Sprzęt i akcesoriaTuning

Jakie narzędzia ułatwią prace warsztatowe?

Jakie narzędzia ułatwią prace warsztatowe?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prace warsztatowe, zarówno te w firmie, jak i przy własnym domu, wymagają nie tylko znajomości niektórych działań i dużych ambicji – warto także sięgnąć po specjalistyczne narzędzia, dzięki którym przebiegną szybciej i bardziej przewidywalnie. Niewiele osób ma świadomość tego, jak wiele zmieniają narzędzia ręczne lub elektryczne i pneumatyczne, jak duży mają wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort i jak w stosunku do niego niewiele kosztują. Jakie narzędzia są niezbędne? Jakimi wartościami kierować się podczas ich wyboru? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!

Każdy warsztat zawsze warto urządzić w odpowiedni sposób

W warsztacie liczy się przede wszystkim jak najlepszy dostęp do wyselekcjonowanych narzędzi ręcznych oraz elektrycznych i pneumatycznych, co wynika głównie z braku możliwości wykonania niektórych prac samą siłą dłoni lub ramion. Dokręcenie śrub i odkręcenie, cięcie stalowych elementów lub ich obróbka nie jest możliwa bez użycia dodatkowych narzędzi, które:

  • zapewnią komfort – pewne narzędzia umożliwiają szybką i bezproblemową obróbkę nawet tych najtwardszych materiałów,
  • przyspieszą pracę – niektóre zadania da się zrobić ręcznie, niestety efektywność takiego rozwiązania jest bardzo niska,
  • zmniejszą zmęczenie – ręczna obróbka, np. szlifowanie, cięcie czy gięcie, bez użycia odpowiednich narzędzi, potrafi zmęczyć nawet najbardziej doświadczonego mechanika.

Wybór idealnych narzędzi nie jest jednak zbyt prosty, co wynika głównie z dużej ich liczby dostępnych w sklepach, jak i różnic w cenie  oraz rozwiązań technicznych zastosowanych w ich konstrukcji.

Jakie narzędzia warto mieć w domowym warsztacie?

Na rynku znajdują się między innymi takie narzędzia, bez których praca w ogóle nie byłaby możliwa, a już z całą pewnością niezbyt komfortowa i bezpieczna.

  • Młotki – przybijanie gwoździ lub gięcie niektórych przedmiotów i materiałów wymaga czasami mocnego „uderzenia”. Poszczególne młotki różnią się wagą, a tym samym także poręcznością, wielkością i wieloma innymi parametrami użytkowymi.
  • Klucze grzechotkowe – możliwość dokręcania lub odkręcania śrub i nakrętek bez ściągania z nich klucza to narzędzie, które znacznie ułatwia i przyspiesza całą pracę. Więcej na temat tych urządzeń dowiesz się z witryny https://www.pasja.koszalin.pl/klucze-grzechotkowe,2,377294.
  • Klucze do podbijania – czasami odkręcenie uciążliwie ulokowanych lub zapieczonych śrub wymaga niezwykle dużej siły, a czasami bardziej skonkretyzowanych działań. Klucze te mają budowę przystosowaną do tego, aby w ich drugą stronę można było uderzyć młotkiem i w ten sposób „ruszyć” zapieczoną śrubę w odpowiednim kierunku. Zwykłe klucze mogą się odkształcić lub ukruszyć. Najlepsze i zarazem także najtańsze modele znajdziesz tutaj – https://www.pasja.koszalin.pl/klucze-do-podbijania,2,377298.
  • Klucze nasadowe (fajkowe) – wielu z nas kojarzy je wyłącznie z procesu odkręcania świec w motoryzacji, podczas gdy tak naprawdę mają znacznie więcej innych zastosowań. Na witrynie https://www.pasja.koszalin.pl/klucze-nasadowe-fajkowe,2,377299 można znaleźć warianty standardowe w postaci kluczy rurowych, a także z przegubem, które znacznie ułatwiają prace w miejscach trudnodostępnych.

Dodatkowe narzędzia, które ułatwią wszystkie prace

W domowym lub firmowym warsztacie nie obejdzie się bez mocnej wiertarki, najlepiej z funkcją udaru, a także wkrętarki. Ponadto warto mieć dostęp do wielu śrubokrętów w kilku popularnych rozmiarach, a także do kombinerek i szczypiec – zarówno tych dużych i standardowych, jak i małych, precyzyjnych.

Taki zestaw z całą pewnością będzie odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych majsterkowiczów oraz firm, które realizują np. usługi motoryzacyjne. Wszystkie są łatwodostępne i stosunkowo tanie.

Fot.: el alce web/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*