Technika

Tuning układu wydechowego – krok po kroku

Tuning układu wydechowego – krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Marzysz o tym, by Twój samochód brzmiał lepiej? Zastanawiasz się, co należy zrobić, by osiągnąć efekt, którego pragniesz? W takim razie zdecyduj się na tuning układu wydechowego. To jednak nie jest tak proste, jak może się wydawać – konieczne jest wprowadzenie wielu zmian. Przekonaj się jakich i zacznij ulepszać swój samochód.

Czy warto robić tuning układu wydechowego samodzielnie?

Wydaje Ci się, że wymiana układu wydechowego z podstawowego na nowoczesny i sportowy to nic trudnego? Z pozoru jest to łatwe zadanie, jednak warto wiedzieć, że niezbędne jest do niego doświadczenie. Jeśli więc nie wiesz, jak się do tego zabrać, nie masz odpowiednich narzędzi, a co więcej wiedzy, to koniecznie udaj się do mechanika. Czemu najlepiej zdecydować się na pomoc specjalisty? Wszystko przez to, że na pracę układu wydechowego wpływa nie tylko jakość wybranych części, ale również ich montaż. Jeśli są zamontowane w nieprawidłowy sposób, może dojść do awarii, a przez to producent może nie uznać gwarancji. Chyba że części zostaną zamontowane przez specjalistę – wtedy gwarancja zostanie uznana. Jeśli więc nie chcesz ryzykować, lepiej zaufaj osobie, która zmieniła niejeden układ wydechowy i doskonale wie, jak to się robi.

O czym warto pamiętać, wymieniając układ wydechowy w samochodzie?

Zanim zdecydujesz się na wymianę układu wydechowego na lepszy model, koniecznie sprawdź parametry swojego pojazdu przed tuningiem. Jeśli chcesz to zrobić, zdecyduj się na udanie się na hamownię. Dzięki temu dowiesz się, jakie parametry obecnie ma Twój pojazd. Następnie dokonaj zmian w obrębie układu wydechowego i ponownie skorzystaj z hamowni. W ten sposób będziesz w stanie określić, czy doszło do zmian na lepsze, czy nic się nie zmieniło, a może wręcz przeciwnie – parametry Twojego pojazdu się obniżyły.

Tuning układu wydechowego – od czego zacząć?

Istnieje kilka kroków, o których warto pamiętać, decydując się na tuning układu wydechowego. Wszystkie są niezbędne, by mieć pewność, że elementy zostały prawidłowo zamontowane i będą działać zgodnie z założeniem producenta i Twoimi oczekiwaniami. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak wymieniać układ wydechowy krok po kroku:

 1. Na początku należy wybrać wysokiej jakości komponenty od znanego i cenionego producenta.
 2. Następnie należy dokonać ostrożnego demontażu starego układu wydechowego.
 3. Potem można przejść do montażu nowego wydechu. Warto pamiętać, by był on zamontowany bez żadnego naprężenia.
 4. Wszystkie śrubki w układzie wydechowym należy spryskać aerozolem, który doskonale radzi sobie nawet w wysokich temperaturach.
 5. Do uszczelnienia należy wykorzystać wysokiej jakości uszczelki.
 6. Przy montażu warto wymienić zawiesia gumowe na nowe, nawet jeśli te stare wydają się nienaruszone.
 7. Trzeba pamiętać o zastosowaniu specjalnych zawleczek na hakach przy zawiesiach.
 8. Na samym początku należy zamontować obejmę pasującą do podwozia.
 9. Później można przejść do montażu tłumika.
 10. Warto pamiętać o posmarowaniu mniejszej rury pastą termoizolacyjną. 
 11. Bardzo ważne jest również jarzmo, które powinno zostać umieszczone na środkowej części połączenia rur.

Pamiętając o tych szczegółach można mieć pewność, że układ wydechowy zostanie zamocowany w prawidłowy sposób.

Czy warto zdecydować się na tuning układu wydechowego w samochodzie?

Zastanawiasz się, czy w ogóle warto zdecydować się na taki krok? Powinieneś wiedzieć, że dzięki wymianie układu wydechowego można zmienić wiele parametrów w samochodzie. Zmieni się nie tylko dźwięk, jaki wydaje z siebie pojazd w czasie ruchu, ale też prędkość, zużycie paliwa i wiele innych.

Jakie zmiany można zaobserwować, decydując się na wymianę układu wydechowego?

Przy wymianie układu wydechowego warto zdecydować się na zamontowanie korektora wydechowego. Ta właśnie cześć sprawia, że po wymianie układu wydechowego zmienia się również moc i moment obrotowy w silnikach wolnossących. Dodatkowo można zdecydować się na zamontowanie efektowniejszego katalizatora sportowego. W samochodach z silnikiem benzynowym potrzebne jest również zmienienie ciśnienia turbosprężarki.

Okazuje się, że tuning układu wydechowego nie jest tak łatwy, jak może się wydawać. Jest to zmiana, która wymaga kilku modyfikacji również w innych częściach pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na taką zmianę, skorzystaj z pomocy specjalisty.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*