Pojazdy przyszłości

Czy wodór ma szansę zostać paliwem przyszłości?

Czy wodór ma szansę zostać paliwem przyszłości?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ceny paliw napędowych do samochodów, a także ich zmniejszające się zasoby sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak można je zastąpić. 

Dużą popularnością swego czasu cieszył się wodór. Zdaniem niektórych może on zostać paliwem przyszłości. Jednak czy rzeczywiście jest to możliwe? 

Gdzie występuje wodór?

Jest on obecny między innymi w wodzie, a także kwasach, zasadach i związkach organicznych różnego rodzaju. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale wodór jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i rozpowszechnionych  pierwiastków.

Co warto wiedzieć na jego temat? Jest bezbarwny i bezwonny. To bezsmakowy gaz. Jego temperatura wrzenia wynosi -253 stopnie Celsjusza. Krzepnie w temperaturze –295 stopni Celsjusza.

Wodór do zasilania samochodów – co warto wiedzieć?

Wodór musi zostać przetworzony, by możliwe było jego użytkowanie. Istnieją dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tworzenie tego pierwiastka w procesie reformingu metanu. Do tego niezbędna jest para wodna. 

Jednak najpopularniejszą metoda na wytwarzanie wodoru jest reforming gazu ziemnego, elektroliza wody lub inne metody biologiczne. Popularna jest również gazyfikacja węgla i koksu.

Wodór w transporcie

Wydawać się może, że pomysł na wykorzystanie wodoru jako paliwa napędowego w samochodach został wymyślony dość niedawno. Prawda jest jednak taka, że pomysł ten i prace nad nim rozpoczęte były w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przez ten czas udało się ustalić, że wodór może zostać wykorzystany do zasilania samochodu na dwa sposoby. 

Po pierwsze w komorze silnika do spalania jako paliwo. Drugim sposobem jest jego wykorzystanie przy pracy ogniw paliwowych i tworzenia energii, dzięki której możliwe jest napędzanie samochodów elektrycznych.

Wodór jako paliwo przyszłości

Warto wiedzieć, że obecnie istnieją samochody, które można zasilać w ten sposób. Jednak jest ich niewiele, a ich ceny są naprawdę wysokie. Jednak szacuje się, że w najbliższych latach ilość takich pojazdów znacząco się zwiększy i staną się one tak samo popularne, jak te napędzane gazem lub ropą. 

Obecnie praca nad takimi samochodami dopiero trwa, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Jednak zdaniem niektórych wodór może stać się jednym ze sposobów na ekologiczne i sprawne zasilanie silników samochodów.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*