Car audioMontaże

Gdzie umieścić głośniki, aby dźwięk był najlepszy?

Gdzie umieścić głośniki, aby dźwięk był najlepszy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobre nagłośnienie w aucie jest dla wielu osób rzeczą niezwykle ważną. Często dzięki temu mogą pochwalić się znajomym nie tylko znakomitą prezencją samochodu, ale także brzmieniem systemu audio.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na to, gdzie rozmieszczone są głośniki?

Warto, żeby głośniki były odpowiednio rozmieszczone. Przede wszystkim dlatego, aby móc w pełni wykorzystać potencjał posiadanych urządzeń. 

Niejeden kierowca wie, że nieodpowiednio zamontowane źródła dźwięku, w tym przypadku głośniki samochodowe, mogą nie tylko nie emitować muzyki w odpowiedniej jakości, ale nawet po pewnym czasie zacząć trzeszczeć i stukać. To wpływa już nie tylko na to, że nie możemy słuchać ulubionych utworów, ale zaczynamy się też zastanawiać, czy źle rozstawione głośniki nie sprawią dodatkowych problemów.

Rozwiązaniem jest dobre przygotowanie się, najpierw do zakupu, a następnie do montażu głośników. Do tego trzeba odpowiednio zaplanować rozmieszczenie korytek z kablami, a także dopasowanie wymiaru głośników tak, aby zakupione części pasowały do otworów zaprojektowanych przez producenta auta.

Dobrze, żeby głośniki mogły być również podłączone do radia zamontowanego jeszcze w fabryce danej marki. Dzięki odpowiedniemu rozstawieniu, a także dopasowaniu innych parametrów, będzie można się cieszyć muzyką w znakomitej jakości, która będzie emitowana przez zestaw działający najlepiej, jak to jest możliwe.

Ważne kroki, które należy podjąć na początku

Montaż głośników i ich odpowiednie rozmieszczenie to kwestie, na które musimy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy słuchać muzyki w dobrej jakości. Trzeba sprawdzić wymiary, a także zobaczyć, czy można opierać się na poprzedniej instalacji, czy trzeba zamontować dodatkowe elementy. Do tego mogą być potrzebne specjalistyczne narzędzia i części, dlatego warto sprawdzić, czy jakieś elementy nie będą potrzebne w trakcie przeprowadzania naprawy.

Gdzie powinny znajdować się głośniki – jak ich rozmieszczenie wpływa na jakość dźwięku?

Głośniki w samochodzie powinny być odpowiednio rozmieszczone. Tylko wtedy można liczyć na wysoką jakość muzyki i cieszyć się nią w trakcie jazdy. Warto stosować się do zasady, która mówi, że głośniki niskotonowe powinny znajdować się niżej, a wysokotonowe wyżej. Dlaczego jest to ważne?

Z prostego powodu. Głośniki wysokotonowe emitują częstotliwości, które przebijają się na tle nowszych brzmień. Ustawienie ich bliżej ucha wpływa na to, że są bardzo dobrze i wyraźnie słyszalne. Odwrotna konfiguracja mogłaby spowodować, że transparentność dźwięku zostałaby zaburzona i nawet sprzęt najlepszej jakości by nie pomógł.

Warto także umieścić subwoofer z tyłu auta, na przykład w bagażniku. Ten rodzaj nagłośnienia ma zwykle bardzo dużą moc i jego inna lokalizacja mogłaby generować charakterystyczne buczenie, w ogóle niezwiązane z dobrą jakością.

Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, żeby polepszyć jakość dźwięku?

Odpowiednie rozmieszczenie głośników w samochodzie jest bezsprzecznie bardzo ważnym elementem. Są jednak i inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Takie aspekty to na pewno uszczelnienie drzwi. Może do tego służyć na przykład masa bitumiczna. Dzięki temu dźwięk nie będzie „uciekał” na zewnątrz lub emitowane fale nie będą odbijać się we wnętrzu zabudowy drzwi. Oprócz tego warto wytłumić przestrzeń pomiędzy głośnikiem a poszyciem, na przykład za pomocą gąbki.

Przeczytaj też: https://tuningster.pl/gadzety-i-akcesoria/do-auta/ta-nawigacja-pomoze-ci-w-jezdzie-nasze-top5/

Zdjęcie główne: Julia Avamotive/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*