Montaże

Wymiana głośników seryjnych we współczesnym aucie – co warto wiedzieć?

Wymiana głośników seryjnych we współczesnym aucie – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobre brzmienie muzyki w samochodzie to dla wielu kierowców wyznacznik wysokiej jakości komfortu jazdy. W wielu samochodach – nawet tych nowoczesnych, fabryczne nagłośnienie pozostawia wiele do życzenia. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tak wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zmienić system nagłośnienia w samochodzie. Podpowiadamy, jak zmienić nagłośnienie we współczesnych autach.

Nagłośnienie we współczesnych samochodach

Ciekawostką jest to, że nagłośnienie w samochodach to dość nowoczesne uzupełnienie, które jeszcze kilka lat temu było drogim dodatkiem. Za głośniki i radio w samochodach trzeba było dopłacać. W starczych samochodach były tylko anteny i zestaw okablowania, dzięki któremu można było samodzielnie zamontować radio. Obecnie jednak większość samochodów sprzedawanych jest już z radiem i całym systemem nagłośnienia. Rozwiązania w tej sferze w samochodach stają się coraz nowocześniejsze i szybko się rozwijają. Mimo to mniej znane marki oferują swoim klientom słabej jakości nagłośnienie, a do tego w pojazdach zazwyczaj można znaleźć nie więcej niż cztery głośniki fabryczne. Przez to brzmienie muzyki w autach nie jest znakomite i może sprawić, że ulubiony utwór brzmi zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Nie ma więc nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zmiany w tej sferze.

Pojawia się jednak wiele pytań, jak zmienić nagłośnienie w samochodzie, czy takie zmiany można wykonać samodzielnie? Czy możliwe jest dołożenie głośników do samochodu, a jeśli tak, to jak to zrobić?

Jak wymienić głośniki w samochodzie – o czym warto pamiętać?

Warto wiedzieć, że zmianę systemu nagłośnienia samochodu trzeba zacząć od zmiany radia. Jest to centralna część, która ma duży wpływ na jakość muzyki. Nie można również zapomnieć o okablowaniu. Niestety jego zmiana również może okazać się konieczna, a to przez to, że producenci samochodów najczęściej decydują się na użycie niskiej jakości cienkich kabli, które znacząco pogarszają jakość muzyki wywodzącej się z radia i przechodzącej do głośników. Najlepiej więc zdecydować się na zmianę obu tych części, a na samym końcu przejść do wymiany i zwiększenia ilości głośników w samochodzie.

Jak kupić najlepsze głośniki do samochodu

Stojąc przed wyborem głośników do samochodu, warto pamiętać o kilku zasadach. Z pewnością zastanawiasz się, czemu konieczna jest ich wymiana. Niestety, ale producenci samochodów zazwyczaj decydują się na zamontowanie głośników jednokanałowych. Zdecydowanie lepiej sprawować się będą głośniki, dzięki którym możliwe jest słuchanie muzyki o różnym rodzaju częstotliwości. Warto pamiętać o jednej zasadzie, dzięki której w samochodzie poprawi się brzmienie muzyki, a co więcej nie zostanie zaburzony komfort jazdy. Głośniki o wysokich tonach powinny być montowane bliżej kierowcy, zaś te o niskich tonach można montować nieco z tyłu, nawet w bagażniku.

Wymiana głośników – krok po kroku

Wymiana systemu nagłośnienia powinna zacząć się od zdemontowania wewnętrznej strony drzwi pojazdu. Pod plastikiem znajduje się okablowanie, które powinno zostać wymienione na to lepszej jakości. Warto pamiętać, by zdecydować się na kable, które są wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Dodatkowo konieczne jest ich stabilne ustawienie, by w czasie jazdy nie doszło do ich odłączenia, co będzie miało negatywny wpływ na pracę nagłośnienia. Jeśli chcesz, by w samochodzie muzyka grała naprawdę głośno, to konieczne jest zamontowanie wzmacniacza. Zazwyczaj montuje się go w bagażniku, więc zanim zdecydujesz się na jego zakup, koniecznie upewnij się, że będziesz miał wystarczająco dużo miejsca.

Większość takich zmian można wykonać samodzielnie. Warto jednak pamiętać, by przy demontażu i montażu plastików w drzwiach samochodu zachować delikatność i ostrożność, by nie doszło do ich uszkodzenia.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*