Aktualności

Czym zajmuje się firma spedycyjna?

Czym zajmuje się firma spedycyjna?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jakie działania może przejąć na siebie firma spedycyjna? Z artykułu dowiesz się, jakie obowiązki ma spedytor, jakie są rodzaje spedycji i co świadczy o wysokich kompetencjach firmy transportowej. 

Definicja i rodzaje spedycji 

Spedycja to jeden z działów transportu, polegający na organizacji przewozu towarów. Wyróżnia się podział na spedycję gałęziową, w której wykorzystuje się jeden typ środka przewozowego, oraz intermodalną, w której praca wykonywana jest przy użyciu różnych gałęzi transportu. Spedycja może dotyczyć obsługi towarów przewożonych  frachtem morskim, transportem kolejowym, lotniczym lub samochodowym. Inny podział obejmuje spedycję krajową i międzynarodową. Spedycja międzynarodowa to zespół działań, które mają za zadanie przetransportować ładunek do innego państwa.

Zadania realizowane w ramach spedycji 

Firma spedycyjna zajmuje się organizacją procesu przewozu towarów od dostawcy do odbiorcy. Do zadań spedytora należy m.in.: dobór środka transportu i znalezienie przewoźnika, nadanie zamówień, przypilnowanie kwestii formalnych związanych z przewozem i sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. Wysłanie towaru do innego kraju wymaga dostosowania się do obowiązujących w nim norm prawnych. Mimo ujednolicenia zasad na terenie Unii Europejskiej firma spedycyjna ma za zadanie skontrolować oznaczenia i dokumenty przewozowe tak, aby załadunek bez problemu przekroczył granicę, a w razie potrzeby został również przepuszczony przez urząd celny. 

Spedycja trwa do momentu, aż zlecenia zostaną zamknięte, a towary dostarczone do miejsca docelowego. Spedycje transportowe krajowe i międzynarodowe mogą obejmować również translokację ładunków ciężkich, ponadgabarytowych oraz wymagających specjalistycznych środków transportu. Spedycja to złożony proces, w którym klienci cenią sobie doświadczenie firmy, rozbudowaną sieć transportową i terminowość. Duże znaczenie ma również sprawny przepływ informacji między klientem a firmą spedycyjną – klient powinien mieć świadomość, że wszystkie etapy transportu są dokładnie nadzorowane i sprawdzane przez profesjonalistów. 

Logistyka w transporcie

Duże znaczenie w transporcie ma także logistyka, którą profesjonalna firma spedycyjna dostosowuje do potrzeb klienta. Logistyka krajowa i międzynarodowa koncentruje się na nadzorowaniu załadunku, transportu i rozładunku określonych towarów. W razie potrzeby działania spedycyjne firmy mogą zostać poszerzone o magazynowanie i przeładowanie towaru w trakcie przewozu.

Zdj. główne: Rodrigo Abreu/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*