Porady

Jak wycenić auto?

Jak wycenić auto?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli zdecydowałeś się na sprzedaż swojego używanego auta, to konieczna jest jego wycena. Jak to jednak zrobić i jakie konkretnie elementy należy w niej uwzględnić? Podpowiadamy, jak wycenić samochód na sprzedaż, aby nie zniechęcić potencjalnych kupców, a także nie stracić na transakcji.

Jak określić wartość samochodu na sprzedaż?

Wycena samochodu, który zamierzasz sprzedać, nie jest najłatwiejszym zadaniem. W końcu cena, jaką zaproponujesz, nie może być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Sprzedaż auta powinna bowiem przynieść Ci zysk, ale jednocześnie cena, którą przedstawisz potencjalnemu kupującemu, nie może go odstraszyć. Jak więc poprawnie określić wartość używanego samochodu? Możesz zacząć od porównywania podobnych ofert. Jest to dobry start, jednak musisz mieć na uwadze, że na wartość auta wpływa nie tylko jego model oraz rocznik, ale także przebieg, wyposażenie oraz ewentualne stłuczki bądź wypadki. Aby określić cenę, możesz także skorzystać z szacunków wykonanych na potrzeby ubezpieczenia AC.

Wyceniając auto, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest pochodzenia samochodu. Inną wartość mają bowiem auta oraz części do aut francuskich, a inną niemieckie lub japońskie. Bardzo ważny jest również stan techniczny. Jeśli samochód przebył liczne naprawy, ma pewne usterki, a jego stan wizualny nie jest doskonały, jego wartość z pewnością spadnie. Pod uwagę weź również ewentualne stłuczki oraz poważniejsze wypadku. Samochód bezwypadkowy z pewnością będziesz w stanie sprzedać w znacznie lepszej cenie oraz o wiele szybciej. Znaczenie ma także przebieg oraz dodatkowe wyposażenie auta takie jak na przykład klimatyzacja.

Wycena samochodu z pomocą osób trzecich

Jeśli nie czujesz się na tyle kompetentny, aby samodzielnie wykonać wyceny samochodu, możesz skorzystać z pomocy fachowców. Gdzie warto się udać, aby mieć pewność, że podana wycena będzie szczera i realna? Obecnie istnieje wiele podmiotów, które oferują profesjonalną wycenę samochodu za konkretną opłatą. Możesz także skorzystać z wielu internetowych kalkulatorów, które pomogą Ci w oszacowaniu kwoty. Dobrym pomysłem jest również rzeczoznawca Szczecin jest miejscem, gdzie bez problemu znajdziesz wielu fachowców, którzy w skrupulatny sposób wycenią Twój używany samochód na sprzedaż. Pamiętaj jednak, aby w celu wyceny auta nie udawać się do komisu, który jako potencjalny kupca może podać znacznie zaniżoną kwotę.

Zdj. główne: taichi nakamura/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*