Sprzęt i akcesoriaTuning

Jak wybrać kompresor?

Jak wybrać kompresor?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kompresor – sprawdź, jakie ma parametry

Kompresory to niezwykle przydatne urządzenia, które można spotkać w przydomowych warsztatach oraz w specjalistycznych zakładach. Za ich pomocą uzyskuje się sprężone powietrze, które może być wykorzystywane między innymi do pompowania opon, ogrodowych basenów lub dmuchanych materaców. Jaki rodzaj kompresora wybrać, aby jak najlepiej spełniał nasze potrzeby? Podpowiadamy!

Kompresory olejowe i bezolejowe – urządzenia o różnych parametrach

Wybierając kompresor do swojego zakładu lub przydomowego warsztatu trzeba zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Jedną z nich jest zdecydowanie, który rodzaj urządzenia będzie bardziej odpowiedni – olejowy, czy bezolejowy. Pierwszy z nich wykorzystuje olej do natłuszczania tłoków. Z tego względu może nie być najlepszym wyborem do zakładów farmaceutycznych lub chemicznych, ponieważ powietrze uzyskiwane za jego pomocą może zawierać drobinki oleju. Sprężarki olejowe są również bardziej podatne na awarie, a ich konserwacja bywa wymagająca. Dlatego lepiej sprawdzą się w zakładach z zapleczem serwisowym.

Kompresor bezolejowy jest częściej wybierany do przydomowych warsztatów lub niewielkich zakładów przemysłowych. W jego konstrukcji wykorzystuje się tłoki o niższym współczynniku tarcia, dzięki czemu nie ma potrzeby wykorzystywania oleju do natłuszczania. Są zazwyczaj również mniejsze i lżejsze od wariantów olejowych, dzięki czemu są bardziej mobilne. Jednak ich wydajność jest mniejsza niż w przypadku kompresorów olejowych, dlatego nie są najlepszym wyborem do dużych zakładów przemysłowych. Sprężone powietrze uzyskiwane za pomocą urządzeń bezolejowych jest czyste, a urządzenie nie generuje aż tak uciążliwego hałasu.

Odpowiednia pojemność – kompresor spełniający indywidualne potrzeby

Istotnym parametrem przy wyborze urządzenia jest także jego pojemność. Powinna być wystarczająca, aby pokryć wszystkie potrzeby w przydomowym warsztacie lub zakładzie mechanicznym. Jednocześnie warto zainwestować w urządzenie, które nie będzie za duże. W warunkach domowych świetnie sprawdzają się zazwyczaj nieduże sprzęty – najczęściej wybierane są kompresory 50 lub 100-litrowe. Jeżeli w warsztacie przydomowym przeprowadzanych jest wiele napraw, to lepszym pomysłem będzie wybór pojemniejszego urządzenia.

W zakładach mechanicznych i wulkanizacyjnych zazwyczaj najlepiej sprawdzają się duże kompresory, które są dzięki temu bardziej wydajne. Dzięki nim praca w warsztacie przebiega sprawniej. W większych zbiornikach prościej jest utrzymać wysokie ciśnienie gazu, dzięki czemu można wyłączyć urządzenie i dalej korzystać ze sprężarki. Przy bardziej skomplikowanych i wymagających pracach jest to ogromne ułatwienie i jednocześnie pozwala na oszczędzanie energii.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia

Szukając odpowiedniego kompresora do swojego warsztatu, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość. Wysokiej klasy kompresory są bardziej wydajne i mniej awaryjne, dzięki czemu mogą służyć nam przez wiele lat. Zużycie energii również jest ważne, ponieważ energooszczędność wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia. Należy także dobrać odpowiednie ciśnienie do warsztatowych potrzeb. Szeroki wybór wysokiej jakości kompresorów można znaleźć w sklepie internetowym https://kompresory.org/, gdzie dostępne są liczne urządzenia o różnych parametrach. Dzięki temu bez trudu można dobrać urządzenie dopasowane do swoich potrzeb.

Fot.: iSawRed/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*