Aktualności

Czym jest transport drogowy?

Czym jest transport drogowy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jakie są wady i zalety transportu drogowego? Przeczytaj, co sprawia, że większość osób decyduje się na wybór tej metody transportu.

Transport drogowy to z definicji podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów, składającymi się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy. Transport drogowy możemy podzielić na krajowy i międzynarodowy. Warto wiedzieć, że chociaż wiele osób stosuje powszechnie określenie TIR, mając na myśli duży samochód ciężarowy, niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że skrót ten pochodzi z języka francuskiego (Transport International Routier) i oznacza właśnie międzynarodowy transport drogowy.

Zalety transportu drogowego

Transport drogowy cieszy się dużą popularnością m.in. ze względu na rozwiniętą infrastrukturę i sieć dróg oraz stosunkową niską cenę usługi, zwłaszcza w porównaniu do transportu lotniczego. Dużą zaletą jest również możliwość bezpośredniego dostarczenia towaru do klienta, dzięki czemu można uniknąć przeładunków, które mogłyby w jakiś sposób naruszyć towar. Warto podkreślić również fakt, że w przypadku transportu drogowego istnieje możliwość przewozu towarów o szczególnym znaczeniu i szczególnych wymaganiach transportowych. Jeśli zależy Ci na przewozie mrożonek, świeżych owoców i warzyw lub innych produktów, które wymagają trzymania ich w niskiej temperaturze, warto zdecydować się na profesjonalny transport chłodniczy międzynarodowy. Pojazdy przeznaczone do tego typu usług są wyposażone w izolowaną zabudowę oraz agregat chłodniczy, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie towarom pożądanej temperatury wewnątrz skrzyni ładunkowej, bez względu na porę roku. Specjalizowana technologia transportu stosowana jest często do przewożenia ładunków płynnych, ponadgabarytowych, prefabrykatów i kruszyw betonowych czy towarów łatwo psujących się.

Do zalet transportu drogowego należy również szeroka dostępność podwykonawców. Dużo łatwiej i taniej jest zorganizować przewóz drogą lądową w obrębie tego samego kontynentu niż przy zastosowaniu transportu mieszanego. Usługi przewozowe są dostępne w większości polskich miast, dzięki czemu możliwe jest szybkie realizowanie usług, zwłaszcza na małych i średnich odległościach. Profesjonalne usługi transportowe Poznań mogą być również dobrym rozwiązaniem w przypadku przeprowadzki prywatnej czy zmiany lokalizacji firmy. 

Wady transportu drogowego

Wśród wad transportu drogowego należy wspomnieć, że infrastruktura transportu oddziałuje negatywnie na środowisko z powodu m.in. emisji spalin. Trzeba pamiętać także o większym ryzyku wypadkowości, powstawania zatorów na drodze i opóźnień, przez co transport drogowy staje się mniej efektywny na dalekie odległości.

Fot.: Andreas Lischka/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*