Technika

Złomowanie auta krok po kroku

Złomowanie auta krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Twoje auto nie nadaje się już do naprawy lub byłaby ona zbyt droga? W takim razie najlepszym sposobem na odzyskanie choćby części środków oraz legalne pozbycie się „wraku” jest złomowanie. Dowiedz się, jak krok po kroku powinna przebiegać ta procedura.

Kiedy złomować auto?

Być może Twój samochód jest już w stanie, w którym nie nadaje się do sprzedaży na rynku wtórnym. Skala awarii, zniszczeń i braków w pojeździe bywa tak duża, że jakiekolwiek inwestycje w naprawy byłyby wyrzucaniem pieniędzy i odwlekaniem w czasie tego, co nieuniknione. Czasami stajesz się posiadaczem wraka samochodu z dnia na dzień – np. po wypadku, w którym orzeczona jest strata całkowita.

Jeżeli tak, najwyższy czas rozważyć złomowanie. To dobra okazja, żeby odzyskać przynajmniej część składki OC od ubezpieczyciela, co może stanowić niebagatelną kwotę np. kilkuset zł. Warto mieć te środki choćby po to, żeby łatwiej sfinansować ubezpieczenie kolejnego samochodu. Gdy nadejdzie pora rejestracji i ubezpieczania nowego auta, pamiętaj o możliwościach, jakie stwarza https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ – bezpłatne, internetowe narzędzie do porównywania ofert polis komunikacyjnych dostępnych na polskim rynku. Pora zatem opisać złomowanie krok po kroku.

1. Wybierz stację demontażu pojazdu

Legalne złomowanie jest możliwe wyłącznie w oficjalnych stacjach demontażu pojazdów, które funkcjonują dzięki zezwoleniu od marszałka województwa. Spokojnie – takie punkty działają we wszystkich regionach kraju, a dzięki Internetowi ich znalezienie zajmie dosłownie chwilę. Znajdź np. BIP swojego województwa – tam urząd umieszcza listę legalnych punktów. Dlaczego musisz to zrobić w stacji demontażu, a nie np. u zaprzyjaźnionego mechanika, który byłby w stanie rozebrać samochód?

  • Wydział komunikacji nie wyda dokumentu umożliwiającego wyrejestrowanie auta, jeżeli przeprowadzisz złomowanie w miejscu innym niż legalna stacja demontażu.
  • Legalne stacje demontażu są zobligowane do stosowania specjalnych procedur demontażu z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Przy wyborze stacji demontażu należy też wziąć pod uwagę aspekt finansowy. Jeżeli auto jest kompletne (masa przekracza minimum 90% masy własnej z dowodu rejestracyjnego), stacja demontażu zapłaci za złomowane auto. Ile? Dowiedz się osobiście, ale zazwyczaj to kwota ok. kilkunastu gr za kg. Jeżeli z kolei wrak jest niekompletny, stacja może doliczyć dodatkową opłatę.

2. Przygotuj dokumenty

Do przeprowadzenia procedury niezbędne będą konkretne dokumenty.

1. Dowód rejestracyjny

2. Karta pojazdu

Ewentualnie będzie potrzebna faktura lub umowa kupna-sprzedaży, aby potwierdzić własność pojazdu. Jeżeli złomowanie ma dotyczyć pojazdu firmowego, konieczne będzie przedstawienie wpisu z ewidencji gospodarczej albo KRS.

3. Dostarcz pojazd

Czy stacja odbierze auto osobiście? A może musisz opłacić lawetę z własnej kieszeni? To kolejna kwestia do ustalenia podczas indywidualnego kontaktu z legalnymi stacjami w okolicy.

4. Zgłoś złomowanie

Przekazujesz auto do stacji złomowania, ale to nie koniec formalności. Musisz teraz zgłosić się do wydziału komunikacji. Masz 30 dni na załatwienie tej sprawy, inaczej grozi Ci kara w wysokości od 200 do 1000 zł. Na szczęście koszt wyrejestrowania pojazdu to zaledwie 10 zł, a jedyne, co musisz zrobić, to dostarczyć zaświadczenie, dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice rejestracyjne.

5. Odzyskaj OC

Zwróć się do towarzystwa ubezpieczeniowego o odzyskanie niewykorzystanej części składki OC. Załącz skan zaświadczenia z wydziału komunikacji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na ten temat, przeczytaj poradnik https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/zlomowanie-auta/.

Fot. Clark Van Der Beken/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*