Marzysz o nagłośnieniu, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy ten artykuł; przedstawimy najważniejsze punkty caraudio i przeprowadzimy Cię krok po kroku do celu, jakim jest kompletny system audio.
Z racji tego, że omawiany projekt będzie realizowany w bagażniku, pierwszym etapem jest przeprowadzenie szczegółowych pomiarów. Dzięki temu dowiemy się, ile powierzchni możemy przeznaczyć na sprzęt audio i na jakie elementy możemy sobie pozwolić. W przypadku większych typów nadwozia takich jak kombi czy sedan – nie powinieneś napotkać żadnych przeszkód. Nie mniej jednak jeśli planujesz wykorzystać przestrzeń bagażnika coupé, potrzebne będzie umiejętne zagospodarowanie przestrzeni w celu uzyskania jak najlepszego rezonansu.
Dowiedziawszy się jaką przestrzenią dysponujemy, możemy przejść do kroku następnego; skali projektu. Przed wyborem głośników warto określić, jakiej mocy potrzebujemy – będzie to kluczowy element dalszych działań. Pamiętaj jednak, że rozmiar nie zawsze ma znaczenie i przekłada się na jakość dźwięku, a przecież o to przede wszystkim chodzi. Istnieją różne konfiguracje sprzętu, jednak najpopularniejszym z nich jest opcja 2.1, czyli dwa głośniki wspomagane subwooferem – i to właśnie nim będziemy się zajmować. Wybierając głośniki, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy na rynku są dostępne głośniki dedykowane dla naszego samochodu. W ten sposób zaoszczędzimy czas i pieniądze, jednak rozwiązanie to nie pozwala na niestandardowe konfiguracje.
Średnica membrany głośnika wpływa zarówno na sprawność pracy głośników, jak i dopasowanie do danego modelu samochodu. Podczas poszukiwań warto zwrócić uwagę na:
Kierując się powyższymi wytycznymi, będziesz w stanie odróżnić ziarno od plew na podstawowym poziomie.
Dodanie oddzielnego głośnika niskotonowego to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę jakości dźwięku i zakresu częstotliwości. Subwoofery z założenia mają wbudowany wzmacniacz, który pozwala uzyskać większą ilość niskich tonów. Wpływa to bezpośrednio na wrażenia podczas słuchania muzyki – często niedoceniane, tony niskie pełnią kluczową rolę w muzyce. Najczęściej wybieraną i optymalną opcją są subwoofery aktywne. Kluczowym parametrem będzie tutaj możliwość emisji dźwięków w paśmie 20-150 Hz. Zaś, jeśli chodzi o moc – kieruj się wielkością dostępnej przestrzeni. Im mniejszy bagażnik, tym mniejsza moc będzie potrzebna.
Pora na ostatni krok. Jeśli zdecydowałeś się na rozwiązanie wykorzystujące fabryczne miejsca na głośniki, to wymiana na nowe nie powinna stanowić problemu (zwłaszcza w przypadku głośników dedykowanych). Jedynym elementem wymagającym większych nakładów pracy będzie subwoofer umiejscowiony w bagażniku. Z drugiej zaś strony, jeśli planujesz umieścić osobne głośniki w przestrzeni bagażnika, sprawa klaruje się inaczej. Przed omówieniem poszczególnych wariantów zajmijmy się sferą bezpieczeństwa i przygotowania do montażu.
Każdy system audio wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci bezpiecznika umieszczonego w niewielkiej odległości od klemy plusowej akumulatora. Konsekwencje ominięcia tego rozwiązania mogą być poważne – włącznie ze spaleniem się instalacji elektrycznej samochodu. Jest to wydatek rzędu kilkunastu złotych.
Kolejna kwestia to dobór okablowania o właściwym przekroju kabla zasilającego i masowego, który dostarczy odpowiednią ilość prądu z akumulatora. Jeśli średnica kabli okaże się zbyt mała, ucierpi na tym jakość dźwięku. Na potrzeby wzmacniaczy średniej mocy powinien wystarczyć przewód o średnicy 20 mm. Mocniejsze instalacje wymagają kabla o przekroju rzędu ~50 mm.
W przypadku montażu wyłącznie subwoofera potrzebne będzie zamocowanie specjalistycznych pasów lub śrub, które utrzymają element w jednym miejscu podczas jazdy. Jeśli chodzi o dodatkowe głośniki w bagażniku, trzeba będzie postarać się o stosowne stelaże, które pozwolą na ścisłe przyleganie głośników do konstrukcji, co pozwoli na wydobycie pełnego potencjału systemu audio.
(fot. pixabay.com)