Montaże

Jak dobrać przewody do car audio? Poznaj nasze rady

Jak dobrać przewody do car audio? Poznaj nasze rady
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Car audio to głośnik, wzmacniacz czy subwoofer. Mało kto myśli o tym, że to wszystko musi być jakoś połączone. Tutaj główną rolę odgrywa okablowanie. Dowiedz się, jakie powinieneś wybrać!

Przewody do car audio to ważny, jak nie najważniejszy element całego systemu. Nic nie zmieni mocny subwoofer, czy głośniki znanej marki, jeśli nie będziesz miał kabli. Niewiele osób wie jak je wybrać. Jeśli chcesz na własną rękę podpiąć wszystkie elementy car audio i odpowiednio je połączyć, sprawdź kilka zasad, którymi powinieneś się kierować w trakcie wyboru samych przewodów. To naprawdę nie jest takie proste, jak może się wydawać. Przede wszystkim przewodów jest kilka, każdy odgrywa inną rolę. Opiszemy więc wszystkie i powiemy, na co zwracać uwagę przy ich wyborze. 

Kable głośnikowe – ważny element całego car audio

Ten rodzaj kabli łączy przetwornik z końcówką wzmacniacza, czasem również kostką, która znajduje się przy odtwarzaczu. Kable te wyróżniają się dwoma rodzajami, są cieńsze i nieco grubsze. Te pierwsze, czyli cieńsze o przekroju 1,5 milimetra kwadratowego zasilają głośniki nisko- i średniotonowe lub wysokotonowe. Wszystko dlatego, że głośniki te charakteryzują się stosunkowo niskim poborem prądu. Jest tutaj jeden ważny warunek. Aby tony wysokie, średnie i niskie grały czysto i bez najmniejszych szmerów, najlepiej zastosować kable z miedzi beztlenowej (OFC). W porównaniu do kabli zanieczyszczonych tlenem oferują lepsze przewodnictwo.

Jeśli natężenie prądu jest wysokie, a co za tym idzie – źródło mocy także, głośniki niskotonowe powinny być zasilane nieco grubszym kablem głośnikowym. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się przewody o przekroju minimum 2,5 milimetra kwadratowego. Jednak to wciąż nie wszystko, o samej grubości kabla decyduje jego długość. Wiadomo, im kabel dłuższy, tym powinien być grubszy, tylko wtedy można liczyć na czysty dźwięk! 

Jak wygląda sytuacja z kablami sygnałowymi i remote?

Za jakość dźwięku w dużej mierze odpowiada kabel sygnałowy. Łączy on radioodtwarzacz ze wzmacniaczem. Tutaj jego grubość, czy przekrój nie jest tak ważny, jak sama jakość i trwałość przewodu. Głównie chodzi jednak o odporność kabla na możliwe zakłócenia, które wydobywają się między innymi z instalacji elektrycznej pojazdu. Mogą się również pojawiać z pozostałych elementów systemu car audio, jest to jednak nieco rzadziej występująca sytuacja. Jak więc wybrać dobrej jakości kabel sygnałowy? Powinien to być przewód wielokrotnie ekranowy, co przełoży się na czysty dźwięk, zamiast konkretnych szumów, szczególnie w trakcie głośnego odtwarzania muzyki.

Co więc z kablem remote? Dla niewtajemniczonych; jest to żyła sterująca, która często poprowadzona jest z samym kablem sygnałowym. Nie trzeba się jednak wiele rozwodzić. Kabel remote nie ma większego wpływu na jakość dźwięku, czy samo bezpieczeństwo zasilania. Oczywiście, lepiej wybrać ten z nieco wyższej półki niż najtańszy!

Kabel zasilający, a także kabel masowy – co z nimi?

Przeprowadzi moc z plusa klemy akumulatora do wzmacniacza – tym właśnie zajmie się kabel zasilający w Twoim nowym systemie car audio. W tym przypadku również chodzi głównie o przekrój. Należy go wybrać, zwracając uwagę na wymaganą długość oraz pobór prądu przez wzmacniacz. Jeśli wzmacniacz pobiera około 20A, przekrój powinien wynieść około 8 milimetrów kwadratowych. Jeśli pobór wynosi 40A to przekrój musi mieć minimum 16 mm kwadratowych. Istnieją także wzmacniacze czterokanałowe o tym samym poborze mocy, co poprzednik, czyli 40A. Często wzmacniają one sam subwoofer. Taki wzmacniacz powinien być wyposażony w kabel zasilający o przekroju większym niż 20 mm kwadratowym.

Kabel masowy łączy z kolei wzmacniacz z maską auta lub minusową klemą akumulatora. O czym należy pamiętać, wybierając ten przewód? Tylko o jednym, aby jego przekrój był taki sam, jak przekrój kabla zasilającego. Jeśli dobierzesz ten masowy do zasilającego, nie będziesz miał żadnego problemu ze stratą mocy, czy jakimkolwiek spięciem! 

Jak sam widzisz, wybór przewodów systemu car audio ma znaczenie. Jeśli wciąż nie jesteś pewien, co wybrać, masz sporo wątpliwości lub obawy – postaw na dedykowane zestawy kabli. To komplety zawierające wszystkie potrzebne przewody i elementy montażowe. Na takich kablach nie możesz oszczędzać. Postaw na coś ze średniej lub wysokiej półki. Będziesz miał wtedy pewność, że kupiłeś coś, co spełni Twoje oczekiwania, będzie bezpieczne i przetrwa lata eksploatacji!

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*