Dla kierowcy

Nowoczesne słuchawki bluetooth. Zobacz, jakie mają funkcje

Nowoczesne słuchawki bluetooth. Zobacz, jakie mają funkcje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nieodzowny gadżet każdego kierowcy i kuriera – słuchawka Bluetooth ułatwia życie w trasie. Wraz z rozwojem technologii sklepy zostały zalane urządzeniami konkurencyjnymi pod względem jakości i czasu działania na baterii. Sprawdzamy najnowszą ofertę i doradzamy w wyborze odpowiedniej słuchawki.

Monofonia

Większy komfort, wolne dłonie i swobodzie poruszanie się w zasięgu do kilkudziesięciu metrów – dzięki tym zaletom, słuchawka Bluetooth stała się łakomym kąskiem dla wielu z nas. Co więcej, w przeciwieństwie do tradycyjnych słuchawek, urządzenia monofoniczne nie stwarzają niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wynika to z możliwości jednoczesnego rozmawiania i nasłuchiwania otoczenia. 

Rozsądne oferty zaczynają się od 50 złotych. Jednak najlepsze urządzenia to wydatek kilkuset złotych. W końcowej części artykułu znajdziesz oferty godne uwagi.

Funkcjonalność

Kierowcom zależy na funkcji sprawnego prowadzenia rozmów podczas pracy, dlatego też skupię się przede wszystkim na tym aspekcie słuchawek. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia? 

Parowanie

Kluczowym, pożądanym aspektem będzie możliwość sparowania urządzenia z Twoim telefonem. Choć w przypadku systemu Android nie powinieneś natrafić na problemy, to właściciele iPhone’ów mogą nabawić się migreny, próbując połączyć się z niewspieraną przez iOS słuchawką bluetooth. Poza zgodnością, wielu kierowców będzie poszukiwało możliwości podłączenia dwóch telefonów naraz – za sprawą dodatkowych komórek służbowych. Taką funkcje oferują jednak jedynie urządzenia z najwyższej półki. 

Żywotność baterii

Kolejną priorytetową kwestią jest możliwość długofalowego korzystania ze słuchawki. Potrzeba ciągłego monitorowania poziomu baterii mija się z przeznaczeniem. Aktywny czas pracy urządzenia, w zależności od marki, może wynosić od kilku do kilkunastu godzin. Najlepsze słuchawki potrafią wytrzymać aż dwa tygodnie bez potrzeby podłączania ładowarki. Równie zaskakujący jest czas do pełnego naładowania baterii – w przeważającej większości przypadków nie wyniesie on więcej niż dwie godziny.

Jakość dźwięku i zasięg

Następnie, zwrócimy uwagę na jakość połączenia słuchawki i maksymalny zasięg sprawnego działania. Na jakość dźwięku bezpośrednio wpływa funkcja redukcji szumu otoczenia. Jest to kwestia kluczowa z racji znacznej odległości urządzenia od ust użytkownika. Zwróć również uwagę na to, by słuchawka wyposażona była w możliwie najnowszą wersję interfejsu Bluetooth (3.0 i wyżej).

Nowsze wersje interfejsu oferują większy zasięg działania urządzenia. Podczas trasy, niejednokrotnie jesteś zmuszony oddalić się od pojazdu przynajmniej na parę metrów – czy to na stacji, czy obowiązkowym postoju. Wtedy nieoceniona okaże się możliwość odbierania i nadawania sygnału nawet w odległości 30 metrów od telefonu komórkowego.

Kształt

Dopasowanie do ucha to główny czynnik wpływający na komfort korzystania ze słuchawki. Stabilna i dopasowana słuchawka sprawi, że będziesz w stanie zapomnieć o niej podczas jazdy. Moim zdaniem najlepiej wybrać model z pałąkiem obejmującym małżowinę ucha – wyglądają one podobnie do słuchawek używanych przez sportowców. 

Dodatkowe funkcje

Poza najbardziej podstawowymi funkcjami nowoczesne słuchawki Bluetooth oferują również szereg innych możliwości. Niektóre modele pozwalają na bezpośrednie odtwarzanie muzyki, czy podcastów, co znakomicie spisuje się podczas długich, nocnych przejazdów. 

Kolejną funkcją będzie połączenie z nawigacją, czy mobilnym asystentem, który automatycznie przeczyta nadesłane wiadomości i pozwoli głosowo odpisać bez konieczności zatrzymywania się.

Nasze propozycje

Samsung Bluetooth EO-MG920

Cena: 65 zł

Jeśli dysponujesz małym budżetem, model od Samsunga będzie idealny. EO oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Czas czuwania wynosi ok. 12 dni; aktywnego korzystania z urządzenia 7 godzin, a zasięg wynosi 10 metrów.

Plantronics Explorer 55

Cena: 150 zł

Explorer to urządzenie z trochę wyższej półki, które oferuje aż 11 godzin aktywnego użytkowania i 12 dni czuwania. Ogromną zaletą Explorera jest wbudowana funkcja tłumienia szumów i możliwość sprawnego sparowania słuchawki z nawigacją, czy aplikacją odtwarzającą muzykę. Co więcej, mikrofon gwarantuje dobrą jakość przesyłanego głosu.

Plantronics Voyager 5200

Cena: 600 zł

Voyager 5200 to absolutnie najwyższa półka. Dzięki wbudowanemu interfejsowi Bluetooth 4.1 Plantronics działa bez zarzutu w odległości 30 metrów od telefonu i jest o wiele bardziej energooszczędny niż poprzednicy. Voyager ma również szereg dodatkowych funkcji – między innymi możliwość wyciszenia głośnika za pomocą przycisku na obudowie słuchawki.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*