Rdza może zepsuć nawet najlepiej wyglądający samochód. Walory estetyczne to tylko jedna kwestia – korozja może także negatywnie wpływać na wytrzymałość całej konstrukcji pojazdu. Jakie są jej przyczyny i jak jej zapobiegać?
Większość metali stosowanych podczas produkcji samochodów to materiały podatne na rdzę. Jej powstawanie to naturalny proces, który po pewnym czasie może dotyczyć każdego metalowego przedmiotu. Głównym źródłem korozji jest wilgoć – woda stopniowo wpływa na materiał, zmieniając jego strukturę i wygląd. Obecność rdzy na różnego rodzaju elementach może być niebezpieczna; metal staje się przez nią mniej wytrzymały, a co za tym idzie, jest bardziej narażony na złamania, pęknięcia i dalsze zniszczenia.
Rdza może wystąpić na niemal każdym samochodzie. Szczególnie narażone są pojazdy, które nie są trzymane w garażu i poruszają się po drogach w stosunkowo wilgotnych krajach. Problem korozji jest zauważalny także w polskim klimacie. Warto zabezpieczyć się przed jej powstawaniem – to z pewnością łatwiejsze niż późniejsze usunięcie rdzy.
W wielu sytuacjach miejsce, które planujemy chronić przed korozją, będzie nią już pokryte. W takim przypadku będziemy musieli pozbyć się rdzy, która znajduje się na danym elemencie. Przede wszystkim musimy zająć się wszelkimi obecnymi śladami korozji, które mogą odbijać się na naszej karoserii czy innych częściach samochodu. Wymagają one oczyszczenia, wymiany lub chemicznego oddzielenia od reszty pojazdu, żeby uniemożliwić rozprzestrzeniania się rdzy na pozostałe elementy. Musimy dokładnie sprawdzić każdą część samochodu – także miejsca, które nie są widoczne z zewnątrz.
Jedną z najczęściej używanych metod zapobiegania powstawania korozji jest wykorzystanie inhibitorów. To popularny i stosunkowo tani sposób. Środki antykorozyjne tworzą warstwę ochronną na powierzchni karoserii lub innych metalowych części, związując cząsteczki wody. Dzięki temu prędkość powstawania korozji jest znacznie ograniczona.
Inhibitory korozji mają najczęściej postać preparatu woskowego lub olejowego. Wysoka płynność pozwala na dotarcie także do ciężko dostępnych miejsc. Musimy jednak pamiętać o dokładnym pokryciu każdego punktu, aby zapewnić pełną ochronę przed rdzą. To czynność, którą zazwyczaj możemy wykonać samodzielnie, jednak w cięższych sytuacjach może być konieczne skorzystanie z pomocy specjalisty.
Kolejnym często stosowanym sposobem jest malowanie proszkowe. To nieco mniej skuteczna metoda, jednak może okazać się wygodniejsza i bardziej praktyczna. Takie zabezpieczenie opiera się na obecności cząsteczek żywicy w lakierze, które tworzą twardą warstwę ochronną, zabezpieczając metal przed dostaniem się wody. Możemy zdecydować się także na połączenie opisanych metod ochrony, w efekcie znacznie zwiększając poziom zabezpieczenia naszego pojazdu przed rdzą.
Odpowiednia dbałość o czystość pojazdu przełoży się nie tylko na lepsze walory estetyczne, ale także na sprawniejsze zapobieganie korozji. Zanieczyszczenia obecne na karoserii mogą sprzyjać rozwojowi rdzy – warto zatem pozbywać się ich możliwie jak najszybciej. Konserwacja samochodu obejmuje także stosowanie wyżej opisanych środków ochronnych. Warto pamiętać również o ograniczeniu dostępu wilgoci do naszego pojazdu – po myciu powinniśmy zadbać o odpowiednie przetarcie lub wysuszenie karoserii. W jesiennych i zimowych miesiącach korzystną opcją będzie skorzystanie z garażu, o ile mamy taką możliwość.
Obecnie sprzedawane modele coraz częściej są fabrycznie wyposażone w pewien stopień ochrony przed korozją. Producenci skupiają się przede wszystkim na stosowaniu nowszych i trwalszych materiałów, a także zwiększaniu udziału aluminium w konstrukcji. Często znajdziemy także osłony wykonane z filcu lub wosku, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do metalowych elementów.
W razie problemów o dużej skali lub wystąpienia korozji na wyjątkowo uciążliwych elementach powinniśmy zgłosić się z problemem do specjalisty. Niejednokrotnie najlepszym wyborem jest oddanie pojazdu do blacharza. Drobne problemy z rdzą mogą stopniowo przeradzać się w spore kłopoty – warto zadbać o ten aspekt konserwacji pojazdu w odpowiedni sposób.
Choć szczegółowe dbanie o samochód wymaga pewnej inwestycji czasu i pieniędzy, w większości przypadków będzie to opłacalny wybór. Dobry stan karoserii przełoży się na dłuższą żywotność podzespołów pojazdu, a także zwiększy jego wartość przy ewentualnej sprzedaży. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednie środki ochronne, które pomogą powstrzymać korozję lub skorzystać w tej kwestii z pomocy specjalisty.
(fot. pixabay.com)