Nadwozie

Lampy w nowoczesnych samochodach – jaką technologię tam wykorzystano?

Lampy w nowoczesnych samochodach – jaką technologię tam wykorzystano?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rynek motoryzacyjny stale się rozwija. Wprowadzane są na niego samochody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Szybki rozwój dotyczy nie tylko wyposażenia i wyglądu pojazdów. 

Wiele zmieniło się również w lampach samochodów, które przecież są jednym z ważniejszych elementów każdego auta. To one oświetlają drogę i sprawiają, że kierowca jest widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. W ten sposób dbają o bezpieczeństwo. Jak zmieniły się na przestrzeni lat?

Jak rozwinęły się lampy w samochodach na przestrzeni ostatnich lat?

Zanim dowiemy się, jakie lampy samochodowe cieszą się obecnie największą popularnością, warto przekonać się, kiedy ta część pojazdu zaczęła się tak intensywnie rozwijać i zmieniać.

Początek rewolucji w światłach w samochodzie miał miejsce w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Od tego czasu na rynek wprowadzono wiele unowocześnień, a wydaje się, że na tym nie koniec. To dopiero początek rewolucji, ponieważ już teraz zapowiadane są plany co do rozwoju lamp i zwiększenia ich funkcjonalności.

Na początku najczęściej wykorzystywane były zwykłe halogeny typu H4 i H7. Czemu były popularne? Odpowiedzialna za ich popularność była niska i przystępna cena. Jednak trwałość i jakość światła były niewystarczająco dobre. To właśnie dlatego rozpoczęły się poszukiwania nowych rozwiązań.

Lampy ksenonowe – czym się wyróżniają?

Na rynku pojawiły się lampy ksenonowe. Potoczna ich nazwa to lampy wyładowcze. Ich budowa jest bardzo ciekawa i warto się przyjrzeć im nieco dłużej. W ich wnętrzu znajduje się gaz szlachetny – ksenon. Gaz ten jest pod wysokim ciśnieniem. Dodatkowo wyposażony jest w elektrody wysokiego napięcia, które doprowadzają do jonizacji gazu. To właśnie dlatego lampy te są w stanie wytwarzać światło. Efektem jest długa smuga światła, która jest doskonale widoczna dla kierowcy i oczywiście innych uczestników ruchu drogowego.

Lampy LED – czemu jest ich tak dużo?

Największą popularnością obecnie cieszą się pojazdy z lampami LED. Jeszcze do niedawna ten typ świateł w samochodach był wykorzystywany jedynie do jazdy dziennej. Jednak w 2008 roku zostały one wykorzystane jako lampy zarówno do jazdy w dzień, jak i nocą. Czemu ta technologia jest tak popularna? Wszystko przez to, że jest energooszczędna. Dodatkowo czas jej pracy jest bardzo długi i bezawaryjny. Nie pojawia się również potrzeba częstej wymiany, co staje się dla kierowców idealnym rozwiązaniem na lata. Wykorzystanie LED w lampach samochodowych sprawiło, że można je było unowocześnić. To właśnie dlatego powstały pojazdy, w których możliwe jest przełączanie świateł mijania i drogowych między sobą. Dodatkowo możliwe jest regulowanie wysokości promienia światła tak, by nie oślepiał on innych kierowców.

Czyszczenie reflektorów w czasie jazdy

Warto wiedzieć, że w samochodach wykorzystuje się rozwiązania, które mają zwiększyć komfort jazdy i korzystania z pojazdu. To właśnie dlatego w niektórych modelach dostępne są oddzielne wycieraczki lamp, dzięki którym można wyczyścić je w trasie. Przy tym należy znaczyć, że za nieoczyszczone lampy można dostać mandat, ponieważ błoto i kurz, który się na nich zbiera, sprawia, że promień światła jest słabszy, przez co pozostali uczestnicy ruchu drogowego nie są w stanie ujrzeć pojazdu na drodze.

Jakie nowoczesne lampy samochodowe czekają na nas w przyszłości?

Motoryzacja stale się rozwija. To właśnie dlatego planowane są kolejne rewolucje dotyczące reflektorów. W markach luksusowych samochodów pojawiły się laserowe rozwiązania, które mają zasięg świecenia sięgający do 500 metrów. Dodatkowo producenci pracują nad tym, by unowocześnić światła w taki sposób, by wskazywały niebezpieczeństwo na jezdni. Dzięki temu poruszanie się samochodem po drodze stanie się bezpieczniejsze i pełne komfortu.

Lampy to jedna z części pojazdów, która jest niebywale ważna dla kierowców. Warto więc wiedzieć, jakie reflektory najlepiej wybrać obecnie i w przyszłości, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*