Car audioMontaże

Gdzie najlepiej zainstalować skrzynię basową? Podpowiadamy

Gdzie najlepiej zainstalować skrzynię basową? Podpowiadamy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Subwoofer, czyli tak zwana tuba, to świetny dodatek do auta dla każdego miłośnika niskich tonów. Gdzie jednak jest najlepsze miejsce na jego montaż?

Trzeba przyznać, że praktycznie każdy z nas podczas jazdy samochodem słucha muzyki. Najczęściej jest to radio, lecz szczególnie wśród młodego pokolenia całe mnóstwo osób puszcza swoją ulubioną muzykę z telefonu dzięki łączności Bluetooth lub nawet tworzy playlisty właśnie do prowadzenia albo podróżowania samochodem. 

Największym problemem potrafi być zazwyczaj system nagłośnienia. O ile nasze ulubione utwory świetnie brzmią na dobrych słuchawkach czy też w zestawie stereo w domu, tak w aucie bardzo często ten dźwięk jest niepełny i brzmi po prostu słabo. Z tego powodu bardzo często ludzie decydują się na montaż tuby. 

Czym jest tuba? To inaczej skrzynia basowa lub subwoofer. Najbardziej popularna jest angielska nazwa, lecz często używa się również potocznego określenia tuba. Jest to specjalny głośnik, który odpowiada głównie za niskie tony i do ich odtwarzania został stworzony. Na montaż skrzyni basowej właściciele samochodów decydują się przede wszystkim z uwagi na znaczącą poprawę doznań muzycznych po jej pojawieniu się w aucie. Bardzo często zadawane jest jednak pytanie, gdzie taki subwoofer zamontować w aucie, tak by brzmiał on jak najlepiej. 

Gdzie powinno się montować skrzynię basową?

Miejsce montażu subwoofera zależy od kilku czynników. Pierwszy to rozmiar tego głośnika. Niektóre są na tyle małe, że można bez problemu przymocować je pod fotelem i dosłownie czuć basy podczas słuchania ulubionej muzyki. Bardzo często subwoofery są jednak urządzeniami sporymi. Wtedy trzeba zdecydować, gdzie można poświęcić miejsce, tak by bolało to jak najmniej w codziennym użytkowaniu samochodu. 

Dla większych subwooferów najczęściej wybieranym miejscem na montaż jest oczywiście bagażnik. Tutaj trzeba jednak wziąć pod uwagę parę wad takiego rozwiązania. Mowa tu przede wszystkim o tym, że subwoofer ma dość niepraktyczne kształty, jeśli chodzi o ładowność takiego bagażnika. O ile skrzynia basowa może wcale nie być taka wielka, tak prostopadłościan na samym środku bagażnika sprawi, że włożenie do niego na przykład większej walizki będzie niemożliwe. Subwoofer można również spróbować przymocować w miejscu środkowego siedzenia/fotela w drugim rzędzie. 

Montaż to jedno, ale na nic on się nie zda, gdy kupimy zły subwoofer. Podobnie jak przy innych sprzętach znaleźć można zarówno oferty od renomowanych producentów, którzy oferują najlepsze urządzenia na rynku, jak i tych oferujących produkty niskiej jakości. Te od lepszych producentów są zazwyczaj cięższe i znacznie trwalsze oraz są w stanie wytworzyć lepszej jakości niskie tony. Są jednak wyjątki od tej reguły, gdyż niektóre subwoofery są również z lekkich, nowoczesnych tworzyw, które znacząco ograniczają ich wagę.

Zdj. główne: RAEng_Publications/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*