Nagłośnienie

Jakie głośniki wybrać do małego pojazdu?

Jakie głośniki wybrać do małego pojazdu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobre nagłośnienie samochodu to marzenie niemal każdego kierowcy. To nie tylko unowocześnienie i urozmaicenie wnętrza samochodu, ale przede wszystkim zwiększenie komfortu jazdy. W długiej podróży muzyka może stać się sposobem na przetrwanie. Właściciele małych aut często mają problem z wybraniem głośnika, który będzie miał dobrą moc, a co więcej, nie zabierze cennej wolnej przestrzeni kierowcy lub pasażerom.

Głośników do małego samochodu

Wysokiej jakości głośnik do samochodu powinien mieć przede wszystkim czyste brzmienie. Warto jednak wiedzieć, że seryjne głośniki montowane w większości samochodach, nie spełniają oczekiwań kierowców przez słabą jakość. To właśnie dlatego tak wiele osób szuka systemu nagłaśniającego. Jednak jeśli auto jest małe, głośnik nie może być za duży, ponieważ zajmie zbyt wiele miejsca, przez co zrobi się ciasno. 

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na wartość mocy, która powinna być przynajmniej o 1,5 większa niż moc wzmacniacza. Warto zwrócić uwagę na parametr oznaczony symbolem RMS – stała wartość mocy. Kolejny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze głośnika samochodowego to pasmo przenoszenia. Większość osób jest w stanie usłyszeć pasmo z przedziału 16 Hz- 20kHz.

Rodzaje głośników samochodowych – co warto wiedzieć?

Przed zakupem warto zapoznać się z rodzajami głośników samochodowych, które są dostępne na rynku. W sklepach można znaleźć głośniki stożkowe, kopułowe, węglowe i piezoelektryczne. Największą popularnością cieszą się głośniki stożkowe, ponieważ wyróżniają się usztywnianą membraną, zwłaszcza te z niskimi i średniki tonami. Głośniki kopułowe najlepiej radzą sobie z tonami wysoko i średnio tonowymi. Pozostałe dwa rodzaje nie są często wybierane, ponieważ nie sprawdzają się za dobrze w samochodach, a to przez to, że charakteryzują się niską jakością, jeśli chodzi o pasmo przenoszenia – Hz.

Alpine SXE-1750S

To jeden z najpopularniejszych modeli głośników samochodowych, który doskonale sprawdza się w małych pojazdach. Wyróżnia się mocą 280 W. Średnica ma 16,5 cm, co sprawia, że nie zajmuje dużo miejsca. Dodatkowo jego pasmo przenoszenia to 60 – 20000 Hz. To doskonały wybór dla każdego fana dobrej muzyki i motoryzacji. W jednym zestawie znajdują się aż cztery głośniki. Zachwycają swoim niewielkim rozmiarem i nowoczesnym wyglądem. Można je kupić w stosunkowo niskiej cenie, ponieważ dostępne są w sklepach za około 220 złotych.

Kruger&Matz KM300T11

Popularne głośniki samochodowe, w które warto zainwestować. Moc szczytowa tego modelu to aż 800 W. Dzięki temu doskonale sprawdzają się zarówno do mniejszego, jak i większego samochodu. Pasmo przenoszenia w tym modelu wynosi 25 – 1500 Hz. Dzięki temu można mieć pewność, że dźwięki będą czyste, a podczas słuchania ulubionego utworu nie pojawią się żadne zakłócenia. Większa moc, a nadal atrakcyjna cena. Model ten można kupić za około 300 złotych.

Alpine SWG-1044

Częstym wyborem jest model Alpine SWG-1044, który doskonale sprawdza się w małych samochodach. Jego moc zaminowana to 500 W, w zupełności wystarczy, aby w małym aucie można było słuchać muzyki bez żadnych zakłóceń. Minimalne pasmo przenoszenia wynosi 30 Hz, co jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających fanów muzyki. Model ten można kupić za około 350 złotych.

Peiying PY-BC250F1 (PYBC250F1)

Kolejnym polecanym głośnikiem do małego samochodu jest model Peiying PY-BC250F1 (PYBC250F1), którego maksymalna moc sięga do 300 W. W zupełności wystarczy do tego, by wypełnić muzyką o głębokim i czystym brzmieniu cały samochód. Nowoczesny design z pewnością przypadnie do gustu fanom motoryzacji, którzy dbają o estetykę swojego samochodu. To jedna z najtańszych opcji. Głośnik można kupić za mniej niż 200 złotych.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*