miał pewność, że po wyruszeniu nie dojdzie do ewentualnych problemów z wyważeniem i wymienionymi wyżej konsekwencjami. Nie zapomnij również o regularnym wyważaniu. Nie ma tutaj konkretnej reguły, bo każdy eksploatuje samochód nieco inaczej, ale możesz przemyśleć taką usługę podczas wymiany opon przed sezonem zimowym oraz letnim.
zdj. główne: Daniel Salgado/unsplash.com