Nagłośnienie

Najlepsze głośniki wysokotonowe do 1000 złotych

Najlepsze głośniki wysokotonowe do 1000 złotych
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy kierowca wie, jak duże znaczenie ma dobór odpowiedniego sprzętu audio do samochodu. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania – oto najlepsze głośniki wysokotonowe do 1000 złotych.

Dlaczego warto postawić na głośniki wysokotonowe?

Głośniki wysokotonowe pozwalają na odtwarzanie dźwięku w wysokich pasmach, co przekłada się na lepsze wrażenia podczas słuchania muzyki. Zakres częstotliwości słyszalnej dla ludzkiego ucha wynosi od 20 Hz do 20 000 Hz, co w ciągu naszego życia znacząco się zmienia – u osoby dorosłej jest to nieco węższa skala, podczas gdy u dzieci może sięgać nawet 10 Hz–25 000 Hz.

Głośniki wysokotonowe skupiają się na górnej części pasma. Łącząc je z odpowiednim systemem nagłośnienia w średnim i niskim zakresie, możemy osiągnąć niesamowicie brzmiącą kompozycję car audio. Wiele zależy od tego, na jakie przetworniki postawimy. Przybliżmy zatem ich specyfikację.

Specyfikacja głośników wysokotonowych – na co zwrócić uwagę?

Przetworniki mogą skupiać się na różnych pasmach. W przypadku głośników wysokotonowych mówimy o zakresie od 1 000 Hz do 25 000 Hz. Dokładne wartości mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi produktami, jednak przetwornik obsługujący częstotliwość wyższą niż 20 kHz spełni oczekiwania każdego kierowcy. Patrząc w drugą stronę, warto postawić na propozycje oferujące dźwięk na poziomie 20 Hz. W taki sposób możemy zapewnić sobie dostęp do całego zakresu słyszalnej częstotliwości – za pomocą naszego sprzętu car audio.

Samo pasmo przenoszenia dźwięku nie jest jednak jedynym wartym uwagi parametrem – liczy się także skuteczność i impedancja. W przypadku montażu w samochodzie konieczne jest także sprawdzenie wymiarów i weryfikacja, czy dany układ zmieści się w naszym pojeździe. Głośniki produkowane są w kilku standardowych rozmiarach – zwracamy uwagę na średnicę głośnika, średnicę otworu i głębokość montażową. Kiedy mamy pewność, że dany produkt może zostać zainstalowany w naszym pojeździe, kupujemy go i montujemy zgodnie z instrukcją.

Niestety, mimo że specyfikacja określa kilka kluczowych parametrów, nie da się na jej podstawie określić, który głośnik będzie brzmieć najlepiej. W przypadku sprzętu audio znaczenie mają nawet takie szczegóły jak materiał, z którego wykonano przewody. Z tego względu warto kierować się opiniami innych użytkowników i przeglądami.

Moc głośnika

Wśród propozycji do 1 000 złotych możemy znaleźć kilka naprawdę interesujących głośników o bardzo wysokiej mocy znamionowej. Określa ona przeważnie jakość i głośność danego sprzętu. To jednak ogólne spojrzenie – realnie ta kwestia jest znacznie bardziej skomplikowana. Znaczenie ma tutaj także impedancja i kilka innych parametrów, które musimy uwzględnić przy ocenie. Mimo tego warto stawiać po prostu na głośniki o jak największej mocy.

W przypadku głośników o cenie niższej niż tysiąc złotych możemy liczyć na moc znamionową rzędu 100 W (zazwyczaj nieco mniejszej) i maksymalną do 200 W. Takie parametry powinny z łatwością wystarczyć do zapewnienia całkiem dobrych wrażeń słuchowych w kabinie samochodowej. Nie zapominajmy przy tym, że wpływ na efekt ma również konstrukcja danego pojazdu.

Przegląd najlepszych głośników wysokotonowych do samochodu

Przejdźmy do właściwej części naszych rozważań, czyli wyboru najlepszych głośników car audio do 1 000 złotych. Zestawienie ma formę przeglądu, a nie rankingu – każdy słyszy nieco inaczej, przez co niektórym kierowcom bardziej spodoba się jedna propozycja, z kolei inni będą lepiej czuć się przy innych modelach. Każdy z opisywanych produktów jest jednak z pewnością warty uwagi, a ostateczny wybór będzie zależeć od indywidualnych upodobań.

Dynaudio Esotec MD102 28 mm

To jedne z najbardziej zaawansowanych głośników wysokotonowych do 1 000 złotych, jakie można znaleźć na polskim rynku. Charakteryzują się pasmem przenoszenia od 2 200 Hz do aż 30 000 Hz, średnicą 28 mm, mocą nominalną 100W i impedancją 8 Ω. Takie parametry przekładają się na znakomite brzmienie – jeśli kierujemy się specyfikacją, jest to jeden z najlepszych wyborów.

Audio System HS30 PHASE TOP-Hi-End GwPL

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tej pozycji. Niezwykły design, znakomite parametry i cena około 1 000 złotych – to bardzo solidne argumenty przemawiające za zakupem tego głośnika. Jest to high-endowa propozycja od Audio System, jednego z najlepszych na świecie producentów car audio i innych rodzajów nagłośnienia. Zewnętrzna średnica wynosi aż 60 mm, a wymiary montażowe to 54 mm. To propozycja dla kierowców szukających doskonałego wsparcia audio do swojego auta.

Audio System HS 30 PHASE EM

To nieco tańsza propozycja od powyższych, high-endowych głośników Audio System. Wciąż jest to bardzo solidny głośnik – wyróżnia go neodymowa konstrukcja o średnicy 30 mm i niezwykle wysoka jakość wykonania. Firma Audio System nie udostępnia wszędzie parametrów swoich produktów, jednak jakość ich dźwięku obroni się bez tabelki z pasmem przenoszenia.

Audio System HS25 Dust

Oto kolejny warty uwagi głośnik od firmy Audio System. HS30 PHASE TOP-Hi-End spodoba się fanom doskonałego brzmienia, a HS30 PHASE EM przypadnie do gustu kierowcom o nieco mniejszych wymaganiach. Kolejny produkt, czyli HS25, łączy najważniejsze cechy tych dwóch propozycji, oferując doskonałą jakość dźwięku w atrakcyjnej cenie.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*