Znudził Ci obecny wygląd Twojego samochodu? Wystarczy kilka modyfikacji, aby Twój pojazd spodobał Ci się na nowo. Oto najważniejsze informacje na temat tuningu. Czy można się go nauczyć?
Tuning to obszerne pojęcie, które obejmuje zmiany wizualne samochodu, a w niektórych przypadkach modyfikacje pewnych parametrów. Warto mieć na uwadze to, że nie każdą zmianę uda się zastosować. Nie wszystko jest dozwolone – kwestie te są regulowane przepisami.
Tuning to nic innego, jak zmiana standardowego wyglądu pojazdu oraz jego fabrycznych ustawień. Wiele osób się na niego decyduje. Niektórym zależy na lepszych parametrach oraz możliwościach, a innym – na oryginalności i niebanalnym wyglądzie swojej maszyny. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny – zmienić można naprawdę wiele rzeczy. Najczęściej modyfikowana jest jednak kolorystyka. Jeśli chodzi o parametry techniczne, trzeba uważać. Niestety kierowcy nie mogą cieszyć się pełną swobodą w tej kwestii.
Zmiany dokonywane w ramach tuningu samochodowego można podzielić na trzy podstawowe grupy. Pierwszą z nich jest tuning mechaniczny, drugą – tuning elektroniczny, natomiast trzecią – tuning optyczny. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, najczęściej wykonywanymi modyfikacjami są m.in.:
Dzięki zmianom w oprogramowaniu można wpłynąć na wiele właściwości samochodów. Parametry, które są najczęściej modyfikowane w ramach tuningu elektrycznego, to m.in.:
Tuning optyczny ma na celu ogólną zmianę wyglądu zewnętrznego pojazdu. Dzięki niemu można uzyskać ciekawe, a co najważniejsze niepowtarzalne efekty. Takie modyfikacje są zazwyczaj wykonywane przez kierowców, którzy pragną poczuć się wyjątkowo na każdej drodze.
Marzysz o wyjątkowym samochodzie i jego świetnych osiągach? Czas rozpocząć swoją przygodę z tuningiem. Jednak od czego ją zacząć? Aby nie zrobić krzywdy swojej ukochanej maszynie, należy znać się na rzeczy – m.in. wiedzieć, co jest dozwolone oraz jak poszczególne zmiany wpłyną na parametry pojazdu. Zmienić można naprawdę wiele rzeczy, ale czy to wszystko ma sens?
Jedną z najważniejszych rzeczy, którą należy zrobić przed rozpoczęciem zabawy z tuningiem, jest zastanowienie się, jaki budżet chcemy przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Następnie warto przeanalizować możliwości, jakie oferuje nam rynek części zamiennych. W zależności od modelu ich dostępność może być mniejsza lub większa.
Interesujesz się tuningiem, ale niekoniecznie chcesz go testować na swoim samochodzie? Świetnym pomysłem będzie rozpoczęcie edukacji w tym zakresie. Coraz częściej otwierane są kierunki studiów bądź szkoły, które kształcą swoich uczniów stricte pod kątem tuningu samochodowego. Na całym świecie rośnie liczba placówek, których oferta może zainteresować miłośników modyfikacji zarówno optycznych, jak i mechanicznych. Co najlepsze – część z nich znajduje się w Polsce. Oto jedna z nich.
Jednym z najciekawszych kierunków, które mogą wybrać kandydaci zainteresowani tematem motoryzacji, jest transport na specjalności inżynieria i tuning pojazdów. Branża motoryzacyjna zmienia się niezwykle dynamicznie. Nie tylko pod kątem zaawansowanych technologii i udogodnień, ale także pod kątem tego, co modne, a co nie. Topowi producenci samochodów wychodzą z coraz to ciekawszymi pomysłami, za którymi czasami trudno nadążyć.
Jeśli jesteś osobą, która chciałaby spróbować swoich sił w branży motoryzacyjnej, prezentowany kierunek będzie strzałem w dziesiątkę. Uczelnia Techniczno-Handlowa w Warszawie wychodzi naprzeciw potrzebom rynku. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów, którzy podzielą się swoją cenną wiedzą na wykładach czy laboratoriach. W przyszłości będziesz mógł ją wykorzystać, pracując jako prawdziwy fachowiec w swojej dziedzinie.
(fot. pixabay.com)