Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Na drodze zdarza się wiele sytuacji, w których kamery samochodowe stanowią skuteczne wsparcie dla kierowcy. Te niepozorne urządzenia nie raz i nie dwa pozwoliły wyjść obronną ręką niesprawiedliwie oskarżonym osobom, czy to o spowodowanie kolizji, czy innego rodzaju wykroczenia drogowego. Niestety żyjemy w czasach, kiedy nawet rowerzyści instalują sobie kamery na rowerach. Wysokość mandatów i nadgorliwość wystawiających to jeden z głównych powodów, dla których warto instalować w aucie kamery. Jak w praktyce wykorzystać wideorejestratory? Jakie urządzenia warto wybrać?
Nowoczesne wideorejestratory to urządzenia, które z reguły pozwalają rejestrować nie tylko obraz, ale także dźwięk. W większości przypadków kamera samochodowa pozwala taką funkcję włączyć lub wyłączyć. Czasami jednak warto pozostawić ją aktywną. Rejestracja głosu przydaje się szczególnie w czasie kontroli policyjnej, która została przeprowadzona nieprawidłowo, co niestety może mieć miejsce.
Niestety są sytuacje, kiedy funkcjonariusze bazując na niewiedzy kierowców, nie trzymają się ściśle określonych procedur, według których powinna być przeprowadzona cała czynność. Bez nagrania nic jednak nie zdziałamy, ponieważ w konfrontacji naszego słowa przeciwko słowu policjanta to zawsze on będzie miał w sądzie przewagę. Nagranie wszystko zmienia, dlatego warto mieć kamerę z uruchomioną funkcją nagrywania dźwięku.
Mandat na kierowcę może być nałożony tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostało popełnione wykroczenie. W przypadku kontroli prędkości funkcjonariusz opiera się na pomiarze dokonanym urządzeniem do tego przeznaczonym. Jeśli jednak zostajemy zatrzymani za inne przewinienie, a policja robi to tylko na podstawie własnych obserwacji, kamera samochodowa może być naprawdę przydatnym wyposażeniem – oczywiście w sytuacji, jeśli jesteśmy niewinnie oskarżeni. Kiedy może się to zdarzyć?
Od jakiegoś czasu przepisy prawne są niezwykle rygorystyczne w kwestii ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Istnieją jednak sytuacje, w których dochodzi do ich nadinterpretacji i nałożenia bardzo wysokich mandatów na kierowców. Jedną z nich jest przykładowo przejście dla pieszych przedzielone wyspą, gdzie wejście pieszego na pasy znajdujące się po jednej stronie wyspy, nie oznacza konieczności ustąpienia pierwszeństwa przez pojazdy poruszające się pasem po drugiej stronie wyspy. A niestety zdarza się, że kierowcy w takiej sytuacji zostają ukarani mandatem. Nagranie z kamery samochodowej udowadniające, że pieszy znajdował się jeszcze na innym pasie, może być tutaj kluczowym dowodem, który pozwoli uniknąć grzywny i punktów karnych.
Wybierając kamerę samochodową, warto postawić na rozwiązania jak najbardziej kompleksowe, czyli przykładowo wideorejestratory typu dual, wyposażone w kamerę przednią oraz tylną. W takiej sytuacji doskonale widać co dzieje się z tyłu pojazdu, jak i z przodu, co w przypadku niesłusznie nałożonych mandatów, może być niezwykle ważne – szczególnie wtedy, jeśli zdarzenie dotyczy rowerzystów czy innych pojazdów, które mogły poprzez nieodpowiedzialne lub agresywne zachowania drogowe doprowadzić do kolizji.
Zdjęcie główne: freepik.com / jiboom