Sprzęt i akcesoriaTuning

Końcówki wydechu – akcesoria tunerskie czy brak gustu?

Końcówki wydechu – akcesoria tunerskie czy brak gustu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze kilka lat temu brzmienie samochodu nie miało większego znaczenia dla kierowców. Liczyło się to, by miał dużą moc silnika, a to, jakie dźwięki wydawał w czasie pracy, nikogo nie interesowało. 

Końcówki wydechu były więc czymś zbędnym, o czym niewielu kierowców wiedziało, że istnieje. Obecnie jednak wiele się zmieniło. Coraz więcej osób decyduje się na zmianę dźwięku samochodu bez naruszania działania silnika. Przekonaj się, jak wymienić rury wydechowe, by wygląd auta na tym nie stracił.

Czemu kierowcy chcą zmieniać końcówki wydechu w samochodzie?

Fani motoryzacji uwielbiają samochody, które mają ładne brzmienie. Nie ma nic lepszego, niż samochód z dużą mocą silnika, który pięknie mruczy. Sam dźwięk przyciąga uwagę i sprawia, że od pojazdu nie da się oderwać wzroku.

Niestety nie wszystkie samochody mogą pochwalić się tak pięknym brzmieniem. Nawet nowoczesne pojazdy często odbiegają o wizji kierowców i nie spełniają ich oczekiwań pod tym względem. Warto jednak wiedzieć, że przyczyną tego może być zmiana konstrukcji jednostki napędowej. Pojawić się może również zmiana wprowadzona przez producenta samochodów, który po prostu dostosowuje się do zaostrzonych wymogów co do emitowanego hałasu.

Kierowców można podzielić na dwie grupy – tych, którzy uwielbiają, kiedy samochód jest głośny, a także tych, którzy wolą, jeśli pojazd wydaje mniej dźwięków, dzięki czemu zapewnia wyższy komfort jazdy. Jeśli chcesz dopasować auto do swoich upodobań, to jest na to sposób, jednak trzeba się do tego dobrze przygotować. Dowiedz się razem z nami, jakie części będą Ci potrzebne do wymiany wydechu, który będzie doskonale wpływać na wygląd pojazdu, a także jego brzmienie. To nic trudnego, a większość osób może to zrobić samodzielnie u siebie w garażu lub zdecydować się na pomoc mechanika.

Końcówki wydechu dostępne na rynku – wszystko, co warto wiedzieć

Bardzo łatwym sposobem na zmienienie dźwięku silnika jest wykorzystanie końcówki wydechu. To część, która wykorzystywana jest w tuningu optycznym. Tak więc, jeśli jest dobrze dopasowana do pojazdu, może korzystnie wpłynąć na jego estetykę. Jest głównie wykorzystywana do tego, by właśnie zmienić wygląd pojazdu, jednak przyjemnym skutkiem ubocznym może być zmiana dźwięku na lepszy. Na rynku dostępne są różne końcówki wydechu, które różnią się nie tylko wyglądem, ale również sposobem montowania:

  • nakładki na wydech – są bardzo łatwe w montażu, ponieważ należy wykorzystać jedynie śruby montujące i przykręcane, które są doczepiane do rury wylotowej tylnej;
  • rury wydechowe montażowe – to części dodatkowe, które zazwyczaj są przyspawane do tłumika wydechu;
  • końcówki pojedyncze na wydech – przyspawane do rury wydechowej. Mają pojedynczy wylot;
  • końcówki podwójne do wydechu – wyróżniają się aż dwiema rurami wylotowymi. Mocuje się je do wydechu, można je przyspawać lub przykręcać;

Wiedząc już, jakie końcówki wydechu czekają na Ciebie na rynku, bez trudu możesz wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają i pasują do modelu samochodu.

Jak zmienić wydech, by samochód dobrze wyglądał?

Jeśli zmieniasz wydech samochodu, pamiętaj o tym, by zachować estetykę i umiar. Końcówka wydechu nie może być za duża i nie powinna prezentować się komicznie. Zbyt duże otwory wylotowe, które nie pasują do modelu samochodu, sprawią, że to nie będzie zmiana na lepsze, a pojazd widziany przez innych kierowców wzbudzać będzie mieszane uczucia. Najlepiej sprawdzają się końcówki, które są zarezerwowane do danego modelu pojazdu.

Każda zmiana w samochodzie powinna być zgodna z estetyką. Dodatkowo nie można zapomnieć o zasadach prawnych. Samochód po wprowadzeniu zmian nie może rozpraszać i stwarzać niebezpieczeństwa na drodze.

Zdj. główne: What Is Picture Perfect/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*