TechnikaTuning

Co zrobić, gdy przestanie działać skrzynia biegów?

Co zrobić, gdy przestanie działać skrzynia biegów?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

 Samochód powinien być przede wszystkim bezpieczny i niezawodny. Nie sposób jednak znaleźć auta, w którym nigdy nie wystąpi żadna awaria. Z czasem, w wyniku wyeksploatowania niektórych elementów, podzespoły przestają działać, jak należy i stają się coraz bardziej awaryjne. Co zrobić w przypadku, gdy skrzynia biegów w Twoim aucie przestanie działać? Przekonaj się!   

Po czym poznać awarię skrzyni biegów?  

Wszelkie sygnały o tym, że z mechanizmem w skrzyni biegów jest coś nie tak, wymagają Twojej reakcji. Chociaż autem, które delikatnie poszarpuje przy zmianie biegów, da się jeździć, każda pokonana nim trasa będzie pogłębiać problem i zwiększać kosztów naprawy. By uniknąć popularnych usterek, regularnie kontroluj stan techniczny samochodu, zawsze terminowo wymieniaj olej w skrzyni biegów oraz jeźdź ostrożnie, chroniąc układ skrzyni biegów. 

Problemy ze skrzynią biegów można poznać po tym, że biegi nie “wskakują” na miejsce tak, jak powinny, drążek jest zbyt luźny, sam wypada z biegu lub blokuje się. Zgrzytanie, wycie silnika, wypadanie sprzęgła lub jego nadmierna czułość również mogą świadczyć o problemach ze skrzynią biegów. 

Jakie są najczęstsze usterki w skrzyniach biegów?  

W skrzyniach biegów, najczęstszą usterką jest zużycie sprzęgła. Problem ten wynika zazwyczaj ze zbyt częstej jeździe na półsprzęgle. To błąd popełniany zazwyczaj przez młodych, niedoświadczonych kierowców, którzy dopiero co odebrali swoje pierwsze auto. Szkodliwe zarówno dla sprzęgła, jak i dla przekładni, jest także wykonywanie manewrów przy zbyt niskiej prędkości. Wyczucie dobrego momentu na dany manewr wymaga od kierowcy odrobiny doświadczenia. 

Problemem w nowoczesnych autach nierzadko okazuje się również elektronika. Psują się czujniki układu operującego sprzęgłem, kontrolki umieszczone przy elementach sterowania biegami, a także sterowniki. Sygnałem, że w systemach elektronicznych samochodu dzieje się coś niedobrego, jest zazwyczaj problem z uruchomieniem silnika, brak reakcji auta na konkretne położenie drążka zmiany biegów. Najbardziej oczywistym znakiem jest natomiast zapalenie się na desce rozdzielczej ostrzegawczej kontrolki – tego sygnału już nie można ignorować.  

Co zrobić, gdy skrzynia biegów zawodzi?   

Jeśli w Twoim samochodzie skrzynia biegów przestaje działać podczas jazdy, zatrzymaj się, póki możesz jeszcze zrobić to bezpiecznie. Następnie wezwij pomoc drogową, więcej na temat tych usług dowiesz się ze strony https://www.redhol.pl/pomoc-drogowa-wroclaw/. Zazwyczaj naprawy tego typu wymagają wymiany elementów lub całego systemu na nowe. Części samochodowe oraz całe układy, jak na przykład skrzynia biegów Peugeot Boxer, możesz kupić przez Internet.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Yan Krukov

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*