Nowe technologiePozostałe elementy

Jakie są rodzaje opakowań kurierskich?

Jakie są rodzaje opakowań kurierskich?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Punkt kurierski może być zarządzany zarówno przez jedną osobę, jak i przez grupę pracowników. Taki rodzaj działalności zajmuje się przyjmowaniem paczek od klientów, a następnie organizowaniem ich wysyłki i dostarczenia w określonym czasie do adresatów. Kluczowym elementem wyposażenia takiego punktu, są opakowania. Jakie są rodzaje opakowań kurierskich?

Rodzaje opakowań kurierskich – jakie są odmiany?

W hurtowniach branżowych jest dostępnych wiele odmian opakowań kurierskich. Do najpopularniejszych zalicza się zdecydowanie koperta. Jest mała, płaska i lekka. Zazwyczaj wykonuje ją się z papieru albo tworzywa sztucznego. Idealnie nadaje się do przesyłania dokumentów, a także innych niedużych przedmiotów. 

Do odmian opakowań kurierskich zalicza się też torba. Może być zrobiona z tworzywa sztucznego albo tkaniny. Często jest wykorzystywana, na przykład do przesyłania odzieży albo innych lekkich przedmiotów. W punktach kurierskich wykorzystuje się też kartony. Standardowe rodzaje są zrobione z tektury. Takie kartony można nabyć w rozmaitych rozmiarach i kształtach. Popularnością cieszą się, na przykład kartony do paczkomatów.

Palety, folie i rozwiązania eko

W pracy kuriera wykorzystuje się również palety. Jest to drewniana lub metalowa platforma, na której można umieścić wiele opakowań równocześnie. Znacznie ułatwia to transport większej ilości rzeczy. 

Powszechne zastosowanie w zawodzie kuriera znajdują foliopaki kurierskie. Są stosowane do przesyłania różnych przedmiotów, takich jak: dokumenty, książki, odzież, gadżety reklamowe, a nawet jedzenie. Są one zwykle przezroczyste lub białe, co umożliwia łatwe odczytanie adresu odbiorcy i stanu przesyłki.

W zawodzie kuriera wykorzystuje się również folię bąbelkową. Jest wykonana z plastiku, w którym są bąbelki powietrza. Taka folia chroni rozmaite produkty przed uszkodzeniem w trakcie transportu. Kurierzy coraz częściej korzystają też z rozwiązań przyjaznych środowisku. Eko torby są wtedy wykonywane z materiałów biodegradowalnych albo z recyklingu. Dzięki temu przyczyniają się do ochrony środowiska.

W wyposażeniu kuriera mogą też znaleźć się kangurki kurierskie. To specjalne torby, które dzięki swojemu kształtowi przypominającemu torbę kangura, pozwalają na przewożenie większych i nietypowych przesyłek, które nie mieszczą się w standardowych opakowaniach kurierskich. Kangurki kurierskie są zwykle wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak poliester lub nylon, co zapewnia ochronę przesyłki podczas transportu. Są również wyposażone w specjalne taśmy i uchwyty, które umożliwiają ich łatwe przenoszenie.

Jak wykorzystywać różne rodzaje opakowań kurierskich?

W zależności od charakteru punktu kurierskiego mogą być w nim wykonywane różne czynności. Na przykład, może to być wyłącznie odbiór przesyłek od klientów, sortowanie i przekazywanie do centrali firmy kurierskiej, która dalej zajmie się ich przetransportowaniem do adresata. 

W innych punktach mogą być wykonywane bardziej zaawansowane czynności, takie jak pakowanie przesyłek, drukowanie etykiet, czy nawet wdrażanie specjalnych procedur dla klientów biznesowych. W tych wszystkich sytuacjach przydadzą się różne rodzaje opakowań kurierskich.

Fot.: Artem Podrez/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*