Pozostałe elementy

System automatycznego otwierania bagażnika – zalety i wady

System automatycznego otwierania bagażnika – zalety i wady
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz większy odsetek nowych samochodów może pochwalić się dodatkiem polegającym na automatycznym otwieraniu bagażnika. Choć na pierwszy rzut oka wygląda to na spore ułatwienia, a nawet swego rodzaju luksus, to wcale tak nie musi być w praktyce. Sprawdzamy największe wady i zalety systemu automatycznego otwierania bagażnika. 

System automatycznego otwierania bagażnika stał się normą do tego stopnia, że kupujący nowe samochody oczekują tego udogodnienia w ramach podstawowego pakietu wyposażenia. Trudno jednak stwierdzić czy jest to wyłącznie wynik wpływu działu marketingowego, czy rzeczywista chęć ułatwienia sobie życia. Z całą pewnością automatycznie otwierany bagażnik wywołuje efekt “wow” dla niewtajemniczonych. Często jednak zachwyt szybko zamienia się w znudzenie lub wręcz irytację. 

Systemy automatycznego otwierania bagażnika nie są niczym innowacyjnym. Samochody segmentu premium oferowały tego typu funkcjonalność już w latach 90. O ile nie da się zaprzeczyć, że w pewnych sytuacjach funkcja automatycznego otwierania bagażnika jest bardzo przydatna, to z pewnością przyznacie nam rację, że rzadko kto korzysta z niej więcej niż kilka razy w roku. Zazwyczaj podczas corocznych wakacji nad morze czy w góry. 

Co sprawia, że giganci motoryzacyjni tak chętnie “szpanują” systemem automatycznego otwierania bagażnika w spotach reklamowych? Jest to wyjątkowo bulwersujące, biorąc pod uwagę to, że obecnie produkowane samochody mogą pochwalić się naprawdę szeregiem innowacyjnych i ratujących życie technologii, które powoli stają się standardem w świecie popularnej motoryzacji. Marketingowcy milczą na ten temat, skupiając się na zwykle nieistotnych kwestiach, takich jak “innowacyjny bezdotykowy system otwierania i zamykania bagażnika, czy “nowy ekologiczny materiał do produkcji wycieraczek”. 

Plusy i minusy 

Kupując nowszy samochód, możemy mieć pewność, że będzie on miał  system otwierania bagażnika. Ten system jest wyjątkowo przydatny dla większych rodzin z dziećmi. Częste przewożenie walizek, grilla, strojów na trening, czy piłek, jest zdecydowanie łatwiejsze, gdy nie musisz siłować się z klapą bagażnika. Ponadto system automatycznego otwierania bagażnika przyda się w przypadku niższych osób lub dzieci, które mają problem z poprawnym otwarciem i zamknięciem bagażnika z racji swojego wzrostu. Ułatwienie to jest nieocenione w przypadku wykonywania pracy taksówkarza lub kierowcy Ubera. Koniec z niekończącym się wysiadaniem i wsiadaniem do auta w celu otwarcia schowka zabieganemu klientowi – zwłaszcza zimą, kiedy takie wycieczki mogą negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie.

Największym minusem systemu automatycznego otwierania bagażnika jest irytacja spowodowana powolnym otwieraniem się bagażnika w sytuacjach wymagających zdecydowanie szybszego działania. Potencjalna usterka może uniemożliwi dostęp do bagażu. W przypadku wypadków drogowych zwarcie w takim systemie może być niebezpieczne zarówno dla osób postronnych, jak i uczestników wypadku, czy też służb ratunkowych. 

Co Waszym zdaniem jest największym plusem, a co minusem systemu automatycznego otwierania bagażnika?

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*